Конспект лекції про старіння на TEDxLviv

Автор Катя Дробот
Генетик

"Я Даша, і я старію. Старість  це хвороба, і щороку від неї помирає більше людей ніж від будь-чого іншого. Я не хочу вмирати, я хочу прожити ну хоча б років 120."

Цими словами СЕО компанії Myhelix Дарія Лосєва розпочала свою лекцію на TEDxLviv. Якщо з якихось причин ви не слухали Дашу, ділимося конспектом її лекції.

Є дев’ять причин старіння:

 1. Генетична нестабільність.
  З віком кількість помилок у ДНК кожної клітини збільшується. Цьому також сприяють шкідливі звички, погані екологічні умови, стрес. Зарадити утворенню генетичних поломок частково можна: треба не палити, не зловживати шашликами та іншими засмаженими до чорна м’ясними стравами, а також щодня їсти томати. Смажене м’ясо містить канцероген бензопирен, а томати – антиоксидант, лікопін.  Окрім того, як казав Курт Воннегут, мажтеся сонцезахисним кремом!
 2. Мітохондріальні зміни.
  Мітохондрії – енергетичні станції клітин, проте з роками вони втрачають свою ефективність. Вживайте більше різнокольорових овочів: антиоксиданти в них захистять мітохондрії від вільних радикалів.
 3. Втрата протеостазу.
  Щодня клітина накопичує “білковий баласт”. Щоб його позбавитися, треба переконати клітину, що справи кепські, їжі нема, час використовувати те, що є. Періодичне та/або довготривале голодування після консультування з лікарем стане у пригоді.
 4. Порушення міжклітинної взаємодії.
  Зв’язок між клітинами з віком послаблюється, і перш за все від цього страждає нервова тканина. Тренуйте мозок! Читайте, вивчайте та використовуйте іноземні мови, грайте в шахи, розв'язуйте кросворди. Це допоможе зберегти ясний розум у 120 років ;)
 5. Скорочення довжини теломер.
  Теломери захищають ДНК, як пластикові ковпачки захищають шнурки на взутті. Але старіння не оминає і їх. Допомогти теломерам у протистоянні з часом може генна інженерія та спорт (40 хвилин помірної фізичної активності щодня), а також уникнення хронічного стресу (дихальні практики, медитації).
 6. Епігенетичні зміни.
  Епігенетика вивчає зміни у активності генів. Деякі гени з віком "вимикаються", це часто вважають нормальним процесом, але це сприяє старінню. Залишатися forever young допоможе регулярний спорт.
 7. Старіння клітин.
  Клітини старіють. Більше того, вони повідомляють про це сусіднім клітинам, і тоді, взявшись за руки, клітини старіють разом. Постарілі клітини загрожують запаленням та раком. Нині вчені досліджують безпечні способи усунення таких клітин для омолодження організму (нанороботи, генна інженерія). Тим часом радимо спробувати періодичне голодування за відсутності протипоказань.
 8. Зменшення кількості стовбурових клітин.
  Від народження у всіх є запас стовбурових клітин. Це будівельний матеріал, який можна використовувати для життя. Коли будматеріал закінчується – організм старішає. Наразі деякі батьки заморожують пуповинну кров та плаценту – джерела стовбурових клітин – для того, щоб їхні діти могли скористатися цим у майбутньому.
 9. Порушення регуляції харчування.
  Постарілий організм не засвоює повноцінно поживні речовини. Чим більший вік людини, тим серйозніше їй варто слідкувати за своїм харчуванням та збалансовувати своє щоденне меню. Ми в Myhelix не чекаємо на перші зморшки і вже дбаємо про здорове персоналізоване харчування наших клієнтів.

Поки вчені розробляють способи радикального продовження життя (генна інженерія, нанороботи, 3D-друк органів, тощо) радимо не лякатися діяти і починати з себе: налаштувати щоденну фізичну активність і здоровий раціон.  

To the 120 and beyond! 

ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.
Ваші дані
Безкоштовна доставка
Доставка у місті Київ
Оберіть день і час доставки
14:00 — 16:00
16:00 — 17:00
17:00 — 18:00
18:00 — 19:00
19:00 — 20:00
Оплата
*Виберiть спосiб оплати
Ваша знижка
*Це обов'язкове поле для замовлення
*Ви заповнили не всі обов'язкові поля