Кава для мозку: як кофеїн впливає на розум

Автор Олександр Шинкаренко

Герої «Теорії великого вибуху» давно запевняють, що «smart is the new sexy».  Ми з ними згодні: розумні люди виділяються з натовпу та подобаються іншим. А ті, хто не обмежується природними властивостями власного розуму, окрім фізичних вправ та розвивальних технік (таких, як n-back), часто вдаються до ноотропів — препаратів, що здатні підсилювати розумові здібності. Більшість ноотропів продаються в аптеках як лікарські засоби, проте одну з найбільш вивчених, безпечних та ефективних речовин можна знайти майже на кожній кухні.

Звісно, йдеться про кофеїн. Його стимулюючий вплив добре відомий кожному. Але чи насправді він дозволяє порозумнішати? Це питання тісно переплітається з основною проблемою ноотропів: «підвищення розумових здібностей» вкрай важко виміряти. Тести IQ чудово підходять для визначення вміння складати тести IQ, однак вони не дають змоги оцінити розум людини. Суб’єктивність змін, що викликають ноотропи в здоровому мозку — головна причина, чому лише в деяких країнах ноотропи визнані та рекомендовані регуляторними органами. Попри це, кофеїн має на організм вплив, який можна об’єктивно виміряти:

  • підвищення уваги, зменшення втоми веде до кращого фокусування, яке необхідне для виконання розумово затратних завдань;
  • зниження часу реакції та покращення координації рухів свідчить про загальне збудження нервової системи.

На жаль, кофеїн не має достатньо виражених властивостей, щоб вважати його самостійним ноотропом. Однак він відіграє важливу роль у підвищені когнітивних властивостей. У ноотропній практиці важливим концептом виступає «стек» — набір декількох речовин, що взаємно доповнюють одна одну. Кофеїн часто застосовують як підсилювач інших речовин.

Найкраще вивченою речовиною, що комбінують з кофеїном, є L-тіанін. L-тіанін — амінокислота, однак вона не входить до протеїногенних амінокислот (це означає, що вона не є складовою  білків). L-тіанін найбільше схожий на протеїногенні амінокислоти глутамін та глутамат. Уперше його виділили з листя чаю. L-тіанін найчастіше міститься у зелених чаях, а найбільша його концентрація — в японському чаї ґьокуро.  L-тіанін відрізняється безпечністю та швидким виведенням. Він здатен проникати за гематоенцефалічний бар’єр та має помірний збуджувальний ефект на організм. Як і кофеїн, ця сполука не є достатньо ефективним ноотропом сама по собі. Однак при поєднанні з кофеїном загальна ефективність значно зростає.  Було продемонстровано, що кофеїн, який приймали разом із тіаніном, значно покращує результати при виконанні завдань, що вимагали високої концентрації та здатності швидко перенацілювати увагу.

Також було продемонстровано, що кофеїн підсилює дію холіну. Холін — це речовина, з якої синтезується ацетилхолін, важливий нейротрансмітер, що, окрім іншого, покращує пам’ять та здатність навчатись. Холін, своєю чергою, підсилює дію пірацетаму. Пірацетам —  історично перший ноотроп, був відкритий у середині минулого сторіччя. Пірацетам — добре вивчений та відносно безпечний препарат (летальна доза невідома, однак експерименти на тваринах показали вкрай низьку токсичність), він дав початок групі ноотропів, відомих як рацетами. Ефективність пірацетаму — предмет палких суперечок серед науковців. Навіть деякі з прихильників ноотропів вважають пірацетам низькоефективним. Тим не менш, загальна безпечність та хоча б частково показана ефективність стеку пірацетам-холін-кофеїн дозволяють розглядати його як перспективну комбінацію препаратів для підвищення розумових здібностей.

Кофеїн здатен бути ефективним засобом для підсилення розумових здібностей, однак його ефективність значно залежить від багатьох факторів. Існує декілька  генетично залежних типів метаболізму кофеїну, що впливають на швидкість виведення, ступінь вираженості ефекту та ризики, пов’язані з вживанням кофеїну. Крім того, значною мірою впливає і доза кофеїну: не бажано вживати більш як 400 мг кофеїну щоденно (приблизно 3 чашки заварної кави). Слід пам’ятати, що лише кваліфікований спеціаліст може встановити необхідність та доцільність будь-яких лікарських засобів, зокрема ноотропів: завжди звертайтеся до вашого терапевта перед тим, як вживати лікарські засоби. Відповідальність та обізнаність — запорука довгого  та здорового життя

ДНК-тест Залежнiсть вiд кофеїну
800 грн
Замовити тест
ДНК-тест Моя турбота для чоловiка
6500 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.