© Belectric

Енергетична перемога Німеччини

Автор Анастасія Нестеренко
Генетик

Турист в Німеччині найчастіше буде чути такі слова: Öko, Bio, barrierfrei. Американській журналіст Оша Грей Девідсон (Osha Gray Davidson) додає ще одно ― Energiewende, енергетична зміна. Коротенька книжка ″Clean Break″ розповідає про те, як Німеччина, індустріальна держава, примудрилася перейти на 25% альтернативної енергії ― і не збирається на цьому зупинятися.

 

Сучасний пейзаж Німеччини нагадує книжку про Дон Кіхота: вітряки, вітряки, вітряки. Та сонячні батареї майже на кожному даху. Мандруючи Шварцвальдом, можна побачити великі склади дерев′яної щепи ― виявляється, що вона використовується для нових типів електростанцій у якості безвідходного біопалива. А ще поля рапсу. Електромобілі та безумовна перемога велосипедів. І маса непомітних змін та винаходів. Боротьба за зупинення кліматичних змін та скорочення викидів вуглекислого газу для німців ― не ідея. Це реальність ― політична та економічна.

У своїй книзі Девідсон розповідає на прикладах великих міст та малесеньких селищ, як одна з величезних індустріальних країн, у якої важка промисловість не менш важлива, ніж, наприклад, в Україні, цілком свідомо почала відмовлятися від ядерної та теплової енергетики на користь альтернативних джерел енергії та використання ресурсів, що відновлюються. Мало того ― вже зараз у Німеччині струм та тепло постачається на 20% з альтернативних ресурсів; у 2050 році планується досягти 80%, якщо не всіх 100%. Трагедія на Фукусімі призвела до того, що Німеччина планує поступово закрити всі ядерні електростанції. Й сумнівів, що держава це зробить ― немає. Яка б партія не була при владі. Які б теракти не влаштовувалися. Бо тут вже починає грати колективна свідомість німців.

Хоча ця книга більше про політику та економіку ― це гарне чтиво для біологів. Тому що кому, як не нам, знати, як впливає зміна клімату та забруднене середовище на наше життя й усе живе? А ще це приклад класичної зміни знизу. Герої Девідсона ― політичний активіст, натхненний ідеями президента Сполучених Штатів Рейгана ― він став автором революційного законопроекту, завдяки якому стала можливою німецька ″енергетична зміна″; жителька з невеликого містечка у Шварцвальді, яку так перелякала аварія на Чорнобилі, що вона почала кампанію за відмову від струму, який надходив із місцевої ядерної електростанції, та заснувала одну з перших альтернативних електростанцій; архітектор, що створив будівлю Рейхстагу із сонячними панелями ― і тепер Рейхстаг не тільки сам себе забезпечує теплом та струмом, він ще продає надлишок суспільству.

Ці розповіді дійсно здаються якоюсь казкою, та все це реально. Реально обрати стиль життя, який мінімально забруднює середовище. Усім треба цьому вчитися, як на мене.
P. S. Це не єдина книга Девідсона, присвячена захисту природи: ″Fire in the Turtle House″ ― присвячена морським черепахам, які, звичайно ж, людськими зусиллями вже давно під загрозою; ″Enchanted braid″ ― про одну з найчарівніших екосистем світу ― кораловий риф. 

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.