13 лютого

Розпалюємо пристрасть: натуральні афродизіаки

Автор: Христина Шевченко

Напевне, лише глухий не чув про афродизіаки. З давніх-давен людство намагалося знайти еліксир насолоди, речовину, яка здатна підсилити статеве бажання. Сьогодні ми вже маємо хімічно синтезовані речовини, які доведено роблять свою справу. Що ж до натуральних помічників, читайте нижче.

Афродизіаки можуть бути класифіковані відповідно до їхнього впливу на наше тіло під час споживання. Вони можуть мати психологічні ефекти, тим самим збільшуючи сексуальне бажання та задоволення через галюциногенні або інші стимулюючі властивості. Афродизіаки також можуть діяти фізіологічно, посилюючи ерекцію за рахунок гормональних змін, збільшення кровотоку та розслаблення  гладкої мускулатури.

Давайте ж розберемось, які з речовин, що традиційно вважають афродизіаками, справді мають науково доведені властивості (ні, в переліку немає ані полуниці, ані шампанського... Сама сподівалась, але наука не лишає їм жодного шансу).

Амбра. Дослідження на гризунах показали, що прийом амбри сприяє зниженню скорочень гладкої мускулатури, спричинених впливом ацетилхоліну, адреналіну, простагландину та окситоцину. Саме ця її властивість виявляє потенціал амбри як афродизіаку, адже така особливість полегшує ерекцію внаслідок посилення кровотоку. Крім того, дослідження довели, що прийом амбри сприяв збільшенню кількості ерекцій у щурів за відсутності самок, а також більш активній сексуальній поведінці за присутності самок. Тож амбра однозначно здатна збільшувати сексуальний потяг у самців щурів. Якщо вас зацікавила ця речовина і подробиці сексуальної поведінки щурів не похитнули вашої готовності знайти найдієвіший афродизіак, Майхілікс поспішає на поміч. Що ж таке амбра, — запитаєте ви, — і де її шукати? Все дуже просто. Амбра — це воскоподібна речовина, патологічне відкладення у кишечнику і шлунку кашалотів, що являє собою залишки неперетравлених хітинових частин їжі, частково підданих дії шлунково-кишкових ферментів, після чого викинутих кишечником назовні. Тепер живіть із цим, а ми рухаємося далі.

Шпанська мушка — ще один представник тваринного світу, який використовують у Китаї та Африці впродовж останніх двох тисяч років. Справа в тому, що мушка виділяє токсин кантаридин для захисту від навколишнього середовища. У високих концентраціях токсична дія речовини негативно впливає на здоров’я людини, і невеличка доза у 10 мг навіть може бути смертельною. Але це не спиняло наших предків, які перемелювали комах і додавали в їжу заради стимулюючої дії. Кантаридин подразнює уретру, що може призвести до пріапізму як у чоловіків, так і в жінок.

Якщо вигляд жаби-ропухи вас не збуджує, подумайте ще раз. Секреції її шкіри і залоз традиційно використовували жителі стародавнього Китаю та Індії для підвищення сексуального потягу. І не дарма… Адже ці секреції містять буфетенін — психостимулятор, який має галюциногенну дію і потенційно може впливати на статевий потяг людини.

«Камон, скільки ж можна... Жаби, комахи, випорожнення кашалотів. Це зовсім не сексі!» —  скажете ви. І будете праві. Наука — вона така… Є дослідження, є ефект —  афродизіак. Є дослідження, нема ефекту — не афродизіак! (Пробач, полуничко, ми все одно тебе любимо).

Отже, що б такого з’їсти? В нас є кілька варіантів…

Мускатній горіх. Його ще називають «віагрою для жінок». В Африці навіть є традиція їсти страви з мускатним горіхом у день весілля для підсилення лібідо нареченої. Традиційно вважали, що мускатний горіх — це спеція лише для жінок, однак, як показують дослідження, він впливає однаково добре на представників обох статей (звичайно, тут ми говоримо про самок і самців щурів, але я не хотіла знову псувати ваш романтичний настрій). Такий ефект спеції може бути пов’язаним з її нейростимулюючими властивостями.

Шафран. У дослідженні 2009 року 20 чоловіків з еректильною дисфункцією протягом 10 днів приймали 200 мг шафрану на день у таблетованій формі. Наприкінці дослідження суб'єкти показали значне збільшення жорсткості пеніса. Крім того, суб'єкти також повідомили про кращу ерекцію, збільшене сексуальне бажання, покращення у задоволенні статевим життям та загальному задоволенні. Варто відзначити, що це короткострокове дослідження з досить високими дозами діючоі речовини, яке не включало групу, яка б приймала плацебо, тож чекаємо на подальші дослідження впливу шафрану на сексуальне бажання.

Шоколад (какао). З давніх-давен шоколад вважався дієвим афродизіаком, однак дослідження не дають нам підстав стверджувати це однозначно. Найчастіше, коли стверджують про наукове обґрунтування впливу шоколаду на лібідо, згадують дослідження, проведене 2006 року, яке базувалося на анкетуванні італійок. За допомогою опитувальника визначали, як часто жінка споживає шоколад, а також рівень її сексуальної задоволеності та статевого потягу. Дослідження знайшло кореляцію між споживанням шоколаду та рівнем статевого потягу, проте жодних відмінностей між групами щодо сексуального збудження, задоволення чи не задоволення статевим життям виявлено не було. Крім того, коли дані були скореговані з урахуванням віку, жодної різниці між групами знайдено не було.

Нерідко властивостями афродизіаку наділяють фалічні символи (банани, спаржу, селеру, моркву) а також геніталії тварин. Наприклад, на Ямайці дуже популярний суп із бичачого пеніса. В Китаї з метою підвищення лібідо використовують пеніс оленя, а в деяких країнах досі вважають, що варені тестикули козла або барана здатні надати чоловіку сексуальної наснаги та сили. На жаль, подібна практика поширена в народній медицині, де рекомендують їсти волоські горіхи для пам’яті, а квасолю для здоров’я нирок. Але всі ми знаємо: скільки кіло мозку корови не з’їси, розумнішим не станеш.

Тож сьогодні ввечері приготуйте щось смачненьке, приправте страву мускатним горіхом та заваріть смачний чай із шафраном.

Джерела:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16681473

https://www.researchgate.net/publication/222140571_Aphrodisiacs_from_plant_and_animal_sources-A_review_of_current_scientific_literature

Пешук Л.В., Носенко Т.Т. Біохімія та технологія оліє-жирової сировини. Навч.посіб. — К.: Центр учбової літератури, 2011. — 296 с.