01 грудня

Техніка безпеки під час сексу: як захистити себе та партнера від ІПСШ?

Автор: Myhelix

Доволі поширеним стереотипом є те, що людина зі статевою інфекцією — безвідповідальна, розбещена та аморальна. Насправді ж захворіти на ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом) може хто завгодно, незалежно від рівня освіти, соціоекономічного статусу та моральних цінностей. Тому стигма та приниження зовсім недоречні, а ось дотримання простих правил може зарадити інфікуванню і завжди на часі. Перечитайте їх, навіть якщо думаєте, що знаєте.

Як зменшити ризик інфікування при вагінальному сексі?

До: Задовго до (бажано у років 11-12) зробіть щеплення від ВПЛ (віруса папіломи людини) та гепатитів. Безпосередньо до — придбайте презервативи. Бажано, щоб на них було «СЄ»-маркування (це означає, що продукт відповідає стандартам Європейського Союзу) та «свіжий» термін придатності. Душ перед сексом навіть не правило, а, скоріше, здоровий глузд. Водночас помочитися краще після акту.

Під час: Використовуйте латексний чи поліуретановий презерватив — вони найкраще запобігають зараженню. Не використовуйте презерватив з лубрикантом на основі олій чи жирів: вони його руйнують. Про те, що кондом не можна використовувати двічі, певно, говорити зайве. Однак важливо сказати, що якщо ви використали презерватив для анального сексу його обов’язково слід замінити перед вагінальним чи оральним сексом. Так, навіть коли це секс з тією ж людиною: мікрофлора ротової порожнини чи вагіни не пристосовані до мікробів заднього проходу. Якщо не дотримуватися цього правила, можна заробити молочницю чи вагіноз. 

Після: Зніміть презерватив згідно з інструкцією та сходіть в туалет. Сечовипускання після сексу особливо важливо для жінок: це допоможе позбавитися від бактерій, які могли потрапити до короткого сечовипускного каналу, а з нього — до сечового міхура. Жінкам не слід приймати душ: він може сприяти розповсюдженню інфекції й змити сперміцид, якщо такий використовувався. Натомість краще підмитися теплою проточною водою у напрямку від лобка до промежини, а не навпаки. Це загальне правило підмивання для жінок, якому варто слідувати не лише після сексу, а постійно. Чоловікам слід обережно відтягнути крайню плоть та помити член водою чи спеціальним м’яким милом.

Що можна підхопити? При незахищеному сексі можна підхопити ВІЛ, герпес, сифіліс, вірус папіломи людини, хламідії, гонококову інфекцію, трихомонаду, уреаплазму, мікоплазму і ще понад 20 захворювань. При захищеному сексі ризик знижується, проте лишається. Через це наполягати на використанні презервативу не соромно, і не про бридливість, а є свідомою пропозицією людині, чиїх медичних подробиць не знаєш. 

До речі, інший цікавий нюанс стосовно інфекцій — наявність лобкового волосся. Цікаво, що довгий час вважалося, що видалення волосся «там» підвищує шанс підхопити інфекцію. Однак цей міф спростували у результаті наукових досліджень.  

Як зробити анальний секс безпечним?

До: Підготовка до анального сексу не відрізняється від підготовки при звичайному, вагінальному сексі. Єдине, про що слід пам’ятати — вам знадобиться лубрикант. Багато лубриканту. Без нього значно підвищується ризик мікротріщин та пошкодження анусу, і разом з цим — ризик заразитися.

Під час: Усе, що побувало в анусі, треба мити, якщо після анального ви збираєтеся мати вагінальний секс (було б непогано все це добро помити навіть якщо інший секс не планується, ггг). Пеніс, пальці, іграшки — все. Щоб не бігати постійно до ванної кімнати, краще застосовувати кондоми та рукавички, і легко позбуватися від них після використання. 

Після: І чоловікам, і жінкам варто помитися, як і при вагінальному сексі.

Що можна підхопити? Мікрофлора прямої кишки суттєво відрізняється від вагінальної, і вона не так ефективно чинить опір ІПСШ. Через це анальний секс є більш ризикованим для здоров’я. 

