© Toiletpapermagazine

Прихована небезпека антибактеріального мила

Автор Катерина Жувака
мікробіолог

На сьогодні реклама мила гарантує очищення тіла від бруду та бактерій. На серветках вказують, що витирання ними знищить 99% бактерій із ваших рук. Люди користуються антисептичними засобами для рук, підтримуючи свою гігієну. Забезпечення здоров’я – ось що спонукає їх скуповувати ці речі та користуватися ними. Де ж тут проблема? Чи справді ці антибактеріальні засоби знищують бактерії? Так, справді. Але чи дійсно це підтримує наше здоров’я? Відповідь негативна, але ж чому? Давайте розберемося.

Наше тіло вкрите природною захисною оболонкою – шкірою. Шкіра є бар’єром між нашим організмом та навколишнім середовищем, тому це перше, і часто останнє, з чим стикаються бактерії ззовні. Внаслідок цього мікроорганізми еволюційно пристосувалися до такого зручного з точки зору доступності біотопу.

Шкіра дає бактеріям воду, що випаровується з наших пор, забезпечує різними поживними речовинами: жирами та цукрами – з наших сальних залоз, мінеральними речовинами, фосфатами, деякими амінокислотами та іншими речовинами – з потових залоз. Тобто живи собі, бактеріє, та розмножуйся!

Натомість ці мікроорганізми еволюційно стали “вдячними” за такий прихисток та приносять користь нашому організму. Ця користь зосереджена на тому, що вони захищають нас від хвороботворних бактерій.

Головним способом захисту є те, що наша мікрофлора заселяє всю нашу шкіру. Вона фізично не дає проштовхнутися до нашого тіла патогенним чи умовно-патогенним бактеріям. Справа в тому, що мікрофлора шкіри володіє великою адгезивністю (лат. adhaesio — прилипання) до поверхні нашого тіла. Це як два ділових партнери, що співпрацювали багато років та вже знайшли спільну мову, тому обидва приносять один одному користь та вже практично не можуть працювати окремо. Так і в стосунках між бактеріями й людським організмом. Такі біологічні стосунки називаються мутуалізмом.

Навіщо ж нам вбивати наших “друзів” антибактеріальним милом? Якщо їх не стане, то така приваблива ніша як шкіра людини стає вільною, що може стати спокусою для хвороботворних мікроорганізмів, що будуть вже паразитувати на нас (інший вид біологічних стосунків). Наслідками зловживання антибактеріальним милом чи серветками стають стафілококові та стрептококові інфекції, газова гангрена й інші шкірні захворювання.

Ще одним способом боротьби мікрофлори шкіри зі шкідливими бактеріями є підсилення нашого імунітету. Мікроорганізми, що населять нашу шкіру, все-таки є носіями чужинного генетичного матеріалу, тому наш організм сприймає їх як потенційну небезпеку. Внаслідок цього відбувається додаткове вироблення лейкоцитів та лімфоцитів, які зосереджуються під поверхнею шкіри в капілярах. У разі проникнення бактерії всередину, ці клітини знищують потенційного ворога.

Якщо ж такого зміцнення імунної системи не відбувається, то людський організм стає більш вразливим до умовно-патогенних бактерій, які при сильному імунітеті в здорової людини не викличуть жодної хвороби. 

Додатковою небезпекою антибактеріального мила є те, що бактерії поступово пристосовуються до бактерицидних речовин, зокрема до триклозану, триклокарбону чи борної кислоти. І на той час, коли дійсно виникне нагальна потреба очищення шкіри від певної кількості бактерій, то мікроорганізми нашої шкіри можуть дати відсіч. Добре, якщо це будуть тільки безпечні для нашого тіла бактерії, а якщо ж так трапиться, що ні? Чи варто так ризикувати?

Отже, з огляду на всі загрози, які створює антибактеріальне мило та інші антисептичні засоби для шкіри, слід відмовитися від користування такими небезпечними речами. Подібні антисептичні засоби використовують лише медики та науковці за необхідності. Таке ретельне очищення шкіри в побуті нам не потрібне! Наш організм та мікрофлора самі впораються зі щоденними випробуваннями. Довіртеся їм!

Джерела:

1. Elizabeth A. Grice The skin microbiome / Elizabeth A. Grice and Julia A. Segre // Nature. Microbiology.  – Vol.9.– 2011.
2. Cogen A.L. Skin microbiota: a source of disease or defence? / A.L. Cogen, V. Nizetà and R.L. Gallo
 // Journal Compilation. British Association of Dermatologists. British Journal of Dermatology. - Vol.158. – 2008. (DOI 10.1111/j.1365-2133.2008.08437.x)
3. Microbial Diseases of the Skin (http://www2.fiu.edu/~gantarm/Ch.%2018%20Disseases%20of%20skin.htm)
4.Из чего состоит обычное мыло. Сайт: Здоровье. Молодость. Долголетие. (http://beregite-zdorovje.ru/page/iz-chego-sostoit-obychnoe-mylo )

Дізнайтеся ваші варіанти генів APOE та eNOS3:
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест