23 жовтня

З чого почати змінювати харчові звички?

Автор: Дарія Лосєва

Зміна харчових звичок — це те, з чим стикаються всі, хто розпочав шлях до кращої версії себе. Водночас, на одному натхненні довго не протягнеш: для реальних змін потрібен чіткий план та неабияка дисципліна.

Ось моя версія такого плану:

  • Проаналізуйте свої харчові звички. Тут стане у пригоді харчовий щоденник.
  • Зберіть якомога більше даних про стан вашого здоров'я: проведіть генетичні тести, здайте аналіз крові, сечі, зробіть УЗД органів черевної порожнини.
  • Усю цю інформацію несіть до свого сімейного лікаря, а ще краще — до дієтолога. Лише вони зможуть встановити, які харчові звички слід змінити, та чим їх замінити.
  • Намалюйте покроковий план змін, вкажіть у ньому дні, коли ви впроваджуєте нові звички, та дедлайни. Це потрібно для «роботи над помилками»: щоб озирнутися назад та оцінити прогрес.

Останній етап — перевірка дієвості нових звичок. Пояснимо це на прикладі.
Наприклад, у людини (скажімо, Олега) є генетична схильність до підвищеного холестерину (ліпопротеїнів низької щільності), і на це також вказує аналіз крові. Лікарка порадила зменшити вживання смаженого, алкоголю, остерігатися снеків (чипсів, круасанів, сухариків) та почати їсти овочі. Мета — знизити ліпопротеїни низької щільності до 2 ммоль/л. Наступного ж дня Олег вирішив відмовитися від снеків, а дедлайн встановив через місяць. Через місяць він знову здав аналіз крові й виявилося, що його холестерин наблизився до значень норми, однак все ще далекий від 2 ммоль/л. Це означає, що він на правильному шляху, але стратегію потрібно вдосконалити: йому досі слід утримуватися від снеків, і все ж таки споживати більше клітковини та зменшити кількість смаженого.

Є декілька лайфхаків, які допоможуть вам досягнути запланованого:

  1. У разі відмови від певного продукту, особливо, якщо він займав багато місця у вашому раціоні, одразу знайдіть йому корисну заміну (чипсам — овочеві палички з хумусом, цукеркам — ягоди та горіхи).
  2. Створіть ритуали: важливо, щоб їжа приносила насолоду. Їжте у гарній компанії, без телефону, ласуючи кожним шматочком: це сприяє викиду гормонів задоволення.
  3. Маскуйте те, що ви не полюбляєте, їжею, яку ви любите: додавайте овочі у пасту, робіть з них рагу, грайтеся зі спеціями, тощо. Увімкніть фантазію ;)
  4. Не ходіть до маркету голодними: це вбереже вас від непотрібних продуктів (зазвичай, це солодощі), а гаманець — від імпульсних покупок.

Підсумую все народною мудрістю: чим довше ти вагаєшся почати ... тим пізніше розпочнеш!  То ж раджу вагатися не довго і почати змінювати харчові звички вже сьогодні ;)

ДНК-тест Мій раціон
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест Моя турбота для жiнки
6500 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.