© Keir Dullea

″New Нorizons″ ― перший крок людства за межі Сонячної системи

Автор Інна Гоч
Кандидат біологічних наук

Ця подія, що трапилася у 2015 році, мала би бути сенсацією і займати перші шпальти газет. Її можна порівняти хіба що з подією, що мала місце в історії Землі у 1961 році. А що ж сталося в далекому 1961-му? Все правильно: людство вперше несміливо вийшло в космос. А що трапилося у липні 2015-го? Місія ″New Нorizons″ вперше досягла офіційних меж Сонячної системи ― планети Плутон. До того ж, ця космічна станція планує вийти за її межі!

Як же готувалася і впроваджувалася місія ″New Нorizons″? Що із цілей місії поки що у планах, а що вже вдалося зробити? Космічна автоматична станція NASA планувалась як найшвидший штучний космічний об’єкт, який має здійснити найвіддаленіший в історії політ ― аж за межі Сонячної системи. Апарат був виведений на орбіту в 2006 році ракетою-носієм ″Атлас-5″, а його політ тривав довгих дев’ять років. Науковцям було цікаво, як утворилася складна система Плутона та його супутників (на той момент був відомий власне Плутон, його найбільший супутник Харон, а також два менші супутники ― Нікс та Гідра), як виглядає поверхня планети та супутників, який їхній хімічний склад та з чого утворена атмосфера. Весь цей час не тільки науковці, а й пересічні земляни вболівали за успіх місії. Так, політ ″New Нorizons″ став найвизначнішим науковим проривом 2015 року за версією читачів авторитетного ″Science″.

На сьогодні місія знаходиться поблизу Плутона і передає нам чудові фото цієї найвіддаленішої планети. До речі, про найвіддаленішу, і про планету. Коли ″New Нorizons″  покидав Землю, Плутон ще вважався планетою. Проте, не зважаючи на те, що політ здійснюється із найбільшою в історії швидкістю, триває він, все-таки, не день і не два. А за цей час ой як багато чого в світі трапилося. Зокрема, не вщухали дискусії стосовно щойно відкритої планети Ериди, орбіта якої пролягає за орбітою Нептуна, а масою вона аж ніяк не поступається Плутону. Тож, у астрономів виникла дилема: або додавати до списку планет ще одного новачка, або викреслити Плутон. Зійшлися на останньому. Тож поки ″New Нorizons″ летів на Плутон, той, на жаль, втратив статус планети.

Завдяки роботі ″New Нorizons″ було відкрито ще два супутники Плутона ― Кербер (2011 рік) та Стікс (2012 рік). Дякуючи якісним фото станції, вчені дізналися як виглядає різноманітний рельєф планети, віднайшли докази існування води у крапельно-рідинному стані та стані льоду, дослідили атмосферу планети та її супутника − Харона, вперше детально з’ясували розміри двох інших супутників ― Нікса та Гідри.

А куди ж далі? Звичайно, за  межі Сонячної системи! До речі, де-факто разом з ″New Нorizons″ її кордон вперше перетне людина ― Клайд Томбо, який першим же й відкрив Плутон. Символічно, що саме його прах разом з космічною станцією покинуть володіння царства Жовтої зірки.

Джерела:

1. http://www.sciencemag.org/news/2015/12/and-science-s-breakthrough-year

2. http://science.sciencemag.org/content/350/6258/aad1815.abstract

3. http://science.sciencemag.org/content/351/6279/aad8866

4. http://science.sciencemag.org/content/351/6279/aae0030

 

 

 

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.