30 грудня

Новорічні обітниці: що обіцяти у новому році?

Автор: Катя Дробот

Схуднути, кинути палити, відмовитися від кави, зайнятися спортом — усе це ми звикли робити з понеділка. Напередодні ж головного доленосного «понеділка» року мільйони людей дають New Year’s resolutions (новорічні обітниці). Це західна традиція, що набуває дедалі більшої популярності і в Україні. Зазвичай люди чекають на зміни у кар’єрі, особистому житті, планують приділити увагу здоров’ю, відпочинку, навчанню та заробітку. Майхілікс долучається до цього новорічного ажіотажу та пропонує свою версію «здорових» New Year’s resolutions з турботою про читачів.

Додайте кольору в тарілки

У новому році поекспериментуйте з овочами та фруктами! Створюйте незвичні комбінації в салатах, робіть смузі, змінюйте асортимент продуктів з кожним сезоном. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує вживати щодня не менше 400 г овочів і фруктів, адже ця звичка запобігає розвитку ожиріння, раку та серцевих хвороб. Не дарма дієтологи радять урізноманітнювати вміст тарілки кольоровими овочами та свіжою зеленню. Червоні томати, буряк та руда морква містять вітаміни й антиоксиданти. Не забувайте і про відтінки зеленого: капусту, броколі, шпинат — вони багаті на вітаміни К та В9 (фолієву кислоту). Більш детально про ці продукти ми писали у статті про антиракову дієту.

Рухайтесь

Можливо, січень не найсприятливіший час для спортивних дебютів та забігу на довгі дистанції, але ті, хто, попри це, пообіцяв собі більше рухатися в новому році, безперечно будуть нагороджені. Серед таких нагород — краще самопочуття, поліпшення пам’яті та сповільнення старіння. Окрім того, люди, які ведуть активний спосіб життя, менше схильні до депресії! Дотримання дієти у поєднанні з фізичними вправами нормалізує ліпідний профіль, а регулярні фізичні навантаження можуть підвищувати рівень «хорошого» холестерину. Так, вам не здалося — хорошого! Незважаючи на погану репутацію, холестерин сам по собі не несе загрози, на відміну від порушення його обміну, що може проявитись у вигляді атеросклерозу. Дізнатися про свою схильність до атеросклерозу та порушення обміну холестерину можна за допомогою нутрігенетичних тестів. У тесті «Моя турбота» ми аналізуємо гени, що відповідають за ліпідний обмін, та за результатами тесту підбираємо продукти, найбільш корисні для вашого серця.

Відпочивайте

Ця новорічна обітниця сподобається тим, хто не збирається в новому році підкорювати стадіони (хоча тим, хто збирається — теж не завадить). Влаштовуйтеся затишно у ліжку та спробуйте спати вночі не менше восьми годин. Обмеження сну знижує рівень продуктивності, тому ще один епізод улюбленого телесеріалу лише принесе більшу втому наступного дня. На перший погляд така незначна перемога над собою, як дотримання режиму сну, призведе до значних результатів у довгостроковій перспективі. Люди, які сплять уночі протягом 7-8 годин, мають в середньому більшу тривалість життя та менший ризик серцево-судинних захворювань і раку порівняно з тими, хто спить менше чи більше.

Тренуйте пам’ять

Наш мозок хоча й дивовижний, однак неповороткий і ледачий. Без належної уваги він швидко слабне, тому, як і м’язи, цей орган необхідно регулярно тренувати. Якщо ви відчуваєте брак концентрації або помітили, як погіршилася пам’ять, пропонуємо цього року кинути собі виклик. Зазвичай тренажери для мозку оформлені у вигляді ігор на увагу, логіку, концентрацію. Існують і мобільні додатки, які дозволяють протестувати, наскільки добре працює ваш мозок, скласти індивідуальну програму тренувань, займатися і відстежувати свій прогрес. Той, хто вчасно починає турбуватися про своє ментальне здоров’я, має шанси пишатися ясним розумом та хорошою пам’яттю через десятки років! Ризик розвитку старечої хвороби Альцгеймера знижується, якщо потенційний хворий займається інтелектуальною активністю, наприклад, читанням, грає в настільні ігри, розгадує кросворди або займається грою на музичних інструментах. Особливо такі вправи для уникнення зустрічі з Альцгеймером потрібні людям з варіантом ε4 у гені AроЕ. Такий варіант прискорює дегенеративні процеси у мозку. Досі немає ліків від деменції, тому запобігти її розвитку можуть правильно підібране харчування та вправи. Перевірити себе на наявність варіанта ε4 у гені AроЕ та отримати рекомендації з харчування можна, замовивши в Майхілікс тест «Мій раціон».

