Дієта для здорового шлунку

Автор Христина Шевченко

Зазвичай ми знаємо, що робити, коли болить горло або тягне поперек, але можемо розгубитися, коли відчуваємо дискомфорт у животі. Причин дискомфорту чи навіть болю існує чимало. У цій статті спробуємо розібратися з найпоширенішими із них і з'ясувати, чи можна дати їм раду за допомогою правильного харчування.

Чому шлунок іноді барахлить  

Раптовий гострий біль може свідчити про невідкладний стан із необхідністю госпіталізації та операції, а може бути й наслідком захоплення черешнею, яка спровокувала зайве газоутворення і кишкову коліку.

Як не дивно, те, що більшість людей називає «розладом шлунку» або «болем в шлунку», таким не є. Дійсно, біль може з'явитися в зоні живота, тобто «в животі», однак найчастіше дискомфорт викликаний болем у кишківнику або прилеглих органах. Нерідко гінекологічні захворювання також проявляються саме таким чином, тому відвідування гінеколога двічі на рік стає ще більш актуальним.

Якщо ж біль справді локалізується у шлунку, мова може йти про гастрит, виразку або навіть рак шлунку. Хоча, ймовірність того, що причиною є банальна функціональна диспепсія, значно вища.

Якщо ви вирішили не терпіти біль, нагуглили в інтернеті симптоми, злякалися й опинилися в кабінеті гастроентеролога, то ви вчинили правильно (крім google, краще відразу до фахівця).

Чи завжди гастрит — це гастрит?

Може статися так, що на прийомі гастроентеролог поспішить вас «порадувати»: “Ой, голубчику! Так що ж ви хотіли? У вас гастрит.” Обов'язково запитайте (щойно позбудетеся від зонда), коли лікар встиг отримати результати біопсії. Адже для постановки діагнозу "гастрит" недостатньо пройти процедуру гастроскопії, яка цілком може показати пошкодження слизової оболонки. Тільки біопсія тканини шлунка дозволить остаточно встановити діагноз. Гастрит... назва говорить сама за себе. Суфікс ІТ («-itis» - lat) свідчить про те, що захворювання викликане запаленням. Якщо пошкодження є, а ознак запалення й атрофії немає — вибачте, це не гастрит.

Діагноз «поверхневий гастрит» — це остеохондроз і вегетосудинна дистонія в області гастроентерології. Можете видихнути, ніякого гастриту у вас немає. Просто лікарю незручно говорити вам, що неприємна процедура гастроскопії, яка в народі називається «ковтанням зонда», була марною тратою часу, грошей і моральних сил.

Чи означає це, що гастрит — вигадана хвороба? Безумовно, ні. Гастрит — це справжній і підступний недуг. Вчасно невилікуване захворювання може потенційно спричинити утворення виразок і навіть рак. Гастрит може розвиватися на тлі зловживання алкогольними напоями, лікарськими препаратами (часте вживання нестероїдних протизапальних препаратів, в тому числі — аспірину), на тлі аутоімунних захворювань. Але особливе місце займає бактерія хелікобактер пілорі. Саме вона є причиною більшості випадків гастриту.

Про хелікобактер

Зараження бактерією відбувається через рідинні середовища: слина, їжа, вода. Саме тому закладам громадського харчування варто звертати особливу увагу на обробку столових приборів і приладів, а споживання сирої води може виявитися не найкращою ідеєю. Якщо у когось із вашої сім'ї виявили цю бактерію, новини погані: лікуватися, швидше за все, ви будете разом.

Ну і трохи про лікування. Процес ерадикації (тобто повне викорінення хелікобактер пілорі) досить тривалий, дорогий і не завжди дає ефект. В протокол стандартного лікування входять два антибіотики й інгібітор протонної помпи: щонайменше три таблетки на день протягом двох тижнів. На шляху до лікування стоїть не стільки наука (хоча, пошук найбільш швидкої й прицільної терапії усе ще в розробці), як нездатність більшості людей витримувати режим прийому медикаментів, а також — розвиток резистентності до антибіотиків. Якщо ви вирішили, що вам стало легше і закінчувати курс антибіотиків не потрібно, значить ви зробили помилку: бактерії, потираючи ручки, стануть сильнішими, й наступного разу здолати їх буде значно складніше.

Якщо у мене гастрит, його можна вилікувати за допомогою харчування?

У мене для вас дві новини. Хороша і погана. 

  1. Погана. У лікуванні гастриту дієтологія безсила. Ніякий стіл №5 і навіть стіл №1 не в змозі вилікувати ваш шлунок. 
  2. Хороша. У лікуванні гастриту дієтологія безсила. Немає жодної причини дотримуватися цих, насправді, садистських рекомендацій радянських дієтологів. Мені все дитинство не можна було вживати жирного, гострого, а бабуся навіть вичитала, що пережовувати їжу потрібно саме 33 рази. 33 рази, Карл!! Відповідно, ніякого запивання їжі, яке, нібито, розбавляє шлунковий сік. Але найбільшим болем для мене були огірки. Ну чому? Ну що не так з огірками? Огірки мені їсти забороняли. Чого не скажеш про парне козяче молоко і настоянку полину «для апетиту». 

Якщо вам поставили діагноз «виразка» або «гастрит», варто уникати надмірно смаженої, копченої їжі, а також тривалих перерв в прийомах їжі й переїдання під час гострої фази захворювання. Якщо ви відчуваєте біль у шлунку або нудоту безпосередньо після прийому будь-якої їжі, варто також уникати цих продуктів у період загострення. Крім того, прийом пробіотиків у процесі терапії знижує ймовірність виникнення антибіотико-асоційованої діареї, тому щоденна порція йогурту — хороша ідея.

Чи існують універсальні закони здорового харчування?

Універсальні закони, безумовно, існують. В поті чола вчені трудяться, щоб науково обґрунтувати, чому хот-дог із содовою — не найкращий вибір для людини, яка планує колонізувати Марс, а картопля — не єдиний овоч, який варто вживати. На сьогодні вчені зійшлися на тому, що основу здорового раціону повинні складати овочі, фрукти, горіхи, насіння, цільнозернові злаки, бобові, нежирна молочна продукція, риба та пісне м'ясо.

Якщо щось зміниться у найближчі роки (а це станеться, повірте мені, ось, погляньте, що вони зробили з омегою і холестерином), я буду все заперечувати.

Як дізнатися, наскільки моя дієта мені підходить?

Якщо коротко, дієта вам підходить, якщо відповідає загальним науковим уявленням про здорове харчування, про які йшлося вище. При цьому ви не відчуваєте дискомфорту і їсте в рамках розумного споживання калорій (не переїдаєте). Це якщо коротко. Насправді, існує безліч дієт, кожна з яких прагне захопити першість на Олімпі ЗОЖу. Поки що всі кубки у Середземноморської дієти. Але якщо ви запитаєте у шанувальника кето дієти або у вегана, вони обидвоє зможуть обґрунтувати, чому їхня дієта найкраща і здорова, а решта — неодмінно помруть в муках. З розвитком персональної медицини й все більш якісної розшифровки людського геному, ми все більше перестаємо бути середньостатистичною жінкою 30 років або чоловіком 56 років з панкреатитом. Ми все більше розуміємо свою унікальність і фактори, що впливають на наші нутрієнтні потреби, а також фактори, що впливають на вибір їжі. Запитайте у сусіда, який ненавидить броколі або у колеги, що не переносить запах кінзи. Причина — у послідовності нуклеотидів у нашій ДНК.

Якщо ваша дієта відповідає науково обґрунтованим принципам, про які йшлося у цій статті, з вами все буде в порядку. Не варто хвилюватися (хоча, як виявилося, стрес і хвилювання теж не впливають на розвиток гастриту і виразки, тому можете навіть трохи похвилюватися).

ДНК-тест Хелікобактер
750 грн
Замовити тест
ДНК-тест Моя турбота для жiнки
6500 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.