© Sam Sharples

Щеплення від СНІДу

Автор Анастасія Кручанова
Мікробіолог

СНІД набув статусу глобальної пандемії. Тому це захворювання буквально стосується кожного. Вилікувати СНІД повністю неможливо. Але в разі своєчасного діагнозу та застосування терапії, життя хворих значно покращується, і його тривалість може сягати тривалості життя неінфікованих людей.

Проте попередження розвитку СНІДу залишається відкритим питанням. Розробка вакцини від СНІДу є складним завданням через декілька аспектів його природи. Наприклад, ВІЛ вражає лише людину, тому з’ясування його взаємодії з організмом господаря проводиться на моделі іншого вірусу SIV (simian immunodeficiency virus), яким заражають макак-резус (так, саме на цих приматах було відкрито резус-фактор крові). У макак розвивається схожий синдром імунодефіциту, але треба усвідомлювати можливі похибки такої моделі. Також створення вакцини ускладнює екстраординарна генетична різноманітність вірусу. ВІЛ відтворюється вражаюче швидко. Через це під час реплікації його генома відбуваються помилки. Так у одного індивідуума в організмі можуть циркулювати різні генетичні варіанти вірусу, ба більше цілі їх популяції.

Дія більшості вакцин спрямована на вироблення специфічних антитіл. Саме генетична мінливість майже не залишає консервативних (постійних) мішеней. Додатково, ці мішені білки на поверхні капсиду часто покриваються глюканами полімерами, що заважають впізнавання вірусу антитілами. Виробництво антитіл здійснюють В-лімфоцити, ефективність котрих значно залежить від Т-лімфоцитів. Саме їх (Т-лімфоцити) ВІЛ і атакує.

Не дивно, що розробка вакцини проти СНІДу стала справжнім викликом людству. Але надія є.

Наприклад, в Scripps Research Institute синтезовано білок eCD4-LG, котрий блокує потрапляння ВІЛ у клітину. Не тільки наш організм адаптується до прибульців: вірусам, щоб “втрутитися”, теж потрібна специфічність. ВІЛ для потрапляння в клітини впізнає рецептори CD4 і CCR5 на поверхні Т-лімфоцитів. Саме мутація CCR5-Δ32 в гені CCR5 дарує володарю нечутливість до ВІЛ. У нормі CCR5 є рецептором сигнальних молекул від інших клітин та бере участь у запальних процесах. А CD4 є одним із рецепторів, що взаємодіє з антигенами інших клітин, наприклад, з другим головним комплексом гістосумісності. Для обох цих рецепторів були створені імітації, які їх блокували. Але поодинці вони не давали високих показників захисту. Тому науковці об’єднали їх у синтетичному білку eCD4-Ig.

Білок eCD4-Ig нагадує вірусу і рецептор CD4, і CCR5 водночас. Тому вірус впізнає їх, під’єднуються… і далі нічого не відбувається. Рецептори вірусу блокуються, так як “візитні картки” для клітини людини вже зайняті синтетичним eCD4-Ig. За умови, що концентрація eCD4-Ig достатньо висока й білок розмістився на всіх рецепторах вірусу, ВІЛ уже не потрапить до Т-лімфоциту. Інфекційний процес не почнеться. Але потрібне постійне надходження eCD4-Ig, бо разова ін’єкція не забезпечить захист. Тому на допомогу покликали інший вірус.

Адено-асоційований вірус вектор, що вбудовує генетичну інформацію в клітину й забезпечує постійну продукцію білка. Засоби генної інженерії дозволили записати код саме для eCD4-Ig. Після ін’єкції вірус успішно вбудовувався в клітини макак, після чого їхні власні клітини самі забезпечували організм бажаним eCD4-Ig.

В експериментах резус-макаки, що були щеплені вектором адено-асоційованого вірусу, більше 40 тижнів виробляли повністю функціонуючий eCD4-Ig. А захист від інфекції тривав мінімум 34 тижні. Додатково, якщо вірус із частково заблокованими рецепторами буде переданий іншому індивідууму, то шанс його інфікування також знижується.

Ці дані лише свідчать про те, що боротьба з пандемією СНІДу триває. Доставка білка eCD4-Ig адено-асоційованим вірусом має ще довести свою безпечність та ефективність тривалими клінічними випробуваннями, особливо на людях. Треба радіти прогресу, але залишатися пильними до свого здоров’я. У разі СНІДу профілактика залишається незмінною: пильнуйте за усіма інструментами, що контактують із кров’ю (шприці, системи переливання крові, манікюрні прилади!) та погоджуйтесь тільки на безпечний секс (презервативи та латексні серветки доводять свою ефективність).

Джерела:

1. Challenges for structure-based HIV vaccine design Schief, William Ra; Ban, Yih-En Andrewa; Stamatatos, Leonidasb (http://journals.lww.com/co-hivandaids/Fulltext/2009/09000/Challenges_for_structure_based_HIV_vaccine_design.14.aspx)

2. B cells in HIV infection and disease. Moir S1, Fauci AS. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19319142)

3. AAV-expressed eCD4-Ig provides durable protection from multiple SHIV challenges Matthew R. Gardner, Lisa M. Kattenhorn, Hema R. Kondur, Markus von Schaewen,Tatyana Dorfman, Jessica J. Chiang,Kevin G. Haworth, Julie M. Decker, Michael D. Alpert, Charles C. Bailey, Ernest S. Neale Jr, Christoph H.Fellinger,Vinita R. Joshi, Sebastian P. Fuchs, Jose M. Martinez-Navio, Brian D.Quinlan, Annie Y. Yao, Hugo Mouquet, Jason Gorman, Baoshan Zhang, Pascal Poignard, Michel C. Nussenzweig, Dennis R. Burton, Peter D. Kwong, Michael Piatak Jr, Jeffrey D. Lifson, Guangping Gao, Ronald C. Desrosiers, David T. Evans, Beatrice H. Hahn, Alexander Ploss,Paula M. Cannon, Michael S. Seaman & Michael Farzan (http://www.hivdent.org/_medication_/2015/nature14264.pdf)

 

Дізнайтеся ваші варіанти генів APOE та eNOS3:
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест