© Andrew B. Myers

Органічні продукти: купувати чи ні?

Автор Вероніка Пісковацька
Лікар-терапевт

Що таке органічні продукти?

Люди, які стежать за своїм здоров’ям при виборі продуктів харчування часто обирають органічну продукцію. В органічному сільському господарстві не використовують хімічних добрив, гербіцидів та пестицидів при вирощуванні рослин та антибіотиків і стимуляторів росту в якості прикормів у тваринництві. При переробці та виготовленні органічної продукції заборонені рафінування, мінералізація та інші технологічні кроки, котрі знижують її поживну цінність. Також у процесі виготовлення не використовують штучні ароматизатори, барвники та консерванти (за винятком тих, що передбачені стандартом). Крім того, органічне сільське господарство на відміну від традиційного інтенсивного має мінімальний вплив на довколишнє середовище. Уся органічна продукція підлягає обов’язковій стандартизації та сертифікації, тож покупець при виборі органічної продукції має орієнтуватися на наявність сертифікату і відповідного маркування.


Та чи корисніша органіка?

Аналіз 12 наукових досліджень, датований 2010 роком, не виявив жодних свідчень того, що вживання органічних продуктів може мати позитивний вплив на здоров’я, як і певних переваг у поживній цінності органічної продукції порівняно із продуктами традиційного виробництва. Однак нещодавні більш масштабні дослідження наголошують, що органічні продукти у порівнянні із продуктами інтенсивного сільського господарства містять більше антиоксидантів, які сприяють профілактиці хронічних захворювань, а також мають менші концентрації важких металів та пестицидів. Міжнародна команда дослідників стверджує, що заміна звичайних овочів та фруктів органічними, може бути більш доречною, ніж рекомендація вживати п’ять порцій традиційно вирощених овочів та фруктів щоденно. Група вчених з університету Ньюкасла (Великобританія) дійшли до висновку, що вміст цілої низки антиоксидантних речовин ― біофлавоноїдів в органічній продукції вищий ніж у звичайній на 19-69%. Це пілотне дослідження демонструє чіткі відмінності між традиційними та органічними фруктами, овочами та злаками. Отримані результати базуються на 343 дослідженнях у всьому світі, що порівнювали традиційно вирощені та органічні культури.


Рослини виробляють антиоксидантні сполуки, зокрема, для захисту від шкідників. Тому більш високий вміст корисних речовин в рослинах вирощених за органічною технологією може бути пояснений відсутністю обробки хімічними пестицидами. Іншими потужними факторами, що впливають на вміст корисних речовин, є попередня ретельна селекція видів, що використовуються в органічному виробництві, їхня стійкість до численних факторів довкілля та відсутність надмірної стимуляції росту рослин штучними хімічними добривами. Вчені з Ньюкаслу наголошують, що вміст антиоксидантів у їжі безпосередньо впливає на ризик виникнення хронічних захворювань, зокрема серцево-судинних та нейродегенеративних, а також деяких видів раку. Однак жодних довготривалих досліджень, що відстежували б віддалені ефекти споживання органічних продуктів на здоров'я наразі не проводилося.


Також у результаті дослідів у рослинних культурах вирощених інтенсивним способом було виявлено більш високі рівні кадмію, який є важким металом, токсичним для людини, та пестицидів. Втім, важливо зазначити, що концентрації цих речовин були безпечними і значно нижчими за допустиму норму. Водночас, деякі з дослідників вважають, що вживаючи органічну продукцію, ви не станете харчуватися краще. Адже глобальна проблема полягає в тому, що жителі розвинених країн взагалі споживають відверто мало овочів, фруктів та злакових продуктів, користь яких для здоров’я була неодноразово доведена.  Крім того, Том Сандерс, професор нутриціології з Королівського Коледжу Лондона, виявляє скепсис щодо результатів дослідження із Ньюкаслу. Він зазначає, що революційність заяв про безперечну користь органічних продуктів можна пояснити тим фактом, що головні структури, які зацікавлені в подібних порівняльних дослідженнях і, власне, підтримують їх фінансово ― це агрокомпанії, що займаються органічним виробництвом. Також, враховуючи надзвичайно широку географію цих досліджень, варто пам'ятати про вплив клімату, умов вирощування та особливостей ґрунтів на концентрацію корисних речовин у рослинах та молоці.


У цілому, органічна продукція дорожча за продукти інтенсивного сільського господарства, зважаючи на певні технологічні нюанси органічного виробництва, нижчу врожайність та необхідність обов’язкової сертифікації. Низка таких факторів навіть призвела до рекомендації не застосовувати органічне виробництво в країнах, що розвиваються, зважаючи на нижчу рентабельність та наявність інших, більш нагальних проблем у сільськогосподарському виробництві.


Тож, ухвалюючи рішення щодо вживання органічної продукції, пам'ятайте, що раціон у будь-якому разі має базуватися на сезонних, бажано локальних продуктах рослинного походження. Обираючи органічну продукцію, обов'язково звертайте увагу на наявність сертифікації, оскільки саме відповідний сертифікат є запорукою якості та потенційної користі продукту.ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест