21 грудня

Наукові відкриття, які змінили світ у 2018

Автор: Катя Дробот

Минулих вихідних ми зібралися командою, щоб традиційно підбити підсумки року. Озирнулися назад і на наукові відкриття, які змінили світ у 2018. Ділимося з вами найважливішими з них:

  • У США схвалили продаж генетичного тесту компанії 23andMe для виявлення можливих маркерів розвитку раку грудей (генів BRCA). Його результати не замінюють і не доповнюють професійну діагностику, а лише мають інформаційний характер. Це перший випадок, коли тест можна пройти оминаючи лікаря й отримати розтлумачені результати аналізу.
  • Китайські вчені відтворили спосіб, яким була клонована славнозвісна вівця Доллі, та клонували двох мавпочок Чжун Чжун та Хуа Хуа. Клонування приматів є таким примітним через те, що вони генетично і фізіологічно ближче до людини, ніж інші клоновані тварини. Народження генетично ідентичних макак наближує вчених до з’ясування механізмів розвитку спадкових хвороб людини, створення і тестування ліків.
  • Нобелівську премію з фізіології та медицини присудили за імунотерапію раку двом вченим Т. Хонджо та Дж. П. Еллісону. Їхні дослідження стали поштовхом для створення протиракових препаратів на базі антитіл, що зв'язуються з білками на поверхні лімфоцитів або ракових клітин. Такі препарати використовують проти багатьох типів раку (меланоми, раку легень, нирок) та рятують з їхньою допомогою життя.
  • У світі вперше народилися генетично модифіковані близнюки. Китайський вчений Цзянькуй Хе (Jiankui He) модифікував геном ембріонів з метою створення організму з “імунітетом” проти вірусу імунодефіциту людини. І хоча досі немає наукового підтвердження (опублікованої статті) словам дослідника, ця історія не на жарт занепокоїла науковців всього світу. Це неймовірне наукове відкриття кидає виклик всім встановленим на сьогодні етичним нормам.
  • Завершився проект 100 000 геномів. Учасниками проекту стали пацієнти з рідкісними захворюваннями, онкохворі та їхні сім’ї. Це стало можливим за підтримки уряду Великобританії та National Health Service UK. Дані проекту незабаром будуть доступні вченій спільноті: це дозволить удосконалити надання персоналізованої медичної допомоги та проллє світло на лікування тяжких хвороб.

Не знайшли у нашому дайджесті того, що здивувало вас цього року? Поділіться з нами цікавими новинами медицини й біології на нашій сторінці у Фейсбуці. 

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.