Дізнайтеся, чи варто відмовлятися від кави

Відмова від кави — найпопулярніша у списку новорічних обітниць. Запашний напій, з якого кожен другий починає свій день, настільки увійшов у наш щоденний раціон, що відмовитися від кави іноді буває доволі травматично. Та чи потрібно? Помірне вживання кави надає крила, покращує когнітивні функції серед людей похилого віку, поліпшує пам'ять, збільшує витривалість, знижує ризик діабету другого типу, хвороби Паркінсона та Альцгеймера, ймовірно, збільшує тривалість життя. Вражає, так? Насправді, окрім горезвісного кофеїну, кава містить чимало потужних антиоксидантів, які допомагають організму протистояти щоденному стресу. Та як дізнатися, яка саме доза може бути корисною, а яка — шкідливою? Ген CYP1A2  допоможе навчитися пити каву розумно, оскільки саме від нього залежить, як швидко людина може перетравлювати та виводити кофеїн.

А що робити з глютеном?

На диво, в новому році за компанію з кавою в бан потрапляє глютен. Цей рослинний білок помилково має тавро «шкідливий», тому його намагаються уникати навіть здорові люди. Безглютенова дієта була створена для людей з тяжким захворюванням кишківника — целіакією. Але нині безглютенові дієти сприймаються спільнотою як «більш здорові», хоча спеціалісти радять уникати gluten-free дієт за винятком випадків, коли вони рекомендовані професійним дієтологом. Показанням до призначення дієти без глютену може бути генетичний тест, що свідчить про спадкову схильність до целіакії.

Потурбуйтеся про себе

У вирі щоденних справ ми забуваємо приділяти час собі й піклуватися про себе. Команда Майхілікс нагадує про необхідність проходження профілактичних медичних оглядів. Обов’язково запишіть їх до новорічних обітниць як здорову звичку. Щоб виявити хворобу, яка може непомітно перебігати в організмі, раз на 1-3 роки необхідно проходити профілактичне обстеження. Дуже інформативним є навіть розгорнутий аналіз крові, а щорічна диспансеризація стане ефективним і відносно недорогим способом прожити довге і якісне життя. Крім досліджень, які можна пройти у державних лікарнях, сучасній людині доступні дослідження геному. Аналіз генів може виявити схильність до спадкових захворювань, індивідуальні фактори ризику, а також дізнатися про чутливість організму до лікарських засобів. Результати генетичного тесту роблять терапію найбільш безпечною, персоналізованою і ефективною.

Подаруйте турботу близьким

Щоб у новому році турбота про рідних не була недосяжною обітницею, ми підготували для всієї родини новорічну знижку на набір із трьох будь-яких нутрігенетичних тестів «Моя турбота». За результатами тесту Myhelix складе персональний здоровий раціон харчування, порекомендує денну норму кави, врахує у стравах вашу схильність до непереносимості лактози та целіакії, порадить продукти, необхідні для підтримки репродуктивного здоров’я та краси, а також список найкорисніших продуктів для вашої дитини. Тест аналізує 40 генів, відповідно до яких наші дієтологи пропонують список корисних продуктів для вашого здорового харчування. Більше про тест можна дізнатися за посиланням.

Генам видніше, як дотриматись обіцянки

Насправді лише 40% тих, хто дає новорічні обітниці, дотримуються їх через півроку. Досягненню мети заважають нечітко сформульовані цілі та зависокі очікування. Але, незалежно від того, чи вирішили ви схуднути або просто почуватися краще, генам видніше, які шляхи ведуть до успіху. Тим, хто хоче покращити стан шкіри, волосся або планує вагітність, варто дізнатися, чи «товаришує» ваш організм з вітамінами D, Е, B9. Тим, хто бажає покращити в новому році якість життя, пропонуємо дізнатися про ваші «стосунки» з лактозою та глютеном. Користувачі, занепокоєні своїм холестерином, можуть проаналізувати гени ліпідного обміну. Прихильникам кави буде цікаво та корисно дізнатися свою генетично зумовлену денну норму кофеїну.

Ваша генетика підкаже, що їсти, від чого відмовитися та як скласти свої New Year’s resolutions так, щоб наступні 365 днів пройшли здорово!

Джерела інформації:

http://www.who.int/nutrition/publications/public_health_nut6.pdf - Diet, nutrition and the prevention of cancer

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23973402 - Aerobic endurance capacity affects spatial memory and SIRT1 is a potent modulator of 8-oxoguanine repair

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072460/ - Depression: Can sports and exercise help?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24334831 - Cholesterol: the good, the bad, and the ugly - therapeutic targets for the treatment of dyslipidemia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19645960 - Sleep duration and mortality: a systematic review and meta-analysis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC545200/ - Educating the Brain to Avoid Dementia: Can Mental Exercise Prevent Alzheimer Disease?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1526649/ - Memory enhancement in healthy older adults using a brain plasticity-based training program: A randomized, controlled study

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16929246 - Coffee consumption is inversely associated with cognitive decline in elderly European men: the FINE Study

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25124982  - Impact of caffeine and coffee on our health.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27185419 - The Gluten-Free Diet: Recognizing Fact, Fiction, and Fad.

http://old.moz.gov.ua/ua/portal/dn_20100827_728.html - Наказ МОЗ України від 27.08.2010 № 728 «Про диспансеризацію населення»

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11920693 - NY’s resolutions fails (Auld lang syne: success predictors, change processes, and self-reported outcomes of New Year's resolvers and nonresolvers)