Getty Images

Вітаміни: завжди корисні?

Автор Марія Савченко
Спеціаліст з лабораторної діагностики

Прийшла весна, і нас намагаються переконати, що нам катастрофііііічно не вистачає вітамінів. І, купивши їх, ми позбудемось ледь не всіх недуг. Але завжди нам необхідне додаткове джерело вітамінів?

Часто можна почути словосполучення ″весняний авітаміноз″. Проте це абсолютно неправильний термін, адже ″авітаміноз″ — це повна відсутність певних вітамінів. За такого стану розвиваються важкі захворювання як рахіт, цинга, пелагра тощо. Весною ж часто трапляється явище гіповітамінозу, що полягає лише у зниженні вмісту деяких вітамінів в організмі. Розвивається гіповітаміноз часто непомітно і може супроводжуватися погіршенням сну, зниженням уваги та апетиту, частою втомлюваність, дратівливістю.

Що таке з біологічного погляду вітаміни?

Щоб забезпечувати життєділяність, в нашому організмі відбувається купа хімічних реакцій. Проходження багатьох з цих реакцій можливе завдяки вітамінам. Наприклад, вітамін D забезпечує всмоктування кальцію та фосфору з їжі в кишківнику; завдяки вітаміну А в нашому оці поглинається світло, внаслідок чого формується картинка, яку ми бачимо; вітамін С бере участь в утворення серотоніну (важливого гормону), детоксикації шкідливих речовин в печінці, допомагає клітинам імунної системи захищати нас від патогенів. Деякі вітаміни беруть участь у понад 300 різних хімічних реакціях.

Отже, вітаміни — це група речовин, які мають зовсім різну хімічну будову. Але об’єднує їх те, що усі вони є необхідними живим істотам (в тому числі людині) для забезпечення їх нормального функціонування. Адже вітаміни беруть участь у найважливіших хімічних реакціях, що відбуваються в організмі.

Як ти вже знаєш, вітаміни за своєю структурою є різними. Але все ж їх об’єднують у 2 групи: водорозчинні (ті, що розчиняються у воді) і жиророзчинні (ті, що розчиняються в жирах). До водорозчинних належать: вітаміни групи В (В1, В2, В3 (він же РР), В5, В6, В7, В9, В12) та вітамін С. До жиророзчинних — вітаміни А, D, E і К.

Оскільки вітаміни групи В та вітамін С розчиняються у воді, вони досить швидко виводяться з організму і нездатні накопичуватися. Тому необхідне щоденне їх надходження. А ось жиророзчинні вітаміни можуть накопичуватися в організмі (в жировій тканині) і використовуватися по мірі необхідності.

Звідки ж взяти вітаміни?

Дуже часто вітаміни асоціюються в нас тільки з зеленню та фруктами. Але насправді, все що ми їмо, абсолютно все (навіть гамбургер smiley), містить якісь необхідні речовини, в тому числі вітаміни. Щоб отримувати достатню кількість вітамінів з їжею, Всесвітня Організація Охорони Здоров’я рекомендує щодня з’їдати 5 різних овочів та фруктів. Бажано, щоб ці овочі та фрукти були різнокольорові. Але не треба забувати і про інші джерела вітамінів, якими є олії, м'ясо, риба, бобові, крупи, гриби, яйця, молоко. Отже, якщо людина здорова і збалансовано харчується, то повну норму вітамінів вона вже отримує, і не варто купляти і споживати вітаміни понад норму.

Але ж хто тричі на день: зранку, в обід та ввечері буде кришити салатики, та й ще різнокольорові? Зранку — кава, потім біляш в переході, а ввечері ціла тарілка смаженої картопельки. Ммммм… А вітаміни — краще купити в аптеці баночку.

Якщо ж ти все-таки вважаєш, що вітамінів ти отримаєш мало, то перш ніж їх самому собі призначати, варто відвідати лікаря, здати аналіз сечі та загальний аналіз крові. І разом з лікарем скорегувати харчування чи підібрати вітамінний комплекс. В аптеках більшість вітамінів продається саме у вигляді комплексів (капсула містить одразу декілька вітамінів). Вони містять базову мінімальну дозу, що здатна покрити вітамінний дефіцит. Такі полівітаміни безпечні і їх можна приймати, якщо, наприклад, людина перехворіла на грип чи застуду, має хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (внаслідок яких може порушуватися всмоктування вітамінів, що призводить до їх недостачі навіть при нормальному споживанні), цукровий діабет, захворювання печінки. Але всі вітаміни споживати треба обережно. Особливо це стосується жиророзчинних, до яких відносяться А і Е — так звані ″вітаміни краси″. Постійно зустрічаю в інтернеті поради бьюті-блогерів, які рекомендують втирати ці вітаміни всюди, куди тільки можливо. Але їх ні в якому разі не можна приймати безконтрольно. Адже при постійному прийомі у надмірних кількостях, вони здатні накопичуватися в печінці, і це може призвести до гіпервітамінозу. При цьому спостерігаються такі прояви, як свербіж та лущення шкіри, висипи, випадіння волосся, головні болі, нудота та блювота та навіть лихоманка. Це аж ніяк не зробить тебе amazing girl. У вагітних надмірна кількість вітаміну А може мати тератогенний вплив, тобто спричиняти множинні вади розвитку плода.

Отже, незважаючи на нав’язливу рекламу, гарну баночку чи поради подруг та пабліків, перш ніж додавати самостійно в свій раціон аптечні вітаміни, варто порадитись з лікарем. А ідеальним варіантом буде просто збалансоване харчування, адже в природних умовах, коли ми отримуємо вітаміни з їжею, в нашому організмі існує їхній баланс. Пам’ятай, що багато речей корисні, якщо споживати їх в міру. А ще пам’ятай про Myhelix! wink Тут завжди раді забезпечити тебе корисною науково перевіреною інфою!

Джерела:

1. Tanumihardjo SA. Vitamin A: biomarkers of nutrition for development. Am J Clin Nutr 2011;94:658S-65S. Retrieved from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ pubmed/21715511?dopt=Abstract

2. Larry E. Johnson, MD, PhD. The Merck Manual: Nutritional Disorders: Vitamin Introduction Retrieved from: http://www.merckmanuals.com/ home/disorders-of-nutrition/vitamins/overview-of-vitamins

3. Hamid M Said; Zainab M Mohammed. Intestinal absorption of water-soluble vitamins: an update.  Current opinion in gastroenterology. 2006 Retrieved from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ pubmed/16462170%20?iframe=true&width=100%&height=100%

4. Фотографії надані ресурсом Pixabay

 

 

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.