17 травня

Що таке гомоцистеїн і чому потрібно контролювати його рівень у крові?

Автор: Катя Дробот

Гомоцистеїн — сірковмісна амінокислота. Також це продукт метаболізму іншої амінокислоти — метіоніну, яка надходить до організму з продуктами тваринного походження (м'ясом, молоком, яйцями, тощо).
Якщо немає генетичних порушень, у здорових людей рівень гомоцистеїну у плазмі крові сягає 5-15 μмоль/л. З віком вміст цієї сполуки у крові підвищується. Надмірне споживання кави є одним з факторів, що сприяє підвищенню рівня гомоцистеїну в крові. Підвищену схильність до гіпергомоцистеїнемії — стану, за якого в крові спостерігається підвищений рівень гомоцистеїну — мають курці.

Накопичення гомоцистеїну в організмі призводить до розвитку гіпертензії, яка є першим симптомом серцево-судинних захворювань. Ця амінокислота руйнує стінки судин, а також завдає шкоди нервовій системі. Так, порушення обміну гомоцистеїну пов'язують з:
- підвищеним тиском
- атеросклерозом
- тромбозами
- ішемічною хворобою серця
- збільшеним ризиком розвитку хвороби Альцгеймера (особливо в парі з варіантом ɛ4 гену АРОЕ)
- депресією
- тривогою
- а також хворобою Паркінсона

Гіпергомоцистеїнемію також розглядають як можливу причину патологій вагітності.

Рівень гомоцистеїну можна перевірити як окремо, так і у комплексі з біохімією крові. Бажано, одночасно з гомоцистеїном перевірити рівень вітамінів В6, В9 та В12. При незначному відхиленні від норми для того, щоб знизити концентрацію амінокислоти гомоцистеїну досить просто змінити спосіб життя: більше рухатися та налаштувати здоровий раціон. Знизити рівень цієї амінокислоти можуть вітаміни, які призначає лікар за результатами аналізів. Оскільки хвороби обміну гомоцистеїну часто супроводжуються збільшенням рівня його попередника метіоніну, корисним буде не зловживати багатими на метіонін продуктами: курячими яйцями, сирами та яловичою печінкою. Скоригувати раціон без шкоди здоров’ю допоможе дієтолог.

Схильність до підвищеного гомоцистеїну може бути зумовлена генетично. Гени, які впливають на ризик до накопичення гомоцистеїну, ми перевіряємо у тестах «Моя турбота» та «Мій раціон».

Джерела:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24195518

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11808835

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10648261

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16702348

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.