© Photo by Sebastian Dias

Виступи на TED talks (і не тільки), що надихнули нас цієї зими

Автор Myhelix
наука стала ближчою

Освітні відео — певно, одне із найвидатніших винаходів людства. Їх можна дивитися по дорозі на роботу, у заторах, на лекціях, в офісі біля кулера та вдома у ванній. То ж гайда дивитися нові відео про розробку ліків, новітні способи діагностики, розповсюджені міфи і про злободенний коронавірус. 

Корисні властивості дуркування.  (The health benefits of clowning around. Matthew A. Wilson)

Метью Аллен Вілсон належить до дуже рідкісної професії: він працює «лікарняним клоуном» . Він дуже серйозно сприймає прислів’я про те, що сміх — це найкращі ліки. У цьому зворушливому відео він ділиться своїм досвідом про те, як пустування може допомогти пацієнтам (та медичному персоналу) справлятися зі стресовими ситуаціями... без побічних ефектів.

 

Крихітні роботи з велетенськими можливостями. (Tiny robots with giant potential. Paul McEuen and Marc Miskin)

Роботологи Пол Макюен та Марк Міскін пояснюють, як вони проектують і масово виробляють мікророботи розміром з одну клітину, і розкажуть як одного дня ці машини можна буде застосовувати для боротьби з хворобами посівних культур або для вивчення окремих нейронів мозку людини.

 

Нові артизанальні ліки. (A new type of medicine, custom-made with tiny proteins. Christopher Bahl)

В продовження теми мікросвіту радимо ще одне відео про те, як молекулярна біологія на пару з комп’ютерними технологіями дозволяють створювати нові ліки. Чому інсулін поки що не можна випускати у формі пігулок? Чому над однією молекулою білка працюють вчені з трьох континентів? Що дозволятимуть нові ліки вже у близькому майбутньому?  Відповіді на усе це — у 5-хвилинному виступі «білкового дизайнера» Крістофера Бала. 

 

Як кістки створюють кров. (How bones make blood. Melody Smith)

Насправді, кістки не такі вже й щільні, як здається на перший погляд. Ну, бодай деякі. Більшість великих кісток вашого скелета мають порожнисте ядро, наповнене м'яким кістковим мозком. Найважливіші елементи кісткового мозку — стовбурові клітини крові, через це для пацієнтів із раковими захворюваннями крові, такими як лейкемія та лімфома, на пізніх стадіях найкращим виходом є пересадка кісткового мозку. Чому це нелегка процедура? Пояснює Мелоді Сміт.

 

Чи може алкотестер виявити рак? (Could a breathalyzer detect cancer? Julian Burschka)

Алкотестер може виміряти вміст алкоголю в крові людини невдовзі після того, як вона  випила останній напій, лише по диханню. Та чи можна використовувати цю саму технологію для виявлення хвороби? Це могло б змінити всю медицину, і скоротити частоту використання біопсії, відбору крові та опромінення. Вводить в курс справи технолог Юліан Буршка.

 

Окрім TED talks за перші три місяці нового року вийшло багато інших цікавих научпоп відео, що неодмінно варто подивитися. 

Молоко. Біла отрута або цілющий напій? (Milk. White Poison or Healthy Drink? Kurzgesagt)

Один з наших найулюбленіших ютуб-каналів Kurzgesagt підготували відео на вічну тему: чи слід пити молоко дорослим? Про непереносимість, гормони та антибіотики у молоці, можливі наслідки вживання цього напою.  З посиланнями на наукову літературу та з дотепною анімацією: усе як ми полюбляємо. 

 

Медичні маски і коронавірус. Хто кого? VoxCheck

Не обійшлося й без відео стосовно коронавірусу. Опис зайвий, усім іпохондрикам присвячується.

 

Що відбувається після зараження коронавірусом? (What Actually Happens If You Get Coronavirus? AsapSCIENCE)

Ну, і відео для тих, кого увесь цей час цікавить — то що саме трапляється з тими, хто підхопив коронавірусну інфекцію? Дуже розгорнуту відповідь надають на каналі AsapSCIENCE.

 

Що є причиною безсоння? Цікава наука

Цікава наука — просто неймовірний канал, що займається  науковою грамотністю українців ще й українською мовою <3 Через це радимо до перегляду аж два їхні відео TED-Ed, які турботливо переклали та озвучили ці добрі люди.

 

Що такого особливого в глютені? Цікава наука

 

Вам не потрібно проходити 10000 кроків на день! Клятий раціоналіст

Завершує наш хіт-парад  відео від Клятого раціоналіста. Цього разу він виступає у ролі Руйнівника міфів, і, спираючись на нещодавні дослідження та здоровий глузд, розповідає про те, чому вам не потрібно проходити 10000 кроків на день (хоча ви це вже прочитали у описі напочатку). 

 
ДНК-тест Моя турбота для чоловiка
6500 грн
Замовити тест
ДНК-тест Непереносимість лактози
700 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.