Ген il6 — цинк
автор: Катя Дробот
Життя — це дар. Однак вже з моменту народження незворотно запускається процес старіння. Щоб "правильно" старіти, потрібно дотримуватися корисних звичок, вести здоровий спосіб життя, відслідковувати наявність маркерів старіння в крові. До останніх належить й IL6 — інтерлейкін 6.
Корисний чи шкідливий інтерлейкін?
Інтерлейкіни – це білкові сполуки, які є частиною нашого імунітету. Безпосередньо ІL6 є основним гравцем при запаленні. Почервоніння, біль, набряк, місцеве підвищення температури – всі ці неприємні симптоми виникають у відповідь на подразнення для того, щоб зменшити його вплив та максимально відновити пошкодження.
Але в деяких ситуаціях така активність імунної системи може шкодити. Підвищена продукція ІL6 призводить до розвитку аутоімунної реакції, коли при боротьбі з подразником наш імунітет за компанію завдає шкоди й нашому організму.
З віком концентрація IL6 збільшується та проявляється у збільшенні ризику розвитку типових хвороб старості, зниженій фізичній працездатності та погіршенні розумових здібностей. Знижена продукція ІL6 допомагає попередити та уповільнити розвиток цих проявів.
rs1800795 - мутація у гені ІL6 та закодоване довголіття
Пам’ятаєте X-men – людей-мутантів із суперздібностями? Здавалося б, набуття надзвичайних властивостей в результаті мутації в ДНК можливе лише у коміксах, однак подібні історії також відбуваються й у реальному житті.
Невелика мутація (rs1800795, варіант СС) у гені ІL6 призводить до великих змін: продукція IL6 знижується майже вдвічі. Інтуїтивно можна припустити, що коли чогось в організмі багато, то це добре, а коли мало – то це погано. Та чи стосується це IL6?
Майже в 200 проведених дослідженнях у здорових людей спостерігалась значно нижча концентрація IL6, ніж така у хворих на рак, ревматоїдний артрит, атеросклероз, хворобу Альцгеймера. Доведено, що при зниженні концентрації IL6 в крові лише на 1 пікограм – одну триліонну частину грама! – ризик виникнення раку печінки знижується на 12%. Про це повідомляє авторитетний журнал Scientific reports видавництва Nature. Також є повідомлення щодо впливу rs1800795 на ризик розвитку раку простати, колоректального раку та раку легень, проте остаточно стверджувати це ще зарано.
Уявіть, яку користь може принести таке зниження, коли воно відбувається не штучно і тимчасово, а, завдяки мутації, природно і протягом життя! Перелічені переваги, які надає понижена продукція IL6, є гарною передумовою для довголіття людей з СС мутацією rs1800795. Мутація rs1800795 зустрічається майже у половини європейського населення та практично не зустрічається серед мешканців Нігерії, Кенії та Японії.
Зв'язок ІL6 та цинку
Ще в кінці ХХ століття вчені помітили цікаву кореляцію: люди похилого віку більш схильні до дефіциту цинку. При подальшому вивченні виявилось, що засвоєнню цинку заважає підвищена концентрація IL6 у крові. У групі ризику знаходяться переважно люди, в яких немає CC мутації в гені IL6 (тобто їх варіант – GG). У цих людей цинк, що надходить з їжею, зв'язується іншими білками і засвоюється гірше, ніж у людей з rs1800795. При дефіциті цинку спостерігається погіршення пам'яті, зниження імунітету, швидка втомлюваність, ламкість нігтів та волосся, погіршення зору. Тут на допомогу приходить нутрігенетика. Носіям варіанту GG у гені IL6 варто слідкувати за надходженням цинку.
Основне джерело цинку – продукти харчування, яких, на щастя, досить багато. Серед продуктів тваринного походження – це яловичина, яйця, риба та морепродукти. Високий вміст цинку в устрицях: 100 грамів устриць містять 100%-1000% добової норми цинку.
До продуктів рослинного походження, що є джерелами цинку, належать листові овочі, брокколі, цвітна капуста, редис, морква та кукурудза. Особливе місце посідають кедрові горіхи та бобові культури – нут, арахіс, квасоля.
Чи можливо уповільнити годинник старіння?
Науково доведено, що рівень IL6 у крові може бути змінено зовнішніми чинниками: дієтичними обмеженнями та фізичними навантаженнями.
Високий вміст жирів у раціоні збільшує рівень IL6 у плазмі крові. Дещо нівелювати цей ефект може прийом вітамінів Е та С перед вживанням їжі. Зменшити рівень IL6 також допоможуть поліненасичені жирні кислоти: збільшення їх концентрації пов'язане з більш низькими рівнями маркерів запалення, в тому числі й IL6. Цим пояснюється й беззаперечна користь середземноморської дієти.
До речі, французи, попри розповсюдженість серед них шкідливих звичок, відрізняються збільшеною тривалістю життя. Одним з пояснень цього парадоксу є високий вміст поліненасичених жирних кислот та антиоксидантів у їх раціоні. Їжа, багата на поліненасичені жирні кислоти, зменшує ризик розвитку ішемічної хвороби серця, яка є основною причиною передчасної смертності. Між іншим, найстаріша жінка за всю історію людства – Жанна Кальман (Jeanne Louise Calment) – була громадянкою Франції та прожила 122 роки.
Дієтичні обмеження
Тривалість життя безумовно залежить від того набору генів, який ми успадковуємо від батьків. Однак, окрім генетичного «бекграунду» наше благополуччя також опосередковано екологією, рівнем охорони здоров'я та способом життя. Треба пам'ятати, що нам під силу досягти довголіття, варто лишень вчасно почати піклуватись про себе та цінувати кожен день.
Якщо Ви лінувалися всю зиму, а навесні вирішили “схуднути до літа”, несамовито тренуючи прес, – радимо Вам не поспішати. Плазмовий рівень IL6 збільшується після епізодичних інтенсивних навантажень, оскільки інтерлейкін 6 є основою при відновленні м’язів та регенерації клітин.
Незважаючи на цей ефект, у людей, що ведуть активний спосіб життя та постійно займаються спортом, рівень IL6 значно нижчий. Точний механізм такого парадоксу досі невідомий. Комбіноване застосування низькокалорійної дієти та фізичних вправ є дієвим способом для зниження рівня інтерлейкіну 6.
Фізичні навантаження
наступна стаття
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.