© WWF

Пом′яніть бідну акулу незлим тихим словом

Автор Анастасія Нестеренко
Генетик

Акули для більшості ― персонаж кошмарів. Гігантські щелепи, відкусані кінцівки, плавник над поверхнею води в морі ― рятуйся, хто може. Або чудодійний акулячий хрящ, що рятує від раку та лікує все, що тільки можливо. Поряд із рогом носорога та лапою горили.

А ви знали, що багато видів акул на межі знищення? Особливо тих, великих, яких так бояться? Я не знала і ніколи навіть не думала про акул, доки не потрапила до акваріуму ″Sealife″ у чудовому німецькому місті Констанц, що стоїть на легендарному Боденському озері. Цей центр, між іншим, захищає та демонструє не тільки мешканців рік та озер, рятує морських коників та черепах, але також розводить скатів та акул і має власний інкубатор для їх вирощування. Виявляється, існує проект трьох німецькомовних країн, що втілює в життя різноманітні акції та заходи із захисту цих унікальних хрящових риб ― ″Sharkproject″.

Зацікавившись ситуацією, я записалася на новий присвячений акулам курс на edХ ― і не могла від нього відірватися.

Хоча курс розроблений двома провідними навчальними закладами ― Університетом Корнелл у Сполучених Штатах та Університетом Квінсленда в Австралії, з академічної точки зору курс зовсім нескладний. Тут відсутні класичні тести, є лише питання на розуміння матеріалу та цікаві завдання. Наприклад, студентам пропонується відстежити міграцію окремих акул (мою звати Една) або проаналізувати спорідненість видів. Але й сам лекційний матеріал дійсно вартий перегляду. Методично та доступно для студента відкривається світ хрящових риб ― тварин, що з’явилися близько 500 мільйонів років тому та існують до нашого часу, займаючи майже всі доступні екологічні ніші в морях, океанах та прісних водоймищах.

З першого тижня автори курсу встигають охопити величезний спектр тем: класифікацію, еволюцію, найбільш видатні риси акул та скатів (химер теж не забуваємо!). Також обговорюється методична складова: як аналізувати окремий експонат, які існують методи дослідження акул, що таке філогенетика, й як вона змінилася із появою геномного аналізу. Через вузьку призму ― один єдиний клас тварин, ― можна побачити увесь спектр біологічного знання від генетики до анатомії, від еволюції до етології.

Нові методи та нові технології в рибальстві та океанографії дозволяють вченим відкривати досі незнані види. Кожного року знаходять нові скам’янілості та переглядають інтерпретацію старих. Деякі акули, до речі, мають свій Твіттер. Складається враження, що у житті немає нічого цікавішого, ніж їх вивчати.

Й можливо, це істинна правда. Спробуйте самі, але, щиро кажучи, мушу вас застерегти. Після цього курсу Ви не зможете більше купувати стейки акул у супермаркетах. Рука не підніметься. 
 

Дізнайтеся ваші варіанти генів APOE та eNOS3:
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест