© Natalie K Nelson

Алкоголь і здоров’я

Автор Христина Шевченко

Історики говорять, що людство вживає алкоголь уже близько 10 тисяч років. Б’юся об заклад, що весь цей час питання користі і шкоди алкоголю не полишають розум людства.

Це все він, етанол — активний інгредієнт алкогольних напоїв, проста молекула, що впливає на організм багатьма різними способами і може бути як ліками, так і отрутою. Він безпосередньо впливає на шлунок, головний мозок, серце, жовчний міхур та печінку. Етанол також має вплив на рівень ліпідів та інсуліну в крові, а також на запалення та коагуляцію. Цей інгредієнт здатен змінювати настрій, концентрацію та координацію.

Надмірне вживання алкоголю може підвищувати артеріальний тиск і пошкоджувати серцевий м'яз (кардіоміопатія). Зловживання алкоголем також пов’язують із кількома видами ракових захворювань. Всесвітній фонд досліджень онкологічних захворювань (The World Cancer Research Fund) та Американський інститут ракових досліджень (American Institute for Cancer Research) вказують на переконливі докази впливу вживання алкоголю на розвиток раку ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, молочної залози, товстої та прямої кишки у чоловіків і можливі докази того, що алкоголь сприяє раку печінки та колоректальному раку у жінок. Ризик збільшується для людей, які також курять тютюн.

Ой, стільки всього... Можливо, варто просто триматися подалі від зеленого змія та забути як страшний сон весь цей алкоголь? Як завжди, все не так просто.

Понад сотні досліджень демонструють зворотний зв'язок між помірним споживанням алкоголю та ризиком серцевого нападу, ішемічного інсульту, захворюваннями периферичних судин. Усі ці ефекти досягаються, звісно, завдяки помірному вживанню алкоголю. А ось що ця фраза означає — читайте далі.

Нерідко в дослідженнях ми натрапляємо на визначення «порція алкоголю» або «помірне споживання алкоголю». Тож що можна вважати помірним споживанням? Що таке одна порція?  Адже келих вина може бути від 50 до 500 мл, та й вино містить різну кількість етанолу (який, як ми визначили, і відповідає за дію алкоголю). На жаль, універсальної відповіді на це питання нема навіть у вчених, які під «помірним вживанням» розуміють від однієї до п’яти порцій алкоголю.

Зазвичай однією порцією алкоголю прийнято вважати напій, який містить 12–14 г чистого алкоголю. Наприклад, 350 мл пива, 150 мл вина, 50 мл алкоголю, міцністю 40% (джин, віскі тощо).

Помірне вживання алкоголю — це та доза, при вживанні якої користь значно перевищує шкоду, яку ми отримуємо, споживаючи речовину. На сьогодні такою дозою вважається не більше однієї порції алкоголю на день для жінок і двох порцій алкоголю для чоловіків. Важливою є не кількість алкоголю на тиждень, а саме те, скільки етанолу отримує наш організм щоденно. Кажучи простіше, ви можете щодня випивати келих вина, але це не означає, що замість випивати весь тиждень по келиху, ви в неділю можете випити одразу пляшку. У такому випадку навантаження на ваш організм буде занадто великим і користь від вживання буде значно меншою, ніж негативні наслідки.

Жінки і алкоголь

Сьогодні ми розуміємо, що надмірне вживання алкоголю жінками призводить до розвитку раку молочної залози, проте є і гарні новини: щоденний прийом 600 мікрограмів фолієвої кислоти нівелює негативний вплив алкоголю та захищає жінок від розвитку новоутворень. Тож рекомендація для жінок: не споживайте більше однієї порції алкоголю на день, додайте до раціону достатню кількість бобових та зелені, як джерело вітаміну В9, і додатково щодня приймайте 400 мкг фолієвої кислоти у формі добавок.

Крім того, вживання алкоголю призводить до втрати вологи, в тому числі зі шкіри. Тож, якщо ви хочете зберегти красу і свіжість шкіри, контролюйте кількість спожитого алкоголю і обов’язково пийте багато води під час і після вживання алкогольних напоїв.

Нерідко ми чуємо, що найкориснішим для серця алкогольним напоєм є вино, але насправді прямої залежності між типом алкоголю та його кардіопротекторними властивостями немає. Скоріше, важлива загальна кількість спожитого алкоголю.

Алкоголь і генетичні мутації

Нещодавно журнал Nature опублікував дослідження, проведене на генетично модифікованих мишах, яке дає переконливі докази того, що алкоголь викликає рак, призводячи до мутацій у ДНК.

То й що, можете запитати ви. Дійсно, ми вже не перший рік знаємо, що надмірне споживання алкоголю здатне викликати в тому числі і розвиток новоутворень, адже продукт метаболізму алкоголю — ацетальдегід — може пошкоджувати ДНК у клітинах. Однак попередні дослідження спиралися на надзвичайно високі концентрації ацетальдегіду та досліджувалися на культурах клітин, а не на живих організмах.

Остання робота показала, що ацетальдегід завдає постійного пошкодження ДНК, якщо ефекти токсину не нейтралізуються двома природними механізмами захисту. Перший рівень захисту очищує ацетальдегід, а другий — відновлює пошкодження ДНК.

Дослідження довело, що пошкодження ДНК посилилося, коли у мишей не вистачало першого рівня захисту — захисного ферменту, який називається альдегіддегідрогеназа 2 (ALDH2), що запобігає потенційно токсичному накопиченню ацетальдегіду, ефективно його окислюючи до ацетату. Близько 8 % світового населення, в основному східноазіатського походження, мають спадковий дефіцит ALDH2, який проявляється у сильному почервонінні шкіряних покривів безпосередньо після споживання алкоголю (також відоме як азіатське почервоніння, або asian flush англійською), що може пояснити високу поширеність ракових захворювань стравоходу в таких країнах, як Китай.

Учені, по суті, повністю відключили ці захисні механізми та змогли за допомогою експерименту показати, яким чином акумулюється пошкодження ДНК, призводячи до повної непрацездатності клітин організму. Для дослідження брали стовбурові клітини крові, тому що вони легко множаться, дозволяючи виділити ДНК легше, але вчені вважають, що ефекти алкоголю можуть бути подібними в інших типах клітин.

У мишей, яким бракувало природніх механізмів захисту від алкоголю, здатність виробляти свіжу кров повністю знищувалась після того, як вони отримували алкоголь протягом десяти днів.  

Які висновки ми можемо зробити? По суті, ми ще раз переконались у тому, що неодноразово стверджували науковці: надмірне споживання алкоголю призводить до порушень у функціонуванні нашого організму. Що ми маємо з цим робити? Не перевищувати добову норму алкоголю: одна порція алкоголю для жінок, дві — для чоловіків.

Джерела:

https://www.nature.com/articles/nature25154

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1471902/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10378216

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9480365

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2562507/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16087654

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11157703

ДНК-тест Вплив і залежність від алкоголю
750 грн
Замовити тест
ДНК-тест Хвороба Альцгеймера
650 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.
Ваші дані
Безкоштовна доставка
Доставка у місті Київ
Оберіть день і час доставки
14:00 — 16:00
16:00 — 17:00
17:00 — 18:00
18:00 — 19:00
19:00 — 20:00
Оплата
*Виберiть спосiб оплати
Ваша знижка
*Це обов'язкове поле для замовлення
*Ви заповнили не всі обов'язкові поля