Вiтамiн D
автор: Катя Дробот
Для чого потрібен вітамін D?
Здавалося б, досить лише слідкувати за надходженням вітамінів з їжею, щоб уникнути їх нестачі. Але не все так просто: всередині організму є спеціальні білки-приймачі, які відповідають за реалізацію інформації, яку несуть біологічно активні молекули — вітаміни. Якщо ламається рецептор — засвоєння цих речовин відбувається гірше. Для вітаміну D таким приймачем є рецептор VDR (vitamin D receptor).
Доля VDR, як і інших білків, залежить від гену, який його кодує. Якщо ген VDR містить у собі дефект, утворений ним рецептор має гіршу здатність до зв’язування з вітаміном.
Такими дефектами є rs1544410 (також відомий як BsmI) та rs731236 (або TaqI). У цій статті мова піде про те, чим корисний вітамін D, як він згубив цілу династію та чому варто приймати помірні сонячні ванни й знати свій варіант гена VDR.
Для чого потрібен вітамін D?
Вітамін D — це ціла група біологічно активних речовин, серед яких розрізняють вітамін D3 та D2. Останній може надходити з їжею, в той час як вітамін D3 лише продукується шкірою у відповідь на сонячне випромінення. Дефіцит вітаміну D був властивий еліті середньовіччя та доби Відродження. Спосіб життя аристократії виключав довгі прогулянки під сонцем. Діти часто довго знаходились у закритих приміщеннях, а жінки, на додачу, наносили на шкіру товстий шар косметики. Все це призводило до порушення обміну вітаміну D. Тому всі нащадки шляхетної тосканської династії Медічі мали деформовані кістки та страждали на рахіт.
Давно відомо, що дефіцит вітаміну D призводить до рахіту. У зв’язку з цим, багато людей помилково вірять, що вітамін D важливий лише для зберігання міцності кісток. Справді, він є вкрай важливим для здоров'я опорно-рухового апарату. Але, окрім того, вітамін D підтримує більше 100 біологічних процесів в організмі людини, регулюючи діяльність більше 200 генів! Неадекватне надходження вітаміну D збільшує індивідуальну схильність до аутоімунних захворювань — розсіяного склерозу, ревматоїдного артриту та цукрового діабету 1-го типу. Більш того, за хронічного дефіциту вітаміну D зростає схильність до певних видів раку й недоумства.
Дефіцит вітаміну D — явище досить поширене. За оцінками Harvard T.H. Chan School of Public Health на дефіцит вітаміну D страждає кожен сьомий мешканець планети. Серед європейського населення найбільш схильними до нього є англійці та шотландці, а найменш — нідерландці. Деякі вчені стверджують, що схильність до дефіциту вітаміну D може бути пов’язана з надмірною вагою, підвищеним рівнем холестеролу, високим тиском та навіть низьким рівнем освіти.
Несправний вітамінний приймач VDR
Деякі зміни гена VDR призводять до утворення вкороченої версії рецептора вітаміну D, змінюючи здатність до зв'язування з ним. Інші дефекти, до яких належать BsmI та TaqI, не впливають на структуру рецептора. Замість цього, вони змінюють його подальшу роботу, опосередковуючи роботу інших генів, які контролюються вітаміном D. Так, незважаючи на достатню кількість вітаміну в організмі, змінений VDR не може стимулювати активність генів, важливих, наприклад, для поглинання мінеральних речовин.
Через це погіршується обмін кальцію та фосфатів, уповільнюється мінералізація кісток, що призводить до їх ламкості. Носії мутацій у гені VDR схильні до остеопорозу та остеоартриту. У групі ризику особливо перебувають жінки після 40 років. Наслідками мутацій rs1544410 та rs731236 можуть бути м'язова слабкість та судоми. Оскільки вітамін D затримує ріст ракових клітин, його нестача при мутаціях у гені VDR збільшує ризик виникнення онкологічних захворювань. Серед них — агресивні рак простати та рак молочної залози.
Цікаво, що більшість мутацій гена VDR затримують ріст волосся, у деяких випадках призводячи до облисіння. Цей механізм є досі невивченим, проте відомо, що це відбувається незалежно від надходження вітаміну D. У більшості випадків мутації BsmI та TaqI взаємовиключні: при наявності BsmI існує низька ймовірність наявності TaqI і навпаки.
Зв’язок APOE ɛ4 та вітаміну D
У 2011 році німецькі вчені виявили цікаву кореляцію: небезпечна ɛ4 алель гена APOE, яка серед європейського населення збільшує шанси розвитку хвороби Альцгеймера, пов'язана з посиленим кишковим всмоктуванням вітаміну D. Такий взаємозв’язок пояснює, чому APOE ɛ4 зустрічається частіше у мешканців сонячної Африки. Потужне ультрафіолетове випромінення руйнує інший важливий вітамін — фолієву кислоту (вітамін В9).
Щоб захистити В9 від руйнування, у народів південних широт шкіра дуже пігментована, темна. Але, разом з тим, така шкіра перешкоджає проникненню ультрафіолету та виробленню вітаміну D. Для того, щоб розв’язати цю суперечність, еволюція наділила власників темної шкіри аллеллю APOE ɛ4, яка посилює всмоктуванням вітаміну D. Ця алель дозволяє мати достатньо вітаміну D та фолієвої кислоти.
Цікаво, що в сучасному світі кампанії, спрямовані на запобігання розвитку раку шкіри, рекомендують уникати надмірних сонячних ван. Втім, це провокує дефіцит вітаміну D, особливо серед жінок з чутливою світлою шкірою. До такого висновку дійшли вчені Великої Британії та Австралії і закликають переглянути директиви організацій, які пропагують уникнення сонячних променів.
Вітамінна тарілка
У середньому з їжею до організму людини надходить близько 5 мкг вітаміну D3 на добу. Тому для підтримання його достатньої концентрації бажано приймати приблизно стільки ж – 5 мкг на добу – у вигляді біологічно активних добавок. Помірна фізична активність (прогулянки на свіжому повітрі) протягом 30 хв на день також сприяє уникненню його дефіциту. Джерелом вітаміну D3 є жирна риба. Людям з нестачею цього вітаміну слід додавати до раціону печінку тріски, лосось, скумбрію, морського окуня, яйця. Вегетаріанцям слід вживати тверді сири та мигдалеве молоко. Серед трав на вітамін D3 багаті зелень кульбаби та кропива.
Слід враховувати й те, що так звані «донори метильних груп», до яких належать фолієва кислота (вітамін В9), піридоксин (вітамін В6) та рибофлавін (вітамін В12) перешкоджають засвоєнню вітаміну D. Кофеїн також негативно впливає на засвоєння цього вітаміну.
Найпростішим способом зменшити ризик для здоров'я при нестачі вітаміну D (особливо взимку) є використання біологічно активних добавок з вітаміном D3. Але не варто займатися самодіагностикою: з вітамінними добавками слід бути вкрай обережними, через те, що у них досить вузьке «вікно» користі-шкоди. Лікування необхідно проводити під наглядом лікаря, а для більш точної діагностики та подальшої допомоги рекомендується використовувати генетичні тести.
наступна стаття
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.