Лікарня 2030

Автор Олександр Шинкаренко

Протягом наступних десяти років у медицині відбудеться найзначніша революція з моменту появи антибіотиків. Редагування геному та клітинні технології — надзвичайно корисні інструменти, а телемедицина надасть доступ до медичних послуг високого рівня в будь-якій точці Землі. Однак найбільша зміна, що переверне наше розуміння медицини —  це перехід до індивідуального підходу в охороні здоров’я.

Сучасна медицина працює на основі клінічних протоколів — сукупностей методик, що лікують абсолютну більшість пацієнтів з певними симптомами. Чудова система, яка, разом із сучасною парадигмою доказової медицини, дозволяє системі охорони здоров’я бути швидкою та ефективною: зараз середня тривалість життя — на найвищому рівні за всю історію людства.

Однак у сучасної системи охорони здоров’я є один фатальний недолік: вона вважає всіх людей однаковими. Суть клінічних протоколів полягає в тому, що їх застосовують  практично для всіх. А проте, усі люди різні. Наша генетика та спосіб життя суттєво впливають на організм. У результаті реакція двох людей на одну й ту саму терапію може бути діаметрально протилежною. У відповідь на це з’явилася парадигма персоналізованої медицини. Простими словами вона виглядає так: якщо люди відрізняються між собою, то для досягнення найкращого результату необхідно призначати терапію відповідно до цих відмінностей.

Ідеї персоналізованої медицини відносно нові: каталізатором їхньої появи вважають закінчення проекту геному людини. Хоча на той час вартість зчитування була вкрай високою (перший геном був секвенований за 3 мільйони доларів), за останні десятиліття вона впала до 1000 доларів. Однак лише доступу до даних недостатньо для створення персоналізованої системи охорони здоров’я. Для функціонування такої системи також необхідні три важливі технології:

  • Великі дані (англ. Big Data) — сукупність інструментів, що дають доступ до великої кількості даних. У сфері персоналізованої медицини вони дають можливість працювати з геномами цілих популяцій та  відстежувати вплив терапії і препаратів на міжнародному рівні.
  • Штучний інтелект і розвиток машинного навчання, що підвищує ефективність о пошуку новітніх препаратів та встановлення  дієвості методів лікування відносно різних груп людей.
  • Новітні біоінформатичні алгоритми, що дозволяють швидко та ефективно обробляти біологічну інформацію.

Ці технології  уможливлюють розвиток кількох інших підходів,  що поєднуються з персоналізованою медициною:

  • прогностична (англ. Predictive) медицина, яка дозволяє передбачити  майбутні захворювання на основі генетичної й екологічної інформації;
  • превентивна (англ. Preventive) медицина, що декларує необхідність не допускати, наскільки це можливо, розвитку захворювань замість того, щоб потім лікувати їх;
  • медицина участі (aнгл. Participatory), що робить пацієнтів повноцінними учасниками системи охорони здоров’я. Вона базується на біохакерській ідеї постійного самоконтролю біомаркерів та включає отримані дані в загальну систему, дозволяючи масово відстежувати ефективність лікування.

Разом із персоналізованою (англ. Personalized) медициною, вони складають єдину парадигму медицини майбутнього, відому як медицина P4. Уже сьогодні можна побачити розвиток  цього підходу завдяки зростанню популярності різноманітних генетичних тестів, підйому біохакерського руху та появі світового ринку біомаркерів. Можна очікувати,  що впродовж десяти років відбудеться злиття розрізнених персоналізованих послуг у повноцінну систему, яка витіснить традиційний підхід до медицини у розвинених країнах, після чого цей тренд пошириться на весь світ.

Персоналізований підхід дасть можливість лікарям краще оцінювати стан своїх пацієнтів та призначати найбільш ефективне лікування. Крім того, завдяки превентивній терапії необхідність лікування багатьох хронічних захворювань буде відпадати, що дозволить лікарям певних спеціалізацій обслуговувати значно більшу кількість пацієнтів. Для пацієнта медицина P4 означає можливість брати активну участь у контролі над станом  власного здоров’я, а персоналізована терапія дозволить швидше та більш ефективно лікувати ті захворювання, що не вдалося попередити.

P4 — це якісно новий рівень розвитку медицини. Персоналізований та превентивний підхід дозволить оптимізувати використання наявних методик, зекономити мільярди доларів та врятувати безліч життів. Усі ключові необхідні технології вже розвинені, тому створення повноцінного ринку персоналізованої медицини — лише питання часу.

Джерела:

  1. https://www.systemsbiology.org/research/p4-medicine/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4204402/
  3. https://chartpack.phrma.org/personal-medicines-in-development-chartpack/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3678833/
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.