istock

Курси МІТ з молекулярної біології на edX

Автор Анастасія Нестеренко
Генетик

Для всіх студентів-генетиків (та не тільки генетиків, і не тільки студентів) в мене є дуже гарні новини! Інститут технологій Массачусетсу, або MIT, легендарний навчальний заклад, знов запускає свою серію курсів з молекулярної біології. Перша частина серії ― ″Реплікація та репарація ДНК″ (DNA replication and repair) ― запуститься на edX 7 в червні цього року; друга частина, присвячена транскрипції та транспозиції (Transcription and transposition) — 9 серпня, тобто за два місяці. Організатори обіцяють третю частину, присвячену процесінгу РНК та трансляції (RNA Processing and Translation), наприкінці року.

Минулого року я записалася на другу частину цього курсу, оскільки була впевнена, що все знаю про реплікацію, а ось транспозиція мене цікавила давно. Ну що, це рішення навчило мене бути менш гордою та самовпевненою. Ні моя біологічна (генетична, до речі!) освіта десятирічної давнини, ні постійна робота з іноземною літературою та дослідженнями не підготували мене до цього напливу зовсім невідомої мені інформації. Виявилося, що вивчене мною в університеті — лише один процент того, що відомо зараз. Курс в усіх деталях розглядає процеси реплікації та транскрипції, епігенетичних модифікацій та особливостей дії певних ферментів у прокаріот та еукаріот. Також розглядаються різноманітні методики для вивчення цих процесів, а їх превелика кількість. Крім того, тести дуже складні та спрямовані на те, щоб студент навчився планувати експерименти та аналізувати результати досліджень. Лектори дуже професійні, розповідають чітко й логічно, пояснюючи переваги певних методик та випадки з власного досвіду. До того ж, там студенти постійно щось питають! Це чудово — мої однокурсники мовчали як партизани під час лекцій. Можливо, наразі щось змінилося…

Взагалі, навіть якщо не продертися крізь ці курси повністю, пожалкувати про час, затрачений на них — неможливо. Вони дуже цікаві, й важко забути всі ці дрібнички щодо механізмів функціонування генетичного апарату клітини, що накопичувалися впродовж лише останніх десяти років. Як я вже сказала, десять років тому лекція про реплікацію та транскрипцію на біологічному факультеті займала щосили чотири години — зараз кожному з цих процесів присвячений дуже великий курс, який потребує максимальної концентрації.

Звичайно ж, велику роль мав у цьому проект із розшифрування геному людини, але не слід забувати й про інші дослідження. Поступово вивчаючи представлені в курсі методики, починаєш уявляти: скільки часу, роботи, натхнення та планування було потрібно, щоб поставити кожного актора у цій складній п’єсі, що кожної секунди відбувається в ядрах всіх клітин у світі, на своє місце. Кожна праця, яку частина світових вчених із презирством називала редукційною, допомагала зрозуміти, як все ж таки виробляються копії генів із таким рівнем ефективності? Що за механізми існують у клітині, щоб контролювати ці процеси? Як можливо уникнути помилок при копіюванні окремих генів чи навіть цілої ДНК? Як вона взагалі вміщується в оце малесеньке ядро? Ці питання нескінченні, й на деякі з них ще немає відповідей. Але ті, що є — було дуже, дуже нелегко отримати. Й дуже здорово, що хоча б частина цих знань стала більш доступною завдяки цій навчальній серії.

Майбутнім спеціалістам ці курси можуть дати ту базу, яка необхідна для пошуку нових питань та нових відповідей. Хоча зараз неможливо навіть встигнути за новими методологічними розробками. Вступні курси МІТ дають необхідні інструменти, спираючись на які і знаючи певні принципи, можна розробляти нове та розбиратися в тому, що вже розроблене. Ті, хто просто цікавиться наукою, отримають уявлення про реальні генетичні дослідження та неймовірну складність генетичного апарату. А для зовсім ″зелених″ у біології студентів, в яких словосполучення ″фрагменти Оказакі″ не викликає жодних асоціацій, МІТ пропонує курс ″Introduction to Biology″. Я, до речі, теж на нього записалася. Торішній досвід мені показав: я ніколи, ніколи не буду знати достатньо. Особливо про головну молекулу життя — ДНК.
 

Дізнайтеся ваші варіанти генів APOE та eNOS3:
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест