© Kyunghwan Kwon

Нові онлайн-курси: з чого все почалося і чим закінчилося

Автор Анастасія Нестеренко
Генетик

З цього невеликого огляду починається моя власна рубрика на славному проекті Myhelix. В ній час від часу будуть з′являтися огляди закордонних онлайн-курсів та гарних науково-популярних книжок, до яких чомусь не добралися наші перекладачі. 

Сьогоднішній огляд присвячується двом англомовним курсам, що тільки-но почалися: ″Classical papers in molecular genetics″ (″Класичні статті з молекулярної генетики″) на Coursera.org та ″Introduction to systems biology″ (″Введення до системної біології″) на edx.org. 

Мабуть, в усіх студентів біології взагалі та генетиків зокрема був курс з історії науки. В мене було, як зараз пам′ятаю, цілих два. Лектори з обох були дуже хороші та вміли комбінувати цікаве і корисне: розповідали про те, як Мендель схрещував свої горошинки, як Вавилов виховував своїх студентів і створив зелену революцію, та як євгеніка стала однією із засад, що привела Гітлера до ″Кінцевого рішення″.

″Classical papers in molecular genetics″ збудований на схожих принципах, тільки має справу з працями, які не отримали широкої популярності або майже невідомі. Веде курс пречудовий професор із університету Женеви. Він тихо, майже мрійливо розповідає історію-казку про те, як поступово зароджувалася наука генетика, та які люди, які експерименти створили ті теорії, що нам зараз здаються аксіомою. Щотижня потрібно читати дві-три статті, які є у вільному доступі, прослухати лекції та здати невеличкий тест, що дозволяє проаналізувати, як студенти зрозуміли основні положення та ідеї статей, що були обговорені. На жаль, субтитри дещо незадовільні, й в них іноді відсутній текст. Але все можна зрозуміти, комбінуючи відео, текст, що його супроводжує, та інформацію у статтях і додаткових посиланнях.

Англійську для цього курсу знати треба добре. Малоймовірно, що перекладачі на Курсері будуть працювати з цим курсом: він дуже спеціалізований, спрямований на студентів, що мають певне уявлення про генетику взагалі та молекулярну генетику зокрема. Але, на мій погляд, воно того варте. Такі курси можуть не мати прямого стосунку до професійного розвитку та кар’єри, але допомагають зрозуміти саму механіку планування експерименту та інтерпретацію результатів. Не говорячи вже про те, що знов і знов вам будуть нагадувати: біологія настільки пречудова, що може заманити до своїх рядів цих дивних фізиків з математиками smiley

″Introduction to systems biology″ зовсім інший за характером та метою. Цей курс —  поступове знайомство з однією з найскладніших дисциплін у біології — системною біологією. Починаючи з найпростішого,  —  з пояснень, що таке ген, система, динамічна система, — автори переходять до більш складних питань: як за допомогою комп′ютеру та навичок програмування можна моделювати системи та аналізувати їхню поведінку. Програмування заздалегідь знати не обов′язково: студентам надається можливість навчитися простому програмуванню на Matlab. Перші два модулі здаються простими, та я вже знаю зі свого попереднього досвіду навчання на платформі edX, що це не так. Спочатку все просто, а потім складність завдань поступово зростає й потребує все більшої кількості сірих клітин і вміння аналізувати.

Маю відмітити, що edX, на відміну від Курсери, не перекладається взагалі. Але в них дуже гарні субтитри та комфортна платформа, на якій дуже легко орієнтуватися. 

Обидва курси можна пройти без оплати. Проте, якщо ви бажаєте купити сертифікат аби продемонструвати свої знання оточуючим — записуватися треба зараз і виконати всі завдання вчасно. Сподіваюся, що вони когось зацікавлять smiley
 

Дізнайтеся ваші варіанти генів APOE та eNOS3:
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест