©Shutterstock

Оргазм: вихід за межі

Автор Дарія Лосєва

Незаангажованний, прогресивний погляд на секс та дослідження виникнення свого оргазму в наш час можна вважати соціальною перевагою. Величезний прорив у нормальному сприйнятті сексу й оргазму та моду пробувати у спальні більше за місіонерську позу розпочала сексуальна революція 1960‒1970 років. Люди почали ділитися своїми відчуттями, враженнями. Разом із тим, досі тривають суперечки щодо еволюційної причини виникнення оргазму, бо прямого і зрозумілого впливу на розмноження, як у чоловіків, не відомо. Та все ж досі у деяких штатах в США мораль сексуальної поведінки закріплена законодавством. Так в Аризоні досі кількість секс-іграшок не може перевищувати дві на один будинок. А у Міссісіпі все ще заборонено пояснювати, що таке полігамія. А ми тим часом зануримось у фізіологію оргазму.

Фізіологія оргазму 

Часто оргазм триває всього кілька секунд. Це найкоротша фаза сексуальної взаємодії, яка часто є основною мотивацією для сексу. Вона супроводжується циклічними скороченнями нижньотазових мязів, що оточують анус і зовнішні статеві органи. Може супроводжуватися мимовільними спазмами, криками, збільшеною частотою серцевих скорочень, пришвидшеним диханням та ейфорією. За відчуття задоволення під час сексу відповідають три нерви: клубово-підчеревний (який іннервує матку і її шийку у жінок, а також простату у чоловіків), клубово-паховий (відповідає за шийку матки у жінок і пряму кишку в обох) і стегнево-статевий (в свою чергу, іннервує клітор, пеніс і мошонку). Помічено також, що блукаючий нерв, що стимулює відчуття радості, сильного розслаблення та «мурашок» по тілу, теж бере участь у досягенні оргазму. Це було помічено у жінок з паралізованими нижніми кінцівками, які все одно відчувають оргазм під час сексу. Питання ще досліджується. Нервові імпульси під час оргазму надходять у головний мозок, де виробляються нейромедіатори: дофамін, окситоцин, серотонін. Завдяки цьому люди й відчувають насолоду. Жіночий оргазм досліджений гірше за чоловічий. У жінок під час оргазму спостерігається посилене виділення піхвової змазки, напруження стінок піхви і загальна насолода по всьому тілу.

На відміну від пеніса, піхва не змащується через функцію конкретної залози. Є певні дебати про роль, яку відіграють виділення бартолінових залоз у вагінальній змазці. Бартолінові залози — дві сальні залози, розташовані ліворуч та праворуч від вагінального отвору. Історично вважалося, що ці залози існують для отримання сполук для змащення піхви; однак сучасні дослідження показують, що секреції бартолінових залоз можуть бути відносно невеликими. Тому дослідники вважають, що вагінальні змащення виникають за рахунок  трансудації секрету через стінки піхви в результаті перенаповнення кров’яних судин. У змащеннях наявний також цервікальний слиз, який є продуктом цервікальних залоз шийки матки. В певні дні жіночого циклу (під час овуляції) кількість та співвідношення цервікального слизу у змащеннях змінюється, що допомогає у заплідненні.

Останні дослідження жіночого оргазму запропонували два його типи: глибокий та поверхневий (залежно від локалізації відчуттів: на поверхні геніталій або глибоко всередині).  Це альтернатива класифікації кліторального та вагінального оргазму. Вчені помітили, що дуже часто у дослідженях жіночого оргазму втрачається момент аналізу чоловіків, які беруть участь у процесі. Після опитування вчені помітили, що глибокі оргазми були пов'язані з партнерами, які сприймалися жінками як уважні, домінантні, забезпечували тверде проникнення та мали помітно привабливий запах. Це спростувало думку, що для отримання глибокого оргазму жінкою важливими є м’язовість, агресія та маскулінність партнера.

У чоловіків оргазм супроводжується еякуляцією. Спостерігається скорочення передміхурової залози, семенні залози виробляють секрет, який входить у сечівник і змішується зі спермою. Еякуляція виникає завдяки ритмічному скороченню м’язів статевого члена, зокрема цибулевих та губчастих. Викид кожної порції сімені поєднується з тривалими сплесками сексуальної насолоди, особливо у статевому члені. Перша і друга конвульсії зазвичай викликають сильніші відчуття і виводять найбільшу кількість сімені. Надалі кожне скорочення продукує менший об’єм сперми і більш приглушене відчуття задоволення.

Навіщо людям оргазм?

Питання більше стосується жіночого оргазму, бо з чоловічим ми розібралися вище — еякуляція необхідна для розмноження. А от про функцію жіночого розмірковував ще Арістотель у своїх працях. Ми не будемо обговорювати теорії, які не пройшли випробування часом і логікою (як-от теорія допомоги у всмоктуванні сперми або теорія про те, що оргазм є побічним продуктом ембріологічного розвитку, такий собі атавізм, як у самців соски — не виконують особливої функції, але існують). Дуже гучно обговорюють теорії «зв’язування пар» та «відбору ссавців». Перша говорить, що пари, які разом отримують оргазм, завдяки окситоцину та допаміну підсилюють відчуття довіри, інтимності та задоволення. Тому такі пари довше залишаються разом і з більшим запалом виховують дітей.

Друга теорія твердить, що жіночий оргазм — це інструмент відбору високоякісних самців.

У інтерв'ю The Guardian Тім Спектер, лондонський дослідник із лікарні Сент-Томаса, пояснює: «Якщо чоловік досить сильний, мужній та достатньо вигадливий у ліжку або в печері, то він, швидше за все, буде довгостроковим партнером і буде кращим вибором для виховання дітей».  

Оргазм як спосіб досягнення змінених станів

У наш час оргазм став інструментом для досягнення змінених станів свідомості, особливо в Кремнієвій долині. Компанія OneTaste у США пропонує техніки оргазмічної медитації (ОМ). Ці техніки здобувають популярність у найбільших містах світу: Нью-Йорку, Сан-Франциско, Сіднеї, Лондоні. Мета ОМ — створити «заведену жінку», наповнену нейроактивними хімічними сполуками, фізично розкуту й емоційно вільну. Досягається це чіткою технікою стимуляції клітора у верхньому квадранті протягом рівно 15 хвилин. Іноді ці медитації відбуваються публічно на сцені в залі, як розповідають Стівена Котлер та Джеймі Віл у книжці «Викрадачі вогню».  Ставлення до оргазму як до техніки змінених станів можна спостерігати у французькій літературі, де відчуття, які викликає оргазм, часто називають la petite mort — маленька смерть. «У цей момент людина перебуває у стані, вільному від страху, думок про себе чи планів на майбутнє. Ця деактивація, можливо, є тим станом мозку, в якому абсолютно трансцедентне переживання доповнює базове відчуття задоволення», — пише невролог Пенсильванського університету Анджнан Чаттерджі у книжці «Естетичний мозок».

Багато цікавої інформації про секс як транседентний стан можна дізнатись із книжки «Трансцедентний секс» соціолога Дженні Вейд.

Серед багатьох досліджень про причини виникнення оргазму можна знайти й спроби вчених підсилити вироблення ендорфінів. Вони помітили, що біль підсилює виділення ендорфінів. Рівень окситоцину у людей збільшується від стимуляції сосків. А сексуальні ігри підвищують вироблення допаміну на 400 відсотків, за даними професора Стенфордського університету Роберта Саполскі. Тиск у горлі або товстій кишці впливає на блукаючий нерв, що дає відчуття сильного розслаблення та «мурашок». Пастор американської мега-церкви Fellowship Church у Техасі Ед Янг закликає свою паству до «семи днів сексу» — щоденного заняття сексом протягом тижня задля зміцнення духовного зв’язку між партнерами. Він взагалі не вважає, що «тримання за ручки» у парку є інтимністю. «Якщо ви знайдете час займатись сексом, ви станете ближчим до вашого партнера і до Бога», — каже Янг. У дослідженні 2013 року вчені показали, що люди, котрі займаються незвичайним сексом, є менш невротичними, більш екстравертними, відкритішими до нових переживань, менш чутливими до відмови і суб’єктивно краще почуваються. Єдине, що складно в подібних дослідженнях — знайти людей, що будуть чесно ділитись інформацією про сексуальні ігри. Разом із тим, онлайн-опитування та дані, які можна зібрати від користувачів порносайтів, допомогають ученим швидко наздогнати упущене й ділитися ще більшою кількістю висновків та інформації про людську сексуальну поведінку й оргазм.

Отже, експериментуйте! Ми живемо в прекрасний час, коли можна пробувати і реалізовувати будь-які ваші фантазії, особливо коли ви знаходите однодумців та досягаєте вищих форм екстазу завдяки оргазму. Можливо, саме ви знайдете ту комбінацію дій, яка дозволить отримувати найбільшу кількість ендорфінів. Оргазму досягають люди будь-яких професій, статку та національностей. Оргазм об’єднує всіх людей.  

Джерела:

 1. Женское здоровье. Большая медицинская энциклопедия

 2. Genetic analysis of orgasmic function in twins and siblings does not support the by-product theory of female orgasm Brendan P. Zietsch a, Pekka Santtila. Animal Behaviour 82 (2011) 1097e1101

 3. A Typological Approach to Testing the Evolutionary Functions of Human Female Orgasm Robert King, Jay Belsky. Arch Sex Behav (2012) 41:1145–1160

 4. Leroi AM. 2014. The Lagoon. How Aristotle invented Science. New York: Viking

 5. Стівен Котлер, Джеймі Уіл “Викрадачі вогню”

 6. Anjan Chatterjee The Aesthetic Brain: How we evolved to desire beauty and enjoy art (Oxford University Press, 2013) p.88

 7. Jenny Wade, Transcendent Sex: When Lovemaking opens the veil (Gallery Books, 2004)

 8. Anish Sheth and Josh Richman, “Whats your poo telling you?” (Chronicle books 2007). Wismeiler and Van Assen, “Psychological characteristics of BDSM practitioners”, Journal of sexual medicine, august 2013, p. 1943-52

 9. Gretel C. Kovachnov, “Pastor’s advice for better marriage: more sex”, New York Times, 23.11.2008

 10. Lloyd EA. 2005. The case of female orgasm: Bias in the science of evolution. Cambridge, MA: Harvard University Press.

 11. Pavlicev, M., Wagner, GP. 2016. The evolutionary origin of female orgasm. J Exp Zool B Mol Dev Evol 326:326–337.

 

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.