14 травня

Говорили і курили: яку шкоду приносять вейпи, електронні сигарети та інші запальні штучки

Автор: Катя Дробот

У світі, де існує безкофеїнова кава, кола без цукру, безалкогольне пиво, відтепер з’явилися і «безпечні» сигарети. Вони не такі шкідливі, і з ними легше кинути палити — справжня мрія кожного, хто вирішив позбутися шкідливої звички. Чи справді це так? За кожним із цих тверджень стоїть не одне «але», давайте розберемося у них детальніше.  

Сигарети

Перші сигарети з’явилися у 1913 році: це були Camel, які швидко стали  популярними у всьому світі. З того часу цигарки пройшли шлях від шаленої   популярності до «МОЗ попереджає» та застережливих ілюстрацій на пачках.

Перш ніж писати про сучасні курильні прилади, нагадаємо, чим загрожує паління: за кожну викурену сигарету доводиться платити підвищеним ризиком розвитку серцево-судинних хвороб, схильністю до обструктивної хвороби легень та онкології. Жінки, які палять під час вагітності, з більшою ймовірністю  можуть народити завчасно, а їхні діти часто народжуються з низькою вагою або вадами розвитку. Ті, хто не палить, але регулярно знаходиться поряд із курцями і дихає сигаретним димом (пасивне паління), також наражаються на серйозні загрози: респіраторні хвороби, рак легень, ішемічна хвороба серця. Діти жінок-пасивних курців також мають меншу вагу і вдвічі більший ризик синдрому раптової дитячої смерті.

Дим звичайних сигарет містить понад 7 тисяч хімічних сполук, і нікотин та смоли — не єдине, що загрожує здоров’ю. Тому перехід на легкі сигарети зі зниженим вмістом нікотину та смоли не знижує ризик хвороб. Та чи є справедливим це твердження, коли йдеться про перехід на електронні сигарети або вейпи?

IQOS

Що таке IQOS? Це пристрій для нагрівання тютюну від Philip Morris, який використовують як альтернативу палінню сигарет: у холдер, що нагадує ручку, вставляють спеціальні тютюнові стіки, які нагріваються до встановленої температури (не більше 350 градусів), але не горять. Така технологія знижує у димі айкос концентрацію смол та канцерогенних речовин, які утворюються у звичайних сигаретах під час горіння тютюну. Наприклад, концентрацію чадного газу (монооксиду вуглецю) з аерозолю IQOS можна порівняти з концентрацією у навколишньому середовищі, а рівні акролеїну та формальдегіду у аерозолі нижчі, ніж у димі звичайних сигарет на 89-95% та 66-91% відповідно.

У квітні 2019 року Агенція з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) дозволила продаж айкос на ринку США. У оголошенні FDA йдеться, що це не означає, що IQOS є безпечною альтернативою сигарет або що пристрій є схваленим Агенцією. Навпаки, пристрій не можна рекламувати, продавати неповнолітнім, і його потрібно маркувати, як і інші тютюнові вироби.  До речі, у деяких країнах до айкосу та електронних сигарет ставляться дуже суворо: у Таїланді, Сінгапурі, Брунеї заборонено як продаж, так і ввезення цих пристроїв для власного користування. В Йорданії, Катарі, Камбоджі і Туркменістані заборонений вейпінг, але законодавчого регулювання для IQOS поки немає.

IQOS розшифровується як «I quit original smoking». Це сприяє розповсюдженню думки про те, що айкос допоможе кинути палити, однак це спірне твердження. Ці дані недостатньо підкріплені науковими дослідженнями (є дослідження, які ухвалюють цю думку, і ті, що спростовують її), тому тим, хто хоче кинути палити, краще скористатися перевіреними засобами — наприклад, вареникліном або нікотиновими пластирами. Також можна здати генетичний тест і дізнатися, що заважає покінчити з палінням саме вам — гени чи брак вмотивованості.

Багато дослідників засуджують рекламу нагрівачів: є високі шанси того, що із цим модним девайсом почнуть курити навіть ті люди, які перед цим не курили звичайні сигарети.

Відкритим залишається і питання про вплив диму нагрівачів тютюну на оточуючих: достовірних досліджень цієї теми немає. Є дослідження, які здійснювалися за рахунок заангажованих організацій, на кшталт Philip Morris International, або які проводилися на невеликій кількості добровольців.

Професори Каліфорнійсього університету в Сан-Франциско перевірили загальнодоступні дані Philip Morris стосовно шкоди нагрівачів тютюну і прийшли до невтішного висновку: виявилося, що тютюнова компанія занижує дані по смертності, замовчує дані про рівень захворюваності на рак та обструктивну хворобу легень, ішемічну хворобу серця, тощо, і недооцінює вплив нагрівачів на здоров'я тих, хто не палить. Доктор медичних наук Фарзад Моазід (Farzad Moazed, MD), доцент кафедри медичного факультету цього ж університету разом з дослідницькою групою визначив, що ті, хто курить як IQOS, так і звичайні сигарети, завдають значної шкоди легеням й імунній системі, а різниці у токсичності між цими двома видами паління вчені не виявили. Журналісти Reuters також проводили розслідування та встановили, що результати досліджень, проведених за підтримки виробника айкосів, є маніпулятивними.

