© Shinrin-Yoku

Зелений та розумний

Автор Анастасія Нестеренко
Генетик

“Brilliant Green: the surprising history of plant intelligence and science”
Stefano Mancuso, Allessandra Viola 
   

Стефано Манкьюзо — один із співзасновників рослинної нейробіології. Це дисципліна відносно нова, й виросла з рослинної фізіології. Відповідно її апологетам, у рослин існують аналоги не тільки органів відчуттів, а й еквівалент мозку, нервової системи та здатності вирішення проблем — тобто інтелекту. Цієї ідеї Манкьюзо досяг через низку серйозних наукових експериментів: він є співавтором декількох монографій про біоритми, сигнальні мережі та комунікацію в рослин. Його нова книжка написана для пересічного читача та є фактично декларацією досить революційної ідеї — у світі нових експериментальних даних людина зобов’язана визнати рослини розумними. Сама назва книжки — гра слів: “Brilliant” означає водночас ″яскравий″ та ″геніальний″. 

Глава за главою, посилаючись на самих різних авторів, починаючи із давньогрецьких філософів та закінчуючи Дарвіном, не говорячи вже про авторів сучасних досліджень, Манкьюзо описує, як рослини, обравши майже нерухомий спосіб життя, пристосувалися найкращим чином до своїх обставин і навчилися оцінювати навколишнє середовище, захищатися від ворогів, розмножуватися та навіть спілкуватися із собі подібними. Деякі факти, представлені у книжці, давно відомі й викладаються у школі; інші — ніколи не висвітлювалися в освітній чи популярній літературі, як, наприклад, існування в Дарвіна монографії про рухи в рослин. Звичайно ж, Манкьюзо цитує також нові дані метаболоміки та рослинної фізіології, які він теж використовує для підтвердження своєї позиції.

Книжка викликає змішані відчуття. Можливо через те, що Манкьюзо постійно звинувачує людство у дискримінації рослин та ігноруванні вже давно встановлених фактів. Про те, що рослини набагато складніші, ніж здається, вже давно відомо. Дані тієї ж метаболоміки вказують, що кількість метаболітів у деяких рослин перевищує 10 000. Ці речовини рослини використовують для найрізноманітніших завдань: оцінюють якість води та кількість мікроелементів у ґрунті, забезпечують майбутнє насіння, повідомляють сусіднім рослинам про те, що прийшло щось травоїдне, передають сигнали та знищують мікроорганізми. Велика частина рослинних метаболітів навіть не ідентифікована, невідома їхня конкретна роль. Тому звинувачення на адресу вчених щодо нехтування рослинами звучать дивно. Хоча не можна не погодитися з тим, що ми повинні припинити розглядати рослини як німі дурні істоти, якими можна вільно користуватися без наслідків для оточення та власної совісті. Це розуміння треба виховувати зі школи, використовуючи книгу Манкьюзо для нової парадигми викладання. Для того, щоб зробити шкільну ботаніку цікавішою та вирощувати повагу до усього, що росте, вона більш ніж підходить. 

Дізнайтеся ваші варіанти генів APOE та eNOS3:
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест