Як старіє мозок?

Автор Олександр Шинкаренко

У сучасній біогеронтології існують дві точки зору на старіння. Деякі вчені вважають старіння самостійною патологією, а пов’язані зі старінням хвороби — лише її проявами. Інші розглядають старіння як результат перенесених хвороб. В обох випадках, однак, патологічні процеси, пов’язані зі старінням, виокремлюють у підгрупи. У першу чергу, звісно, йдеться про серцево-судинні та ракові захворювання  — основні причини людських смертей за даними ВОЗ. Однак існує група хвороб, що, хоча й нечасто, спричиняють смерть, приносять значні страждання в життя хворого та його оточення. Мова піде про нейродегенеративні захворювання.

Нейродегенеративні захворювання — це група патологій, в основі яких лежить втрата функціональних властивостей нервової системи та загибель нейронів. Попри поширеність цих хвороб, ліків від абсолютної більшості нейродегенеративних захворювань досі не існує.

Існує безліч окремих нейродегенеративних хвороб. До найбільш відомих відносять хвороби Альцгеймера, Паркінсона, Гантінгтона, бічний аміотрофічний склероз. Саме на бічний аміотрофічний склероз страждав Стівен Гокінг, а для збору коштів на розробку ліків від цієї хвороби був організований популярний декілька років тому Ice Bucket Challenge.

Ці хвороби, хоч і не вбивають швидко, значно знижують загальну тривалість життя: наприклад, людина з хворобою Альцгеймера живе в середньому 9 років після поставлення діагнозу. Наявні лікарські засоби зазвичай мають лише симптоматичну дію. Сьогоднішні терапії — це терапії паліативної медицини: вони не мають за мету лікування хворого, а лише уповільнюють розвиток хвороби.

Незважаючи на різні прояви, нейродегенеративні захворювання мають спільні механізми розвитку.  Нейродегенерація — це старіння нервової системи, в її основі лежать ті ж самі процеси, що й у старінні всього організму. Епігенетичні зміни, мутації, втрата білкової стабільності, дисфункція імунної системи — все це призводить до старіння мозку та пов’язаних патологій.

Однак для різних людей ризик розвитку нейродегенератнивних захворювань значно різниться. Усі фактори можна розділити на дві основні групи:

  • Генетичні фактори. Відомо, що люди, родичі яких страждали на нейродегенеративні хвороби, мають значно вищий ризик розвитку однієї з них порівняно з тими, хто не має таких родичів. Відомі гени, що пов’язані з деякими нейродегенеративними захворюваннями. Так,  варіація ε4 гену AроE значно підвищує ризик виникнення хвороби Альцгеймера.
  • Епігенетичні фактори. Причетність механізмів епігенетики пояснює, чому розвиток нейродегенеративних захворювань починається у літньому віці. Основні епігенетичні механізми — метилювання ДНК та модифікація білків-гістонів — прискорюють розвиток захворювань.

Найзначнішим механізмом розвитку нейродегенеративних захворювань є накопичення білків з патологічною конформацією. Так, при хворобі Альцгеймера накопичуються бета-амілоїди — короткі пептиди, що не мають функції в організмі, однак здатні завдавати пошкодження нервовим тканинам. Невідомо, як саме вони викликають дисфункцію ЦНС. Вважається, що бета-амілоїди неправильної форми можуть викликати порушення в конформації інших амілоїдів. Це призводить до ланцюгової реакції, за якої все більше білків втрачають функціональність.

Біогеронтологи активно шукають способи лікування нейродегенеративних захворювань. Основна ідея всіх ініціатив біогеронтологів у цій сфері така: нейродегенеративні захворювання — це наслідки загального старіння нервової системи, тому терапії повинні бути направлені на загальне омолодження або на затримку старіння, а не боротьбу з окремими механізмами нейродегенерації.

У 2016 році в Nature була опублікована стаття «Ageing, neurodegeneration and brain rejuvenation», де був запропонований принцип лікування та профілактики нейродегенеративних захворювань. Автор вважає, що переливання плазми або крові від молодих організмів до старих може зупиняти прогрес нейродегенеративних захворювань. Цей ефект досягається завдяки тому, що молода кров багата на специфічні білки, такі як фактори росту. Подібний ефект помічений у дослідах на мишах, однак поки що не існує експериментів на людях, що свідчили б про можливість впливу на нейродегенеративні захворювання таким чином.

Нейродегенеративні захворювання привертають увагу визначних гравців у біогеронтології. У 2017 році SENS  Research Foundation, одна з найбільших та найвідоміших організацій, що займається боротьбою зі старінням, запустила програму досліджень разом із Buck Institute for Research on Aging. Вони фокусуються на вивченні механізмів формування білків, які викликають нейродегенеративні захворювання.

Ми ще далеко від створення ліків проти нейродегенеративних захворювань. Хоча пройде чимало років перед тим, як ці хвороби облишать людство, вчені різних дисциплін та спеціальностей активно працюють над пошуком перспективних терапій. У цьому контексті біогеронтологія вкрай важлива, адже саме превентивний підхід до медицини, який є ключовим у сучасній науці про старіння, здатен зупинити хвороби на найважливішому етапі — до першого симптому.

Джерела:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5172605/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20107219
  3. https://www.alz.org/research/science/alzheimers_disease_treatments.asp
  4. https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra0909142
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3130303/
  6. http://www.marketwired.com/press-release/sens-research-foundation-announces-new-research-program-on-age-related-neurodegeneration-2193669.htm
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15272267
ДНК-тест «Мій раціон»
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест «Моє вегетаріанство»
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.