21 червня

Чому виникає хвороба Альцгеймера?

Автор: Олександр Шинкаренко

Серед пов’язаних зі старінням хвороб існує безліч небезпечних для життя. Ракові та серцево-судинні захворювання швидко забирають навіть найкращих із нас: понад половина всіх смертей у світі викликані цими хворобами. Накопичені вікові пошкодження неминуче ведуть до дисфункції органів. Однак, напевно, не існує більш підступної геріатричної хвороби, ніж деменція. Деменція — це не окремий стан, а назва для декількох патологій. Найбільш поширена з деменцій — хвороба Альцгеймера.

Хвороба Альцгеймера — вкрай підступна та жорстока недуга. Хворі на неї не вмирають. Натомість вони втрачають можливість мислити, приймати рішення, поступово в них зникає їхня особистість. Цей процес може тривати десятиліттями, до смерті від причини, що не пов’язана з хворобою Альцгеймера. Однак ми вкрай мало знаємо про те, чому та як вона виникає та розвивається. Не існує ліків від цього стану. Без розуміння причин та механізмів хвороби Альцгеймера шанси на створення таких ліків у нас залишаються мізерними.

Люди давно пов’язували старіння з пригніченням функцій мозку, однак формально встановити сенільну деменцію зміг лише Алоїс Альцгеймер на початку ХХ століття. Впродовж усього століття був добре задокументований перебіг хвороби та висунуті можливі механізми розвитку, однак про причини не значиться майже нічого. На щастя, за останнє десятиліття людство досягло значного прогресу у вивченні цієї патології.

Усього в світі близько 47 мільйонів людей хворіють на деменцію. Приблизно 70 % із них мають хворобу Альцгеймера. Це мільйони людей, яких вже, ймовірно, ніколи не вдасться вилікувати. Найчастіше на хворобу Альцгеймера хворіють люди старшого покоління: ризик розвитку захворювання стрімко починає рости з 65 років. Оскільки в світі зростає кількість старих людей, кількість хворих також буде стрімко зростати. Щорічно кількість людей з хворобою Альцгеймера зростає на 4,6 мільйона, а швидкість цього приросту буде тільки збільшуватися. Саме тому вченим важливо з’ясувати причини виникнення хвороби Альцгеймера.

Наразі відомо декілька причин виникнення хвороби Альцгеймера.

  • Ризик розвитку хвороби Альцгеймера має сильну кореляцію з певними генами. Так, наявність варіації ε4 гену AроE збільшує ризик виникнення хвороби Альцгеймера в 12 разів, якщо цей варіант успадкований від обох батьків. Ген АроЕ модулює метаболізм жирів, а варіант ε4 призводить до різних фізіологічних змін. Зокрема, існує думка, що такі мутації в АроЕ сприяють утворенню амілоїдних бляшок у мозку та підвищенню рівня гомоцистеїну в крові. Гомоцистеїн — це продукт метаболізму незамінної кислоти метіоніну. Високий рівень гомоцистеїну, окрім хвороби Альцгеймера, призводить до багатьох інших захворювань. Оскільки хвороба Альцгеймера розвивається в старшому віці, існує висока ймовірність, що розвиток цієї хвороби пов’язаний із накопиченням генетичних та епігенетичних пошкоджень.
  • Деякі дослідження вказують на зв’язок між ризиком розвитку хвороби Альцгеймера та високим тиском. Відомо, що люди, в у віці 40-60 років була гіпертензія, мають вищий шанс на розвиток хвороби Альцгеймера у більш літньому віці.
  • Цереброваскулярні хвороби (захворювання кровоносних судин головного мозку) також значно підвищують ризик виникнення хвороби Альцгеймера. Ці захворювання не лише напряму пошкоджують мозок, що веде до пригнічення когнітивних функцій, а й можуть підвищити рівень бета-амілоїдів — одного з механізмів розвитку хвороби Альцгеймера.
  • Цукровий діабет 2-го типу майже вдвічі збільшує ризик виникнення хвороби Альцгеймера. Наразі, однак, невідома причина такого зв’язку. Одна з теорій полягає в тому, що хворі на цукровий діабет 2-го типу часто мають надмірну вагу, що також підвищує ризик виникнення цієї хвороби. Що цікаво — занадто низька вага також збільшує цей ризик.

Враховуючи, що хвороба Альцгеймера — це складний процес, що незворотнім чином змінює функціонування нервової системи хворого, можна припустити, що багато факторів працюють у синергії для розвитку цього захворювання.

Прогрес останніх років дає надію на те, що впродовж наступних десятиліть людство зможе напрацювати ефективні терапії проти хвороби Альцгеймера. Ця патологія може виникнути в будь-кого, однак, враховуючи сильну кореляцію ризику виникнення хвороби Альцгеймера з певними генами, важливість превентивних терапій у боротьбі з нею важко переоцінити.

Перехід до персоналізованої медицини дозволить ефективно запобігати розвитку деменції. Крім того, тривають розробки препаратів, що здатні впливати на накопичення бета-амілоїдів. Сподіваємося, що в найближчому майбутньому мільйони людей із хворобою Альцгеймера отримають надію на одужання.

Джерела:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3992261/
  2. https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/01634372.2013.787348
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.