ХОЛЕСТЕРИН
автор: Катя Дробот
Холестерин: ворог чи друг?
Коли йдеться про серцево-судинні хвороби, першим на думку лікарям, вченим та далеким від науки і медицини людям спадає холестерин. Холестерин має горезвісну славу з середини ХХ ст, коли його було пов’язано з розвитком атеросклерозу. Внаслідок атеросклерозу на внутрішній поверхні кровоносних судин утворюються холестеринові бляшки, що при прогресуванні загрожує інфарктом або інсультом.
Сьогодні Всесвітня Організація Охорони Здоров’я включає холестерин до переліку 10 глобальних факторів ризику для здоров’я, сотні наукових праць щороку присвячують дослідженню його шкоди, а мас-медіа породжують нові міфи. Звісно, людство занепокоєно тим як знизити холестерин, часто не усвідомлюючи, чи це справді потрібно.
У цій статті ми з’ясуємо, що таке холестерин та в чому його загроза, розкажемо як гени вирішують його долю в організмі людини, розповімо про «хороший» холестерин, харчові звички, які його регулюють, та про армію нанороботів на варті здоров’я людини.
Давайте знайомитись
Холестерин — жироподібна сполука тваринного походження. Всупереч поганій репутації, холестерин є найважливішим учасником ліпідного обміну, попередником стероїдних (у тому числі статевих) гормонів та невід’ємним компонентом клітинних мембран. Окрім цього, без холестерину неможливе утворення жовчних кислот та вітамінів групи D.
Тому ця важлива сполука не тільки потрапляє до нашого тіла з тваринною їжею, а ще й продукується клітинами всередині організму. Для жителів Європи норма холестерину в крові складає 5 ммоль/л згідно з World Heart Federation.
Небезпечним є не сам холестерин, а порушення його обміну, головне місце в якому посідає злагоджена робота печінки та імунної системи. Ключовими посередниками у цьому процесі виступають спеціальні білки у комплексі з ліпідами, і розлади обміну холестерину пов’язані з дисбалансом саме цих сполук.
Кур’єри холестерину
Холестерин є нерозчинним у воді (яка є основою крові) і подорожує по судинах у складі розчинних комплексів — ліпопротеїдів — які утворюються в печінці.
Ліпопротеїди бувають різного розміру та містять холестерин у різних співвідношеннях, через що їх поділяють на декілька класів: ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ або HDL), ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ або LDL),
а також ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛПДНЩ або VLDL). Насправді існує набагато більше різновидів ліпопротеїнових частинок, але у медичній практиці найважливішими є перелічені три.
Хороший холестерин, поганий холестерин
«Небезпечним» холестерин стає лише коли порушується метаболізм ліпідів, і в крові починають переважати ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ та ЛПДНЩ). Холестерин у складі ЛПНЩ може утворювати атеросклеротичні бляшки, призводячи до атеросклерозу.
Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) — навпаки, виводять холестерин з крові, транспортуючи його в печінку та відповідають за здоров’я судин. У популярній літературі ці сполуки носять назву «поганий» холестерин (який йде з печінки в тканини — ЛПНЩ та ЛПДНЩ, хіломікрони),
і «хороший» холестерин (який видаляється з тканин — ЛПВЩ). Серед європейців в нормі концентрація ЛПНЩ не перевищує 3 ммоль/л, а ЛПВЩ не нижче — 1 ммоль/л серед чоловіків та 1,2 ммоль/л серед жінок.
Фактори ризику
Є ряд факторів, які зумовлюють порушення обміну холестерину. Але найчастіше причинами можуть бути:
  • стать — в середньому у крові жінок до настання клімаксу рівень холестерину нижчий, ніж у крові чоловіків-однолітків;
  • вік — високий холестерин притаманний людям похилого віку;
  • наявність захворювань печінки, цукрового діабету та ендокринних розладів — перелічені хвороби можуть викликати розвиток атеросклерозу навіть за дотримання вегетаріанської дієти;
  • шкідливі звички – паління та зловживання алкоголем;
  • малорухливий спосіб життя;
  • дієтичні вподобання – захоплення фаст-фудом та їжею, багатою на транс-жири збільшує ризик серцево-судинних захворювань саме через порушення холестеринового обміну;
  • генетична схильність.
«Холестеринові» гени
Обмін холестерину є складним процесом, який залучає десятки ферментів, тому дефект лише одної з ланок обміну може призвести до порушення роботи всієї системи. Неабияку роль у цьому процесі відіграють мутації у генах обміну холестерину. Найчастіше у науковій літературі з рівнем холестерину пов’язують гени родини APO — APOA, APOB, APOE. Ці гени відповідають за продукцію апопротеїнів — структурних компонентів будь-яких ліпопротеїдів, що переносять холестерин. Так мутації rs1065853 (у гені АРОЕ) rs4420638 (у гені АРОС1), а також rs1367117 (у гені APOB) змінюють концентрацію ЛПНЩ, тоді як rs662799 та rs964184 у APOA1 впливають на рівень ЛПВЩ. Ці дефекти вчені також асоціюють з підвищеним ризиком розвитку хвороби Альцгеймера.
