Кофеїн як геропротектор

Автор Олександр Шинкаренко

Людство завжди прагнуло жити краще, здоровіше та довше. Бажання побороти старіння можна побачити навіть у найдавніших пам’ятках культури. Так, в Епосі про Гільгамеша князь міста Урук, оплакуючи свого загиблого друга, намагається знайти джерело вічної молодості — квітку безсмертя. Пізніше ідеї вічного життя зацікавили алхіміків еллінізму та Середньовіччя, однією з цілей котрих був пошук еліксиру молодості.

Звісно, у ті часи ми не мали достатніх знань та технологій, науковий метод іще не був сформований. Перші практичні результати з продовження молодості з’явилися з розвитком біогеронтології та вчення про біомаркери в останні десятиліття. Хоча генотерапії та клітинні терапії обіцяють змінити все, що ми знаємо про противікові втручання, основним методом сучасних терапій є застосування геропротекторів.

Геропротектори — це речовини, що здатні затримувати процеси старіння в організмі. Оскільки біогеронтологія — молода наука, то сьогодні достовірно відома лише невелика кількість геропротекторів. Більшість із них — лікарські засоби: метформін, ацетилсаліцилова кислота, рапаміцин. Проте в останній час зростає цікавість наукової спільноти до не-фармацевтичних геропротекторів, серед яких і  кофеїн.

Кофеїн історично продемонстрував свою корисність. Він покращує увагу, затримує сонливість, а при тривалому прийомі здатен покращувати розумові здібності. Для біогеронтологічної практики також велике значення має його доступність: кава та чай — найпопулярніші напої в світі, після води. І хоча противікові властивості цих напоїв зумовлені наявністю антиоксидантів, а не кофеїну, останні дослідження стверджують, що кофеїн також здатен подовжувати життя.

Кофеїн стимулює центральну нервову систему і затримує розвиток нейродегенеративних захворювань. Хоча механізм такої взаємодії на молекулярному рівні невідомий, вживання кофеїну напряму пов’язують зі зниженим ризиком виникнення хвороби Паркінсона. Крім того, відомо, що кофеїн здатен затримувати розвиток деменції. Згідно з мета-аналізом даних 23 000 людей віком 24-81 років, щоденне вживання від трьох до п’яти чашок кави в молодому та середньому віці зменшує ризик виникнення хвороби Альцгеймера на 65 %. Генетичні особливості в цьому мета-аналізі не враховували.

Крім того, почали проводитися дослідження, що вивчають вплив кофеїну на метаболізм mTORC1. mTORC1 — фермент, що має багато функцій. Для біогеронтології найважливіша з них — стимуляція викиду активних форм кисню, що призводять до прискореного старіння.

Інгібування mTORC1 — один із найбільш ефективних методів затримки процесів старіння. Рапаміцин, найвідоміший з інгібіторів mTORC1, продовжує життя до 30 %, це підтверджено в дослідах на тваринах. В останніх дослідженнях було показано, що кофеїн підсилює дію рапаміцину в дріжджах. Невідомо, як саме ефекти, що спостерігаються в дріжджах, будуть проявлятися на людях. Однак було показано, що кофеїн також продовжує життя нематод (C. elegans). Схожий ефект у різних організмах свідчить про високу вірогідність, що кофеїн справді здатен подовжувати життя.

Існують суперечливі дані, що вживання кофеїну здатне знижувати ризик серцево-судинних захворювань — найчастішої причини смерті за статистикою ВООЗ. Це пов’язано з тим, що позитивний вплив кави на організм є індивідуальним і обумовлений генетично. Ті, хто швидко нейтралізує кофеїн завдяки мутації у гені CYP1A2, кофеїн сприймають позитивно.   У кавоманів, що генетично не схильні до швидкого виведення кофеїну, ефект зворотній: зі збільшенням щоденної дози кофеїну росте ризик серцево-судинних захворювань. Надмірне вживання кави зводить нанівець інші позитивні ефекти кофеїну та змушує повільних метаболізаторів змінювати свої харчові звички.

Кофеїн — вкрай перспективний геропротектор: безпечний, вивчений, доступний. Його дія не обмежується лише затримкою ефектів старіння, він позитивно впливає на пам’ять, увагу, здатність навчатися.

Головне обмеження при вживанні кофеїну — значна залежність від генетики. Тоді як носіям швидкого типу метаболізму слід вживати кофеїн без особливих застережень, повільним метаболізаторам краще утримуватися від регулярної кави. Більшість европейців — носії повільного метаболізму, однак існують способи впливу на активність CYP1A2 та швидкість метаболізму. Завдяки цьому кофеїн активно використовується в біохакерській практиці як для покращення когнітивних здібностей, так і для затримки старіння. Біогеронтологія активно розвивається, і цілком можливо, що у майбутньому ми отримаємо більше даних про антивікові властивості кофеїну.

Джерела:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3922918/
  2. https://academic.oup.com/biomedgerontology/article/63/2/149/632024
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=23551936
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=18513215
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=24039592
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20182054
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20182023
ДНК-тест Моя турбота для чоловiка
6500 грн
Замовити тест
ДНК-тест Залежнiсть вiд кофеїну
650 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.