© Ben Wiseman

Шляхи поширення вірусу Зіка

Автор Інна Гоч
Кандидат біологічних наук

Для убезпечення від будь-якої хвороби вченим дуже важливо зрозуміти шляхи її передачі − визначити, що можна робити, а чого в жодному разі не можна, виокремити групи ризику, розробити алгоритм дій, якщо раптом інфікування все ж таки відбулося.

Шляхи поширення маловідомого раніше вірусу Зіка, інформація про який заповнила перші шпальти газет, тривалий період були під суцільним покровом таємниці. Вчені впевнено говорили лише одне: поширення відбувається через кров, здебільшого через укуси комарів Aedes (Ae.) aegypti (так званий трансмісивний шлях передачі). Тобто всі знання про шляхи передачі вірусу зводилися до одного перефразованого вислову: ″Ми говоримо вірус Зіка, маємо на увазі — комарів роду Aedes, ми говоримо комарі роду Aedes, маємо на увазі — вірус Зіка″.

Як виявилося, найбільше прикростей нам приносить Aedes (Ae.) aegypti, який виявився своєрідним "sweet home" не тільки для лихоманки денге, жовтої лихоманки, про що вчені знали й раніше, а і для вірусу Зіка. Додатковими векторами передачі вважають й інших комарів: Ae. furcifer, Ae. taylori , Ae. luteocephalus , Cercopithecus aethiops, Erythrocebus patas, Ae. hensilli.

Проте згодом почали накопичуватися факти, які стверджують, що вірус присутній не тільки у крові, а й у багатьох інших фізіологічних рідинах нашого організму: сечі, слині, спермі. Виявилося, що вірус-хитрун здатен передаватися не тільки за допомогою комах-переносників, а й, наприклад, через сексуальні контакти, від матері до дитини (трансплацентарно), через укуси заражених тварин, через переливання крові чи під час трансплантації органів. Передача вірусу в усіх цих випадках відбувалася не за участі комарів-переносників, а безпосередньо або, як кажуть вчені, безвекторно.

У пошуках природного резервуару (диких тварин, у яких цей вірус постійно присутній, через що він не зникає з природи), вчені, за допомогою лабораторних експериментів, намагалися перенести вірус Зіка піддослідним тваринам: мишам, щурам, кроликам та морським свинкам. Виявилося, що хворобливі прояви розвиваються тільки в лабораторних щурів, решта тварин демонстрували резистентність (стійкість) до збудника. Проте, на даний час питання щодо тварин, котрі є резервуаром для цього захворювання, остаточно не вирішене.

На сьогодні, на жаль, не існує ефективних ліків проти хвороби Зіка. Створення вакцини затруднене внаслідок перехресної реактивності вірусу із хворобою денге та деякими іншими вірусами, а також наявністю різних штамів вірусу. Проте дослідження ведуться, і на основі ПЛР-діагностики розробляються нові тест-системи для ідентифікації вірусу Зіка і його диференціації від інших флавівірусів, що невдовзі дозволить розробити ефективні вакцини.

Отож, у ставленні до вірусу Зіка пропонуємо дотримуватися ″золотої середини″: не впадати в паніку від одного укусу комара, але бути завжди насторожі, подорожуючи в регіони, які небезпечні з погляду поширення вірусу. Під час вагітності жінкам взагалі не рекомендується подорожувати в місця масового поширення комарів-переносників. Якщо ж вам все-таки доведеться їхати в такі регіони, обов’язково запасіться репелентами, протимоскітними сітками й одягом світлих кольорів, що закриває якомога більшу частину тіла.

Джерела:

1. The expanding spectrum of modes of transmission of Zika virus: a global concern. Alfonso J. Rodriguez-Morales, Antonio Carlos Bandeira, and Carlos Franco-Paredes. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/ PMC4776405/

2. Marano G, Pupella S, Vaglio S, Liumbruno GM, Grazzini G. Zika virus and the never-ending story of emerging pathogens and transfusion medicine.  Blood transfus. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4016539/

3. Camila Zanluca, 1 Vanessa Campos Andrade de Melo, 2 Ana Luiza Pamplona Mosimann, 1 Glauco Igor Viana dos Santos, 2 Claudia Nunes Duarte dos Santos, and Kleber Luz First report of autochthonous transmission of Zika virus in Brazil. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/ PMC4501423/

4. Quantitative real-time PCR detection of Zika virus and evaluation with field-caught Mosquitoes Oumar Faye, Ousmane Faye,Diawo Diallo,Mawlouth Diallo, Manfred Weidmann and Amadou Alpha Sall. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/ PMC4016539/

 

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
«Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і відправте набір «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.