Результатом незахищеного анального сексу можуть бути СНІД, хламідіоз, гонорея, сифіліс, герпес, гепатити та ряд інших інфекцій, які не підчепиш при вагінальному сексі (E. coli, кишкові амеби, Shigella, Salmonella, Campylobacter тощо).

Як захищатися при оральному сексі?

До: Обов’язково прополощіть рота антибактеріальним засобом та помийте руки. Зубною щіткою і флоссом краще не зловживати: можна пошкодити ясна чи слизову. Саме ранки під час орального сексу підвищують ризик зараження. 

Під час:  З людьми, стан здоров’я яких вам невідомий, використовуйте презерватив, або латексні серветки (для кунілінгуса). Останні нелегко дістати, тому з цією метою можна прилаштувати презерватив: його достатньо розрізати вздовж, тоді вийде щось на кшталт серветки. Усе краще за інфікування ;) Якщо ж такі заходи комусь з партнерів здаються надто радикальними, тоді від орального сексу з людиною, про стан здоров’я якої не знаєш, краще утриматися. 

Після: Після орального сексу слід знову помити руки та прополоскати рота.

Що можна підхопити? Оральний секс менш небезпечний в сенсі зараження, ніж всі інші різновиди сексуальної активності. Частота захворюваності в подібних випадках становить менш ніж 4 випадки на кожні 10 тисяч статевих актів. Проте Американська асоціація сексуального здоров'я повідомляє, що при кунілінгусі та феллації можна підхопити ВІЛ, хламідіоз, гонорею, ВПЛ, сифіліс та герпес.

А при фінгерінгу?

До: Підстрижіть нігті та помийте руки. 

Під час: Презервативи ніхто не скасовував. Альтернативою можуть стати латексні рукавички, але їх потрібно обробити стерилізуючим розчином (можна придбати у будь-якій аптеці чи у секс-шопі). Вони особливо підійдуть тим, хто не бажає стригти нігті: тоді всередину рукавичок можна покласти трохи вати. Іноді може бути потрібно застосувати лубрикант, тоді його треба підібрати заздалегідь.

Що можна підхопити? Герпес, ВПЛ, сифіліс, трихомоноз. 

Що скажете про мастурбацію?

Є три речі, на які мастурбація не здатна: зумовити втрату зору, спричинити вагітність, і стати причиною виникнення захворювання, що передається статевим шляхом. Певно, всі розуміють, що це правило не діятиме, якщо мастурбувати після контакту з будь-якою біологічною рідиною: спермою, кров’ю, слиною. Користуйтеся правилом «одна рука — один партнер». Якщо ви пестите однією рукою партнера без засобів контрацепції, то бажано нею не пестити себе, а скористатись іншою рукою. 

А чи є ризик при сексі без проникнення? 

Вірус герпесу, сифіліс, трихомонада та папіломавірус (ВПЛ) передаються не тільки через вагінальний, оральний чи анальний секс, але й через контакт зі шкірою. Через це покладатися лише на презерватив не можна: хоча він дуже суттєво знижує ризик і захищає від інших інфекцій, треба усвідомлювати, що ризик усе одно залишається.

Етика безпечного сексу

Як дізнатися про стан здоров’я партнера та уникнути незграбного моменту?

Ми впевнені, що нічого незграбного немає у тому, щоб потурбуватися про своє здоров’я, і адекватний партнер це зрозуміє. Якщо усвідомлювати цінність свого здоров’я та наслідки ІПСШ, питання того, як тактовно запитати партнера про інфекції, відпаде.

Можна попросити показати довідку чи результати аналізів. А можна ініціювати розмову по-іншому: запитати партнера чи партнерку, чи впевнений він/вона у вас, показати результати своїх аналізів. Але, на жаль, вони актуальні дуже короткий термін, адже підхопити інфекцію можна за один вечір. Тому за відсутності «свіжої» довідки чи тотальної довіри між партнерами скористатися презервативом легше, дешевше та ефективніше. Проте аналізи все одно треба здавати регулярно, навіть якщо ви практикуєте тільки захищений секс, і навіть за наявності постійного партнера. Якщо партнери змінюються, то слід взяти за правило здавати аналізи перед кожним новим партнером: якби цього правила дотримувалися всі, про ІПСШ не варто було б і казати.

Незвичною і навіть цікавою альтернативою може бути пропозиція пройти разом експрес-тест на найпоширеніші інфекційні захворювання: гепатити, ВІЛ, сифіліс. Такі тести можна придбати в інтернеті, зробити їх самостійно вдома і моментально отримати результат — це дуже спрощує задачу. Однак, варто розуміти, що експрес-тести перевіряють чи є у людини антитіла до інфекції, а не наявність самої інфекції. Умовно кажучи, результат говорить про те, що людина 1-2 місяці тому не була хвора. Найточніший результат може дати лише ПЛР-аналіз, який проводять у медичних лабораторіях.

Якщо ж «неприємну звістку» отримали ви, повідомте про це своєму партнерові, а також тим, з ким у вас був сексуальний зв’язок за останні три місяці — так роблять дорослі відповідальні люди. Звісно, на момент лікування своє сексуальне життя краще поставити на паузу (узгоджується з лікарем). Така поведінка може зарадити розповсюдженню ІПСШ. В Україні щорічно реєструють майже пів мільйона нових випадків статевих інфекцій, і ця статистика показує до 40% реальної кількості випадків. І поки про ЗПСШ не говорять відкрито, як про алергію чи похід до стоматолога, статистика буде невтішною.

Що робити, якщо у мене був секс з людиною, яка виявилася ВІЛ-позитивною? 

Якщо ви дізналися, що людина, з якою ви мали незахищений секс, має СНІД, або у вас із нею порвався презерватив під час статевого акту, слід якнайшвидше звернутися до регіонального центру СНІДу. У Києві він знаходиться на вулиці Відпочинку, 11. Там можна отримати ПКП — постконтактну профілактику — ліки, що зменшують шанс інфікування ВІЛ протягом перших 72 год після такого інциденту. Єдина передумова для призначення ПКП — наявність справки про відсутність ВІЛ-інфекції на момент початку профілактики, адже ПКП можуть приймати тільки ВІЛ-негативні люди. Найважливіше у цій справі — час, його треба не гаяти. Профілактика є ефективною лише якщо її розпочати у перші три доби. Дізнатися, чи вдалося уникнути інфікування можна через 18-90 діб за допомогою тесту на наявність антигенів (термін залежить від чутливості тесту, що використовують у лабораторії). Про те, як скоро слід провести тест, краще запитати лікаря.

Те саме стосується і запобігання вагітності, якщо ви жінка: якщо ви не плануєте народжувати, треба якомога швидше (у перші 72 години) прийняти першу пігулку екстреної контрацепції (як приклад — «Постинор»), це знизить шанс завагітніти на 58-95%. Звичайно, прийом таких препаратів слід заздалегідь обговорити з гінекологом.  

Якщо ж ви маєте побоювання стосовно інших інфекцій, які можна підхопити після інциденту з порваним презервативом, то ваші сумніви справедливі: ризик існує. Краще звернутися до лікаря й обговорити доцільність профілактичних заходів. Пам’ятайте, будь-яке лікування слід проводити під наглядом лікаря, самолікування може нашкодити вашому здоров’ю. 

Важливі висновки:

  1. Турбуватися про своє здоров’я не соромно.
  2. Важливо дотримуватися базових правил гігієни, а також використовувати презервативи, рукавички, латексні серветки. Це потрібно при будь-якому сексі з людиною, стан здоров’я якої під сумнівом.
  3. Ризик заразитися залишається завжди, навіть із презервативом.
  4. Не варто мати сексуальний контакт з безвідповідальною людиною, що відмовляється від захисту.
  5. Слід регулярно здавати аналізи, навіть якщо практикуєш захищений секс. Треба взяти за правило здавати аналізи перед кожним новим партнером.
  6. Якщо ви мали незахищений секс з ВІЛ-позитивною людиною, або у вас із нею порвався презерватив під час статевого акту — треба терміново звернутися до місцевого Центру СНІДу для отримання пост-контактної профілактики. 

Звісно, безпечний секс — це більше ніж знання правил особистої гігієни, це ще і про особисті межі, уважність та повагу до партнерів. Лише свідоме ставлення, відкрите обговорення цих тем, та бажання розібратися допоможуть підтримувати здорові стосунки.

ДНК-тест Моя турбота для жiнки
6500 грн
Замовити тест
ДНК-тест Вплив і залежність від алкоголю
750 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.