Заміна rs1883025 у гені ABCA1 порушує включення холестерину у ЛПВЩ, тим самим уповільнюючи утворення «хорошого» холестерину. Генетичні мутації гена ABCA1 можуть призвести до хвороби Танжера — захворювання, за якого деякі тканини набувають жовто-помранчевого відтінку через відкладення холестерину. Особливо це помітно на мигдалинах. Мутації у «холестеринових» генах зачіпають не лише структуру ліпопротеїдів, але й їх розпізнавання клітинами печінки. Через це генетичні дефекти у гені LDLP можуть призвести до тяжкого спадкового захворювання — родинної гіперхолестеринемії — результатом якого є висока смертність у віці до 20 років. Але одна з таких мутацій гена LDLP — rs6511720 — має зворотній ефект: серед європейців її носії мають дещо знижений рівень «поганого» холестерину і як наслідок більш здорові судини.
Особливої уваги заслуговує ген СЕРТ, який іноді називають «геном довголіття». Він регулює виведення холестерину з організму, а варіант rs5882 цього гена сприяє утворенню «хорошого» холестерину. Це має низку позитивних наслідків: збільшення тривалості життя, зниження ризику недоумства та розвитку хвороби Альцгеймера. Однак, нещодавні дослідження відкрили побічну дію цих мутацій: генетичні перебудови у гені СЕРТ пов’язані з дегенерацією сітківки і збільшують шанси сліпоти у людей похилого віку. Більшість мутацій, що порушують баланс ЛПВЩ/ЛПНЩ в бік «поганого» холестерину мають наслідки у вигляді збільшення індексу маси тіла, беруть участь у розвитку діабету 2-го типу та коронарних захворювань серця. Мутації, які можуть впливати на загальний рівень холестерину, регулюючи баланс ЛПНЩ та ЛПВЩ, на сьогодні вже було виявлено близько в 200 генах. Ця цифра щорічно зростає.
Дієта для здоров’я судин
Рівень холестерину в крові у великій мірі визначається дієтою. Харчові волокна знижують рівень холестерину, а їжа тваринного походження підвищує його вміст. Здоровий раціон харчування може бути чудовою альтернативою медикаметозному втручанню або його доповненням для регулювання рівня холестерину. Дотримання дієти може не проявитися у різкому зниженні холестерину, але при цьому значно зменшить ризик серцево-судинних захворювань. Дослідження останніх років підтвердили залежність між споживанням продуктів, багатих на транс-жири, зі збільшеною концентрацією ЛПНЩ та одночасним зниженням «хорошого» холестерину. Надмірне споживання транс-жирів збільшує ризик розвитку ішемічної хвороби та атеросклеротичних процесів. Всесвітня Організація Охорони Здоров'я та світові експерти рекомендують зменшити споживання транс-жирів. Однією з найефективніших дієт для здоров’я судин і серця на разі є середиземноморська. Окрім антиракових властивостей, численні дослідження довели сприятливий вплив цієї дієти на рівень загального холестерину. Та якщо знизити «поганий» холестерин можна, дотримуючись дієти, то підвищити вміст ЛПВЩ досить складно. Щоб розв’язати цю проблему, у 2009 році група вчених з International Institute for Nanotechnology (США)
показала можливість створення ЛПВЩ — наночасток на основі золота, які у лабораторних умовах були здатні адсорбувати холестерин, аналогічно природним ЛПВЩ. А у 2015 році вчені Гарвардської медичної школи довели ефективність нанороботів при боротьбі з атеросклерозом у мишей. Ці відкриття є багатообіцяючою перспективою у терапії атеросклерозу, але для практичного впровадження вони потребують більш детального вивчення. Молодим здоровим жінками важливо усвідомлювати, що до настання клімаксу жіночий статевий гормон естроген контролює баланс ЛПВЩ/ЛПНЩ, роблячи безпідставне дотримання гіполіпідемічної («протихолестеринової») дієти безглуздим. Обмеження надходження жирів здоровими жінками та чоловіками може бути небезпечним для їх сексуального здоров’я. Збільшений рівень холестерину — це не завжди сигнал до дотримання дієти та виключення з раціону жирів, які вкрай необхідні роботі організму в цілому. Якщо генетичні тести та аналізи крові свідчать про збільшений ризик розвитку атеросклерозу, впроваджувати дієтичні обмеження слід під ретельним наглядом дієтолога. Дотримання дієти у поєднанні з фізичними вправами нормалізує ліпідний профіль. Відомо, що регулярні фізичні навантаження можуть підвищувати рівень «хорошого» холестерину.
Вчені Медичної школи Стенфордсткого університету встановили, що збільшення фізичної активності (приблизно 14 км ходьби або бігу на тиждень) підвищує рівень ЛПВП на 13% за умови дотримання гіполіпідемічної дієти у пацієнтів з ожирінням. За іншим дослідженням такий спосіб життя призводив до значного (до 20%) зниження «поганого» холестерину. Насправді, атеросклероз досі залишається нагальною проблемою, а пошук надійного методу його попередження та лікування досі продовжується. Медикаментозне втручання часто є небажаним (за виключенням тяжких випадків), тому надії покладаються на персоналізовану медицину та нутрігенетику, які у найближчому майбутньому мають всі передумови врешті-решт прибрати атеросклероз з переліку головних причин смертності.
наступна стаття
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.