© Adimab

Антибіотики: прихована загроза

Автор Хайдук Оксана
магістр біології

Сьогодні часто можна почути, що ера антибіотиків підходить до завершення, і в одвічній боротьбі між людиною і хвороботворними мікроорганізмами перевага залишається на боці останніх. Сучасна медицина цілком покладається на антибіотики в лікуванні бактеріологічних інфекцій. І ця головна зброя, що рятувала безліч життів з моменту своєї появи, все частіше стає  безсилою тепер, через сімдесят років. Так як же так трапилось, що засіб, який стільки років приходив на допомогу, раптом став втрачати свої властивості, і в чому полягає прихована загроза? Ми розвиваємося, зростаємо, дорослішаємо, набираємось досвіду і стаємо мудрішими. Так само і бактерії, тільки вони це роблять в сотні разів швидше. І цим вони завдячують природному добору. Як і в інших організмів, у бактерій можуть відбуватися мутації, найчастіше вони смертельні або не мають сенсу. Але можуть трапитись і такі, що принесуть бактерії перевагу і збільшать її шанси на виживання, наприклад, зроблять її стійкою до дії якогось антибіотику. Така бактерія буде жити, процвітати і розмножуватись, а також передасть свою ″корисну″ властивість нащадкам, в той час як позбавлені такої мутації і нестійкі до антибіотику бактерії загинуть. Крім того, у бактерій існує горизонтальне перенесення генів. Це коли генетична інформація передається між двома організмами різних видів. Таким чином, вид зі стійкістю або резистентністю просто поділиться своєю ″корисною″ властивістю з іншим видом, у якого раніше її не було. І навіть у бактерії, зазвичай мирної, з’являється шанс стати небезпечним ворогом для людини. Ось вам і приклад командної роботи!

Одна з причин виникнення кризи антибіотиків — їх надмірне використання у сільському господарстві. Додаючи антибіотики до раціону тварин, крім лікувального ефекту, виробники досягають прискореного росту їхньої маси. Це позитивно позначається на прибутку, але приносить шкоду здоров’ю споживача. Разом з їжею: молоком, м’ясом, яйцями, які одержують від сільськогосподарських тварин, що вирощуються таким чином, — можна отримати бактерії, які стійкі до антибіотиків. Наприклад, золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus). Цей представник стафілококових бактерій може мешкати в слизових оболонках верхніх дихальних шляхах і на шкірі людини, ніяк не проявляючи себе, бо його ріст стримує нормальна мікрофлора. Однак він також може стати причиною захворювань дихальної, серцево-судинної, сечостатевої і травної систем. Одне слово — вкрай неприємний тип. 

Із золотистим стафілококом борються антибіотиками, в основному метициліном. Однак почали з’являтися стійкі штами (MRSA — methicillinresistant Staphylococcus aureus.), проти яких метицилін, і, водночас, інші антибіотики, виявилися безсилими. Людина заражається золотистим стафілококом (MRSA) від худоби. Аналіз на наявність цієї бактерії у 5 з 90 проб м’яса (свинини), взятих із супермаркету, дав позитивний результат. Ще одним способом зараження є контакт з інфікованими, тому MRSA — це ще й найпоширеніший збудник внутрішньолікарняних інфекцій у Європі. Згідно з даними Європейського центру по контролю за інфекціями (ЕСDС),  у рік реєструється близько 170 тисяч інфекцій, із яких близько 5 тисяч закінчуються летально. У США від золотистого стафілококу щорічно вмирає на 10% більше людей, ніж від СНІДу. А причина полягає, насамперед, у недосконалості лікарняної гігієни і підступності самого стафілокока, який день і ніч тренується відбивати удар все більшого спектра антибіотиків.  

Не менш серйозні наслідки викликаємо і ми з вами, коли займаємось самолікуванням, використовуючи антибіотики. За статистикою близько 40% людей не знають, що вірусні інфекції не лікуються антибіотиками: для цього існують спеціальні противірусні препарати. Антибіотик призначають у випадку, якщо до вірусної інфекції приєднується ще й бактеріальна, а виявити цей момент може тільки лікар-спеціаліст. Бездумне вживання антибіотиків небезпечне ще й тому, що кожного разу, приймаючи антибіотик, ми запускаємо той самий механізм природного добору всередині нас. Бактерії вчаться виживати і передають свої знання іншим. У результаті ми отримуємо команду супербактерій, зброї проти якої у нас ще немає. Погодьтеся, не найкращий результат.

Вчені неабияк стурбовані, бо проблема стійкості бактерій до дії антибіотиків потребує негайного вирішення. Сьогодні створюється все більше різновидів антибіотиків, але не складно здогадатись, що це справа часу, — коли бактерії знов зможуть відбити удар. І в мить, засіб, який так довго створювався вченими, виявиться марним. Але є й гарні новини: навіть резистентні види можна здолати. І однією з головних задач є дослідження нових шляхів та розробка нових лікарських засобів, які направлені на послаблення шкідливого впливу мікробів без вироблення у них стійкості до медикаментів.

Антибіотики, ніби вичерпний ресурс, будуть слугувати нам доти, доки ми користуємося ними обачно. Усвідомлення ситуації, що запаси нафти, газу і вугілля не вічні, змусили людей шукати альтернативні джерела енергії і раціональніше використовувати корисні копалини, що залишились. Так і з антибіотиками: кожне їх використання без нагальної потреби наближає той день, коли ми, як і сімдесят років тому, можемо виявитися беззбройними перед обличчям ворога. І першим відповідальним кроком для людини є налагодження терапії антибіотиками. За допомогою координованої роботи лікаря і пацієнта, завдяки розробці нових підходів у боротьбі з хвороботворними мікробами, у нас є надія. ″Надія знайти шляхи збереження здоров’я і виживання в цьому світі, який завжди був — і, безперечно, назавжди залишиться — світом мікробів.″ (Sachs J. ″Good Germs, Bad Germs″)

Джерела:

1. Köck R., Becker K., Cookson B. et al. Methicillinresistant Staphylococcus aureus (MRSA): burden of disease and control challenges in Europe // Euro Surveill. — 2010. — 15 (41). — 19688.
2. Sachs J. Good Germs, Bad Germs: Health and Survival in a Bacterial World (Hill and Wang, 2007;)
3. http://www.antibiotic.ru/index.php?article=1958 


 

Дізнайтеся ваші варіанти генів APOE та eNOS3:
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест