Ген enos3 — омега-3
автор: Катя Дробот
Атеросклероз, підвищений кров’яний тиск, ішемічна хвороба серця – це три найрозповсюдженіші серцево-судинні хвороби. Ризик їх виникнення залежить від багатьох факторів: надмірного споживання жирів, малорухливого способу життя, поганих звичок, спадковості. Серед молекулярних механізмів, які беруть участь у розвитку перелічених патологій, центральне місце посідає ген eNOS3.
Генетичний маркер 4a/4b (eNos3)
Найбільш дослідженими варіантами гена eNOS3 є варіант 4b та варіант 4а. 4b є найбільш розповсюдженим та без дефектів, а от 4а зустрічається у 15-18% європейського населення та містить у собі мутацію. Ще одна модифікація гена eNOS3 — rs1799983 — зустрічається набагато частіше. В Європі носіями цієї мутації в середньому є кожен третій.
Як мутантні варіанти 4а та rs1799983 впливають на життєдіяльність, та на що треба звернути увагу носіям цих модифікацій гена, розберемо у цій статті.
Ген eNOS3 на захисті кровоносних судин
Кожен ген в організмі людини містить інформацію про певний білок. Так, ген eNOS3 кодує білок, який в свою чергу продукує оксид азоту стінками кровоносних судин. Оксид азоту (nitrogen oxide - NO) є необхідним для серцевих скорочень, відновлення та регулювання тонусу судин. Таким чином, утворення NO має важливе значення для здоров’я серцево-судинної системи. Трагічна помилка в коді гена eNOS3 призводить до зниження синтезу NO капілярами та сприяє розвитку серцево-судинних захворювань. Серцево-судинні хвороби посідають перше місце серед причин загальної смертності населення. З віком судини та органи зазнають змін, порушуються обмінні процеси, зростає ризик виникнення гіпертонії, серцевої недостатності, атеросклерозу судин, тощо. Носії мутантного варіанту 4а гена eNOS3 перебувають у групі підвищеного ризику. Ситуація при мутації rs1799983 в гені eNOS3 є дуже подібною до 4а. У результаті дефекта в гені збільшується ризик розвитку ішемічної хвороби серця.
Жінкам-носіям rs1799983 варто особливо ретельно спостерігатись у лікаря під час вагітності. У таких жінок збільшується ризик виникнення еклампсії — різкого збільшення артеріального тиску, яке є загрозою життю матері та дитини. Однак, серцево-судинні захворювання не є єдиним проявом зниженої активності eNOS3. Оксид азоту, продукування якого напряму залежить від eNOS3, регулює розширення судин, посилюючи кровотік.

Нормальний перебіг цих процесів є важливим для діяльності нирок, а також для ерекції статевого члена. До речі, лікарські засоби для підвищення потенції (як, наприклад, «Віагра®») посилюють дію оксиду азоту на кровоносні судини, впливаючи, таким чином, на силу та тривалість ерекції. Знижена активність eNOS3 при варіанті 4а та rs1799983 може мати негативний вплив на перелічені функції, проте науковці досі не мають цьому беззаперечного підтвердження.
Як «відремонтувати» гени?
На жаль, сьогодні сучасній медицині ще не під силу «вилікувати» мутації в генах дорослої людини. Однак, негативний вплив дефектних варіантів гена можна зменшити, елементарно дотримуючись здорового харчування та уникаючи поганих звичок. Всім відомо про шкоду, яку завдає організму куріння. Шкіра та зуби жовтішають, з’являється ранковий кашель, курці виглядають старішими за свій вік, мають проблеми з легенями та серцем. Мало хто знає, що одним з головних механізмів, який опосередковує ці прояви, є зниження активності eNOS3.
Окрім куріння, активність eNOS3 також зменшує постійне вживання висококалорійної їжі. Так, одним із засобів підтримання краси та молодості та методом боротьби з недугами дієтологи вважають середземноморську дієту.
Справді, високий вміст антиоксидантів, що містяться в свіжих фруктах, овочах та вині, наявність мононенасичених жирів, що надходять з оливковою олією, та омега-3 поліненасичених жирних кислот, на які багата риба – все це робить середземноморську дієту джерелом здоров’я. Справа в тому, що таке різноманіття біологічно активних сполук, які надходять з середземноморським раціоном, позитивно впливає на eNOS3, а саме – підвищують його активність. Така дієта буде корисною в будь-якому віці, але особливу увагу до неї слід звернути носіям мутацій в гені eNOS3.
Омега-3 – шлях до довголіття
Особливе місце серед корисних компонентів дієти посідають омега-3 поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК). Це справжнє джерело здоров’я! Клінічно було доведено, що омега-3 ПНЖК мають протизапальний ефект, а також зменшують негативний вплив «поганих» жирів на організм людини. Ще до нашої ери, з переходом від полювання й збиральництва до землеробства та тваринництва, серед землеробів почали поширюватись «гени вегетеріанства».
На відміну від мисливців, які отримували жирні кислоти з тваринної їжі, землероби-«вегетеріанці» покладались на синтез цих сполук всередині свого організму. Еволюція сприяла розповсюдженню «міцних» генів синтезу жирних кислот, особливо серед людей, раціон яких був багатий на рослинну їжу. «Слабкі» гени м’ясоїдів більше асоційовані з серцевими захворюваннями та запальними процесами.
В наш час «сильні» гени синтезу омега-3 ПНЖК зустрічаються більш ніж у 60% європейців і є чудовим маркером для персоналізованої медицини, нутрігенетики та дієтичних рекомендацій. Добова норма Омега-3 ПНЖК – 250-500 мг. Людям, які мають захворювання серцево-судинної системи, рекомендовано споживати в день не менш ніж 1 г Омега-3 ПНЖК – повідомляє журнал Nature. Задля уникнення нестачі ПНЖК до раціону слід додавати жирну рибу або риб'ячий жир.
Пішки ходити — довго жити.
Коли востаннє ви робили ранкову зарядку? Чи надаєте перевагу сходам замість ліфта? Якщо ви є носієм мутантного варіанту eNOS3 радимо вам переглянути свій спосіб життя. Позитивний вплив занять спортом на організм людини засвідчують тисячі клінічних досліджень, користь фізичних вправ також була доведена і для серцево-судинної системи.
Справа в тому, що регулярна фізична активність стимулює eNOS3 та зменшує вплив мутантного варіанту цього гена. Загалом, фізична активність має комплексний вплив на стан серцево-судинної системи. Підвищення активності eNOS3 є лише одним з механізмів забезпечення цього впливу. Отже, ген eNOS3 є ключовим гравцем при досягненні фізичного здоров’я людини.
Цей ген бере участь у роботі серцево-судинної системи, здоров’я якої є таким важливим для повноцінного життя. Корисні звички (здорове харчування, заняття спортом) підсилюють позитивний вплив гена та стануть у пригоді як носіям мутантного варіанту гена eNOS3, так і людям, які піклуються про своє здоров’я та прагнуть тривалого, змістовного життя.
наступна стаття
наукові джерела
Badia E, Sacanella E, Fernandez-Sola J, Nicolas JM, Antunez E, Rotilio D, de Gaetano G,
Urbano-Marquez A, Estruch R: Decreased tumor necrosis factor-p0induced adhesion of human
monocytes to endothelial cells after moderate alcohol consumption. Am J Clin Nutr 2004;80: 225–230.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15007011?dopt=Abstract https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20457799?dopt=Abstract https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4880583/pdf/cmj-52-81.pdf https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17922342 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25421217 https://www.nature.com/articles/s41559-017-0167 https://www.nature.com/nrcardio/journal/v6/n12/full/nrcardio.2009.188.html https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15375191
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.