Ген apoe — жири
автор: Катя Дробот
Хвороба Альцгеймера та спадковість
Однією з найрозповсюдженіших форм деменції (слабоумства), на яку страждають люди похилого віку, є хвороба Альцгеймера. У 1991 році помітили* залежність між частотою деменції та геном APOE ɛ4. Проте досі не розроблено належного протоколу лікування. Виклик деменції кидає нутрігенетика.
AроE – ген безумства
Ген AроE — добре вивчений ген, який бере участь у величезній кількості процесів в організмі людини. Він містить вказівки щодо виробництва білка під назвою аполіпопротеїн Е. Робота аполіпопротеїна Е полягає в зв’язуванні жиру та перенесенні холестерину з місця на місце. Також він відповідає за відновлення ушкоджень мозку й утворенні зв'язків між нервовими клітинами. Мутації в ApoE змінюють обмін холестерину та впливають на ймовірність розвитку серцевих захворювань, зокрема інфаркту. Окрім цього, дефекти АроЕ запускають дегенеративні процеси в мозку й через це пов'язані з підвищенням ризику розвитку хвороби Альцгеймера. Деякі алелі (варіанти гена) є особливо небезпечними. Три можливі мутації у гені APOE визначають, носієм якого алелю є людина. Кожна з мутацій є результатом заміни однієї літери генетичного коду на іншу.
Таким чином,
- мутація rs429358 – це заміна «Т» на «С»,
- rs7412 – «С» на «Т»,
- а rs769452 – знову заміна «Т» на «С», тільки в іншому місці гена.
Як ці мутації формують три найрозповсюдженіші форми гена АРОЕ – ε2, ε3 та ε4 (дві ізоформи ε4а та ε4b) — показано в таблиці:
Найбільш дослідженими та найбільш вагомими в прогнозуванні ризику виникнення хвороб є rs429358 та rs7412. Найменш вивченою є мутація rs769452. Однак відомо, що її наявність при ε4b ще більше підвищує ризик розвитку Альцгеймера.
Найрозповсюдженішим варіантом є варіант ε3. Він відіграє нейтральну роль та не впливає на розвиток хвороб. Майже 75% людей успадковують ε3 від обох батьків.
Алель ε2 зустрічається рідше. Досі достеменно невідомо, чи захищає він свого носія від деменції та серцево-судинних захворювань. У фіннів носії ε2 частіше зустрічались серед людей, що досягли 100-річного віку.
Але визначальним алелем, який катастрофічно збільшує шанси розвитку Альцгеймера, є ε4.
Фатальний алель
Уже понад двадцять років AроE ε4 залишається головним генетичним фактором ризику для хвороби Альцгеймера. При надходженні лише від одного з батьків, AроE ε4 збільшує ризик розвитку хвороби в чотири рази. Якщо людина успадкувала дві копії цього алелю (і батько, і мати були носіями AроE ε4) — ризик деменції збільшується в 12 разів.
Сотні тисяч років тому всі наші предки були носіями ɛ4. Це і не дивно: в умовах обмежених ресурсів голод був звичним явищем, а ɛ4 регулював запасання жиру, що було вкрай важливим.
У сучасному світі людині не доводиться запасати жир, щоб вижити, тож ɛ4 втратив свою первісну біологічну роль.
[ Розташування поліморфних варіантів в гені AроE ]
Дефект в цьому гені знижує активність ферменту, що порушує утворення метіоніну та призводить до накопичення в організмі гомоцистеїну – проміжного продукту синтезу метіоніну. Ці зміни можуть сприяти розвитку фізіологічних відхиленнь різної тяжкості: від психічних розладів (депресія, шизофренія) та підвищення ризику серцево-судинних захворювань до порушення перебігу вагітності та розвитку аномалій плоду. В останні два десятиріччя цей ген привернув увагу тисяч дослідників, з ним пов’язують близько 600 різноманітних патологічних станів, йому присвячують документальні фільми, сайти та форуми.
Дієта для здорового глузду
Вчені Медичного центру Чикаго розробили дієту. Її назва — MIND — говорить сама за себе. Вражаючі результати впровадження цієї дієти були представлені в журналі Асоціації Альцгеймера «Alzheimer’s & Dementia».
Дієта MIND поєднує в собі дві інші дієти: відому своєю користю середземноморську дієту та DASH-дієту (від англ. Dietary Approaches to Stop Hypertension – дієта проти підвищеного тиску).
Учасникам дослідження треба було споживати 10 продуктів харчування, корисних для здоров'я мозку: зелені листові овочі, горіхи, ягоди, боби, цільнозернові вироби, рибу, м’ясо птахів, оливкову олію та вино. Прихильники MIND уникали маргарину й вершкового масла, червоного м'яса, будь-яких смажених продуктів та фастфуду, сирів, кондитерських виробів і солодощів.
При дотриманні цих двох дієт спостерігається зменшення ризику серцево-судинних ускладнень. Разом з цим, MIND може уповільнити й розвиток хвороби Альцгеймера.
Вчені підрахували, що у разі розвитку хвороби Альцгеймера навіть лише з 2-річною затримкою, до 2050 року кількість людей, що страждають на деменцію, зменшиться на 22% — а це на 25 мільйонів випадків менше.
Попри те, що надлишок жирів у раціоні шкідливий для здоров'я, їх недолік також негативно позначається на нашому організмі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, жири мають складати не більше 20-30% калорійності від всього денного раціону, тобто приблизно 1 грам на кілограм ваги тіла. Серед вживаних жирів мають переважати омега-3 і омега-6 ненасичені жирні кислоти, в той час як кількість насичених жирів має бути зведена до мінімуму.
Інші способи запобігання деменції
На розвиток хвороби впливають як генетичні фактори, так і зовнішні чинники: спосіб життя, дієта, рівень розумової активності. Ризик розвитку Альцгеймера знижується, якщо потенційний хворий займається інтелектуальною активністю, наприклад читанням, грає в настільні ігри, розгадує кросворди або займається грою на музичних інструментах.
Іншим способом зберігання розумового здоров’я можуть стати канабіноїди – повідомляє журнал Nature. Ці сполуки мають захисний вплив на мозок, покращують пам’ять і тим самим потенційно можуть знижувати ризик розвитку деменції. Та ці дослідження ще потребують ретельнішого аналізу та допрацювань.
Чи такий страшний ε4, як його малюють?
Справді, алель ε4 свідчить про підвищений ризик виникнення хвороби Альцгеймера, проте все не так однозначно. Багато носіїв ε4 ніколи не страждали на деменцію. Наприклад, су населення Африки така кореляція між захворюванням і генотипом взагалі відсутня!
І навпаки: деякі хворі на деменцію взагалі не мали ε4 у своєму генетичному коді.
Хвороба Альцгеймера була діагностована у багатьох видатних постатей сучасності: Маргарет Тетчер (колишня прем'єр-міністр Великої Британії), Рональда Рейгана (40-й президент США), Рити Хейворт (відома голлівудська акторка 40-х років), Пітера Фалька (актор, що грав лейтенанта Коломбо), Террі Пратчетта (автор серії фентезі-книг «Плаский світ»).
Можливо, життя цих людей склалося б інакше, якби вони мали можливість вчасно дізнатись свій варіант APOE гена та разом з нутрігенетикою розпочати боротьбу з деменцією. А оскільки досі немає ліків від хвороби Альцгеймера, варто щоденно тренувати розум та тіло, і живити свій мозок здоровою їжею.
наступна стаття
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.