24 березня

Менструальний цикл: трішечки про фізіологію

Автор: Марія Савченко

Маленький організм дівчинки на четвертий місяць внутрішньоутробного розвитку може містити аж до п'яти мільйонів потенційних яйцеклітин. Вони утворюються і знаходяться в жіночих статевих органах — яєчниках. На момент народження більшість із них дегенерує. Ті, що залишилися, розвиваються і мають назву овоцити першого порядку. Це значить, що вони ще не зовсім досягли свого розвитку, щоб бути заплідненими. Таких статевих клітин може налічуватися до двох мільйонів. До настання статевої зрілості потенційних яйцеклітин залишається лише близько 400. Менструація — це вихід з організму незаплідненої яйцеклітини. Отже, за все життя в жінки відбувається близько 400 менструацій. Коли всі яйцеклітини закінчуються, настає менопауза. Відповідно, якщо кожен місяць у жінки виходитиме по одній яйцеклітині, то менопауза настане приблизно за 33 роки після початку менструацій.

Де і як майбутні статеві клітини досягають своєї зрілості?

Вони розміщенні у фолікулах — це тканинна ″сумка”, у якій овоцити ростуть і розвиваються. Кожен овоцит оточений власним фолікулом. А всі фолікули, у свою чергу, знаходяться у яєчнику. Це можна порівняти з багатоквартирним будинком (яєчник), у якому кожна яйцеклітина має свою ″квартиру″ — фолікул.

Поступово овоцит першого порядку ″дорослішає″ і перетворюється на овоцит другого порядку. Саме його всі звикли називати ″яйцеклітина″. Далі відбувається овуляція — доросла (зріла) яйцеклітина покидає свою ″домівку″ і в пошуках принца (сперматозоїда) виходить за межі яєчника. Тобто овуляція — це вихід дозрілої яйцеклітини з яєчника.

Яйцеклітина потрапляє в маткові труби і живе там в очікуванні лише добу. Саме в цей момент, коли яйцеклітина вийшла й перебуває в маткових трубах, і лише в цей момент, можливе її запліднення. Вагітність можлива, коли статевий акт відбувався в період за 3 дні до або за 1 день після овуляції. Це пояснюється тим, що сперматозоїди живуть у статевих шляхах жінки до 3 діб, а яйцеклітина — добу. Якщо ж очікування яйцеклітини марні, то вона самотня втративши надію, гине. Через певний період слизова оболонка матки відторгається, що і спричиняє кровотечу під час менструації. 
     
Докладніше про овуляцію та методи її визначення, а також чому не варто використовувати розрахунок овуляції як засіб контрацепції, читай у нашій статті ″WANTED: Сприятливі для вагітності дні″. Обіцяємо: мінімальна кількість складних термінів у поєднанні з перевіреною науковою інформацією і всього 5 хвилин твого часу. З нетерпінням чекаємо, коли ти зайдеш на Myhelix знову!

Джерела:

1. Susan B. Bullivant, Sarah A. Sellergren, Kathleen Stern, et al. Female's sexual experience during the menstrual cycle: identification of the sexual phase by noninvasive measurement of luteinizing hormone. Journal of Sex Research. February 2004. 41. 1. 82–93

2. Beckmann, Charles R.B.. Obstetrics and Gynecology. Lippincott Williams & Wilkins. 2010 Retrieved from https://books.google. com/books?id=0flWgd3OJLEC&pg=PA306

3. Rosenthal, Martha. Human Sexuality: From Cells to Society. Cengage Learning. 2012. Retrieved from https://books.google. com/books?id=d58z5hgQ2gsC&pg=PT322

 

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.