Depositphotos

Чим загрожує непереносимість лактози?

Автор Катя Дробот
Генетик

Непереносимість лактози (гіполактазія) — це стан, що може значно знижувати якість життя. Його не вважають хворобою, скоріше навпаки: нездатність дорослих ссавців перетравлювати молоко є природною. Проте з моменту одомашнення худоби людина стала першою істотою, яка вживає молоко у дорослому віці. Тоді ж виникли й генетичні зміни, що дозволяють тим, хто їх успадкував, пити молоко та не відчувати дискомфорту після цього.

Однак людям, які не успадкували гени лактозної толерантності, треба ставитися до власної дієти більш пильно, щоб уникнути можливих ризиків та ускладнень.

Яку небезпеку становить гіполактазія?

Насамперед, непереносимість лактози небезпечна для малюків: у перші місяці їхнього життя молоко ― єдине джерело поживних речовин. Серед малюків цей стан трапляється дуже рідко, найчастіше — у Фінляндії: там лише 1 із 60 000 новонароджених має непереносимість лактози. Здебільшого малюки здатні перетравлювати молочний цукор.

Іншою проблемою, що виникає після вживання молока людьми з гіполактазією, є розлад травлення: здуття живота, нудота, діарея. Від цього страждають і діти, і дорослі з середньою та тяжкою непереносимістю, які попри дискомфорт продовжують вживати молочні продукти. У них лактоза не розщеплюється й потрапляє до кишківника. Там цим цукром починають ласувати бактерії, які продукують водень. Це призводить до здуття. Окрім цього, через фізичні властивості лактоза притягує у кишківник воду — а це може спричинити діарею. Проте навряд чи здуття та діарею можна вважати небезпекою, якщо, звичайно, вони не застали вас зненацька під час занять у басейні чи публічної промови.

Важливо розуміти, що вживання молока людьми, які генетично схильні до непереносимості лактози, не сприятиме набуттю ними толерантності до лактози, а тільки викличе розлади травлення. Однак є способи пом'якшити симптоматику.

Що треба знати, щоб приборкати непереносимість лактози?

  • Не варто ставити діагноз самостійно: те, що здається непереносимістю, може виявитися алергією або іншими розладами. Якщо ви підозрюєте наявність гіполактазії — пройдіть генетичний тест, він покаже, чи схильні ви генетично до цього стану.  
  • Якщо генетичний тест виявив гіполактазію, бажано провести додаткові тести, щоб зрозуміти тяжкість цього стану. Гіполактазія може бути легкою, середньої тяжкості та важкою. Люди із легкою непереносимістю лактози можуть вживати 12-15 г лактози на день (приблизно 1 склянка молока) без проявів симптомів. Проте при важкій формі непереносимості лактози слід уникати навіть медикаментів, що містять лактозу як допоміжну речовину (наприклад, Лінекс і Кларитин). Одна таблетка в більшості випадків містить приблизно таку ж кількість молочного цукру, як і столова ложка коров'ячого молока.

Як харчуватися, якщо у вас непереносимість молочного цукру?

  • Не поспішайте позбутися усіх молочних продуктів у раціоні. Це зробить дієту незбалансованою і може нашкодити. Якщо ж ви не любите молочні продукти або відмовляєтеся від них з етичних міркувань подбайте про надходження кальцію, повноцінного білка та заліза з інших джерел.
  • Оберіть альтернативу молоку: це можуть бути кисломолочні продукти, особливо тверді сири (пармезан, грана падано), в них вміст лактози дуже низький. Окрім цього, кисломолочні продукти містять лактобацили та біфідобактерії, які допомагають перетравлювати лактозу. Тим, кому важко відмовитися від молочки, стануть у пригоді безлактозне та рослинне молоко.
  • Проконсультуйтеся з лікарем стосовно того, чи доречно у вашому випадку застосовувати препарати лактази. Вони можуть значною мірою знизити симптоми непереносимості лактози. Важливо усвідомлювати, що медикаменти з лактазою лише пом’якшують симптоматику, але не позбавляють вас непереносимості.

Підсумовуючи, непереносимість лактози у більшості випадків не становить загрози для здоров’я дорослих. Радше, шкоди завдає незнання того, що вона у вас є. Налаштування здорового раціону відповідно до генів може пом’якшити симптоми непереносимості та підвищити якість вашого життя.

ДНК-тест Непереносимість лактози
700 грн
Замовити тест
ДНК-тест Моя турбота для дитини
6500 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.