Вчені з’ясували, що 24,5% українців мають «ген довгожителя»

Автор Myhelix
наука стала ближчою

24,5% жителів України мають один з «генів довгожителя» — такого висновку дійшли генетики з сервісу нутрігенетичних досліджень Myhelix. Майже у чверті українців було виявлено варіант CC гена IL6. Така особливість передбачає потенційне довголіття — життя до 90 років або більш старшого віку.

IL6, або інтерлейкін 6 — це білкова сполука, складова імунної системи людини. Він «відповідає» за запальні процеси та підвищення температури. Без інтерлейкіну 6 організм не зміг би боротись із наслідками опіків, травм та інших ушкоджень. Але висока концентрація інтерлейкіну шкідлива: вона провокує аутоімунні реакції, організм починає «боротись» із власними клітинами. З віком концентрація інтерлейкіну 6 в крові зростає. Саме тому IL6 розглядають як один з маркерів старіння. Чим вища концентрація — тим гірший результат.

Концентрація інтерлейкіну 6 в крові залежить від того, який саме варіант цього гена успадкувала людина. Існують три генотипи IL6: GG, CG та CC. У носіїв GG спостерігається найвища концентрація, у носіїв CC — найнижча. Саме такий, «хороший» варіант IL6 спеціалісти Myhelix виявили у 24,5% українців. У британців генотип CC зустрічається рідше, у 19% випадків, згідно зі статистикою 1000 Genomes Project Phase 3.

«Для дослідження було використано результати ДНК-тестів чоловіків та жінок у віці від 3 до 80 років. Варіант IL6 CC — це “генетичний подарунок”, схильність до довголіття. Але важливо розуміти, що реальна тривалість життя приблизно на 30% залежить від генів і на 70% — від способу життя: харчування, фізичних навантажень, наявності чи відсутності шкідливих звичок», — розповідає Дарія Лосєва, генетик, молекулярний біолог і співзасновниця сервісу Myhelix.


Ілюстрація: розподілення частот генотипів гена IL6 в українській популяції, дані Myhelix, вибірка — 700 осіб*.

Дізнатись, чи є у людини один з «генів довгожителів», можна за результатами індивідуального аналізу. Для цього потрібен зразок ДНК — приміром, слина, яку досліджують в тестах Myhelix. Генотип інтерлейкіну 6 визначають в тесті «Мій раціон» та «Моє вегетаріанство», в яких аналізують 6 генів. Ще один з них — ген CYP1A2 rs762551, що відповідає за детоксикацію кофеїну. Варіант АА — це швидкий метаболізатор, при такому генотипі кофеїн легко виводиться з організму. На жаль, CYP1A2 АА зустрічається лише у 9% українців. А ось у латиноамериканців він присутній у 71% випадків. Можливо, вони еволюційно адаптувались, оскільки історично вживають набагато більше кави щодня. В будь-якому разі, пити стільки ж кави, скільки п’ють в Латинській Америці, більшості українців не можна.


Індивідуальні генетичні тести — напрям у здоровому способі життя, котрий набуває популярності в усьому світі. З 2016 року тенденція на персональне ДНК-тестування прийшла і в Україну. За результатами такого тесту генетики та дієтологи розробляють індивідуальні рекомендації для здорового харчування. Раціони містять саме ті продукти, які зможуть покрити нестачу у нутрієнтах відповідно до ваших генів. Отже, знання своєї генетики дає можливість розумного підходу до здорового способу життя.


*700 користувачів сервісу Myhelix, що зробили тест  «Мій раціон» та дали згоду на використання їх деперсоналізованих даних для збору генетичної статистики української популяції. Чоловіки, жінки та діти віком від 3 до 80 років переважно з Київської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Одеської областей.

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.