Коротко кажучи, застосування IQOS не зменшує ризик розвитку хвороб, пов’язаних з палінням, а те, що ця система нагрівання тютюну допомагає кинути палити — досі спірне питання.

Вейпи, електронні сигарети

Ну, з айкосами все зрозуміло, там є тютюн. А як щодо вейпів та електронних сигарет? Особливо тих, що не містять нікотину — чи вони так само шкідливі?  

Навіть якщо аерозоль е-сигарети не містить нікотину, є інша сполука, що здатна добряче нашкодити — формальдегід. У дослідженні, опублікованому у Scientific reports, було виявлено, що вейпи виділяють формальдегід та напівацеталь формальдегіду (рідку форму формальдегіду, що здатна проникати глибше у легені аніж просто формальдегід) у кількостях, що перевищують кількість, встановлену санітарними нормами. Особливо шкідливому впливу піддаються ті, хто знаходиться у невеликих щільно забитих приміщеннях (барах, чи у спеціальних кімнатах для вейпінгу у торговельних центрах та моллах), де палять е-сигарети.

Дійсно, електронні сигарети вважаються продуктами зі зниженим ризиком. Навіть Національна служба здоров’я Британії (National Health Service) на своєму сайті запевняє, що вейпи у порівнянні зі звичайними сигаретами — менше з двох лих , ілюструючи шкоду від них у доволі переконливому відео. Але якщо вже переходити на вейпи, то одразу повністю: не варто курити електронні та звичайні сигарети по черзі.  МОЗ інформує, що дуальний (подвійний) стиль куріння шкодить здоров’ю.

Ароматизовані аерозолі для вейпів є дуже різнорідними сумішами, це ускладнює дослідження їхнього впливу на організм. У 90% аерозолів можна знайти диацетил. Диацетил використовують як ароматизатор у продуктах (у попкорні для мікрохвильовок, випічці, цукерках). Ця речовина вважається безпечним інгредієнтом харчових продуктів, але одночасно є дані, що свідчать про небезпеку парів із нею. Цю сполуку пов’язують із важким ураженням легень (облітеруючим бронхіолітом), яке ще називають «попкорновою хворобою легень», оскільки його вперше помітили у працівників, які вдихали штучний ароматизатор масла для попкорну.

Дослідники медичного центру Університету Рочестера повідомили, що інгаляція ароматизованих сумішей електронних сигарет спричинює загибель білих кров’яних тілець, сприяє підвищенню рівня маркерів запалення та пошкодженню легень від окисного стресу. Найшкідливішими сумішами виявилися ванільні, коричні та масляні.

Якщо підсумувати, вейпи без нікотину дійсно можуть бути менш шкідливими, ніж сигарети, але це твердження треба ще довести, а також знайти рішення, як зменшити концентрацію формальдегідів у аерозолі. Через брак досліджень та через інформацію про шкоду від формальдегідних випаровувань, ніхто не наважується назвати цей вид паління безпечним.

Кальяни та трубки

При курінні як кальянів, так і трубок використовують тютюн, а відтак шкода від нікотину зберігається, як і шкода, якої зазнають пасивні курці. Інститут раку в США повідомляє, що при курінні кальянів ризик раку легенів такий самий, як і у звичайних курців, а ще є шанси отруїтися чадним газом. У випадку з кальяном складно проконтролювати склад ароматизованих тютюнових сумішей: часто у закладах використовують дешевий неякісний тютюн, або контрафакт. Тому, якщо ви прийшли до нового місця покурити кальян, поцікавтеся, який тютюн вони використовують: у нормі від вас не стануть приховувати назву та виробника тютюну.

З трубками ситуація трохи інша: під час паління дим не потрапляє до легень, адже трубки курять “не затягуючись”. Через це ризик раку легень від паління трубки є нижчим, ніж при палінні звичайних сигарет, але водночас більшим, ніж поміж людей, що не палять взагалі.  

Насправді, у інтернеті можна знайти виправдання будь-якому виду куріння, варто лише ретельно пошукати. Однак ми пропонуємо не шукати безпечну альтернативу цигаркам та не підганяти факти під бажану дійсність, а зробити вибір на користь здоров’я і відмовитися від паління взагалі.

ДНК-тест Вплив і залежність від нікотину
550 грн
Замовити тест
ДНК-тест Моя турбота для чоловiка
6500 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.