Біохімія любові

Автор Руслана Шадріна
Генетик

Флірт, легке покусування губ, мурашки по шкірі та метелики в животі, думки в голові про ваш останній вечір. Схоже, ви закохалися. Проте нам, науковцям, не до кохання — ми полюбляємо раціонально осмислювати все навколо, і тому на процес закоханості дивимося під іншим кутом. Це оркестр із гормонів, які в потрібний час доторкаються до струн нашої душі. Давайте дізнаємося, що ж саме відбувається із нашим мозком, що змушує втрачати глузд при одній лише думці про партнера?

Нестримне бажання (Lust)

В українській мові для цього стану є спеціальні слова: “жага” і “хтивість”. Вам хочеться когось звабити або бути звабленим, фантазія блукає в сексуальних іграх, флірті, вас заводить таємничість. Нестримне бажання у чоловіків обумовлене наявністю у них тестостерону, а у жінок — естрогену. Хтивість виникає між різними видами і властива не тільки людям. Недарма існує термін “тваринна пристрасть”. Це почуття задумане природою для пошуку партнерів, щоб поширювати гени. Ми тут не говоримо про любов, поки що.

Ваблення (Attraction)

Вас переслідують фантазії про те, як ви разом проводите час, подорожуєте, ви жадаєте присутності партнерів у вашому житті. Пульс зашкалює, руки пітніють, важко заснути і не хочеться їсти. Винуватці — норадреналін, серотонін і дофамін. Так, так… ця трійця може звести з розуму кожного. Такий коктейль нейротрансміттерів у мозку може забезпечити вам безсоння та втрату апетиту.

Норадреналін. Цьому гормону ми завдячуємо прискореним серцебиттям, припливом енергії та сил, тривожним станом, готовністю до дій.

Серотонін. Раніше вважалося, що коли людина закохується, то рівень серотоніну підвищується, і вона відчуває себе більш щасливою. Але ці дані були відкинуті після дослідження італійського вченого Dr. Marazziti. У закоханих рівень серотоніну значно падав, і те що раніше називали “щастям”, більше нагадувало одержимість та залежність від іншої людини. Симптоми закоханості були схожими на симптоми обсесивно-компульсивного розладу (obsessive compulsive disorder, OCD). Якщо партнера немає поряд, серотонін падає, якщо партнер з’являється — серотонін підвищується, але незначною мірою. І виходить, що людина стає одержима іншою, підсіла на серотоніновий гачок.

Дофамін. Він відповідає за прагнення переслідувати партнера, фантазувати про нього, якщо присутність неможлива, та за відчуття новизни. Бажання розповісти про партнера усьому світові також з’являється завдяки дофаміну.

А якщо від любові ви відчуваєте запаморочення, то тут винний фенілетиламін. Проте якщо очікувані відносини так і не настали, даний нейротрансміттер може обернутися іншим боком: він також сприяє виникненню депресивного стану.

Вірність (Attachment)

Бажання рухатися далі з партнером, мрії про спільні цілі й плани на життя: побудувати будинок, посадити дерево, народити дітей. Хочете ви цього чи ні, але тут також замішані гормони. А саме — окситоцин і вазопресин.

Окситоцин провокує відчуття близькості, ніжності та відкритості до партнера. Окситоцин виділяється під час оргазму та пологів, дотиків і обіймів. Виділення цього гормону — це одна із причин чому секс “зближує” людей. Також бажання людей бути у парі спричинене  саме окситоцином.

Вазопресин сприяє бажанню моногамних стосунків, паруванню, конкуренції. Дослідження дії вазопресину найчастіше проводять на мишах полівках — гризунах, які утворюють пари.  Самці, які отримали препарат, що блокував виділення вазопресину, ставали холодними, не конкурували з іншими самцями за увагу самки, ігнорували їхню присутність, загалом займалися тільки своїми мишачими справами.

Як змусити гормони працювати на користь стосункам?

Розуміння науки про закоханість та любов може допомогти вам розвинути більш реалістичні очікування ваших стосунків. Melanie Greenberg, Ph.D із каліфорнійського університету дає такі поради:

1. Не плутайте пристрасть та любов. Дайте час, перш ніж почати мріяти про майбутнє разом.

2. Аби підтримувати дофамін на високому рівні у парі, необхідно продовжувати ходити на побачення, подорожувати до нових країн разом, займатися справами, які у вас в обох викликають почуття новизни.

3. Ваша інтимність та секс забезпечать нормальний рівень окситоцину. Пишіть одне одному листівки, частіше обіймайтеся та цілуйтеся. Підтримуйте своїх партнерів, діліться мріями та сподіваннями.

4. Якщо ви схильні до ревнощів, почніть працювати над своєю впевненістю, будуйте дружні стосунки навколо себе.

Від себе додамо, що для того, щоб виділився окситоцин, необхідно обійматися із близькими людьми щонайменше 8 разів на день, а поцілунок має тривати щонайменше 11 секунд. Так каже відомий дослідник Paul Zak.

Кохайте та будьте кохані! Xoxo ;)

Джерела:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3537144/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3183515/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3936960/

https://www.omicsonline.org/editor-biography/Donatella_Marazziti/

http://www.helenfisher.com/index.html

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.