© Andrew B Myers

Що потрібно знати біохакерам? Гайд по наукових матеріалах

Автор Катя Дробот
Генетик

Біохакінг неможливо уявити без ґрунтовних знань основ біології, генетики та анатомії. Зазвичай просунуті ЗОЖники (такі як Серж Фаге, Рей Курцвейл та Дейв Еспрі) мають за плечима цілу команду освічених медиків та біологів, які спираються на новітні наукові досягнення та здатні інтерпретувати результати аналізів. Якщо ви не зірка Кремнієвої долини і не тримаєте штат спеціалістів, які проаналізують ваші показники та підкажуть, на що звернути увагу, але хочете розібратися в темі і самостійно проводити дослідження, ми пропонуємо вам ознайомитися з цією підбіркою матеріалів.

Пізнаємо тіло та основи здоров’я

Щоб ефективно використовувати своє тіло, корисно уявляти, як воно працює. Найкращий спосіб отримати інформацію про це — пройти курси від відомих навчальних закладів світу, які доступні на платформах Coursera, edX, Futurelearn тощо.

- Vital Signs: Understanding What the Body Is Telling Us. Часто люди шкодять своєму організму через те, що не знають, як там усе влаштовано. Щоб ви не опинилися серед таких людей, ознайомтеся з курсом Пенсильванського університету на Coursera. Хоча курс присвячений анатомії та фізіологїї, лектор розповідає про все максимально зрозуміло, а наявність субтитрів робить курс іще більш доступним.

- Ті, хто зможе змиритися з індійським акцентом лектора Лідського університету, будуть приємно здивовані цим курсом. Understanding Cardiovascular Disease присвячений найпоширенішим хворобам — серцево-судинним. Ішемічна хвороба серця та інсульт залишаються першими причинами смерті у світі, тож у цьому курсі розповідають, що викликає такі хвороби та як їм запобігти.  

- Той самий університет підготував і курс, що стосується раку та спадкових захворювань. Курс починається з основ генетики, тому якщо ви профан у цій дисципліні, можна одразу вбити двох зайців ;)

- На додачу до курсу рекомендуємо почитати лонгрід про онкомаркери, особливо, якщо ви вважаєте, що позитивний результат — це вже діагноз, або що деякі онкомаркери можуть діагностувати декілька типів раку з високою точністю.

- Серед короткого читання також варта уваги стаття про вітаміни. Можливо, більшості наших читачів вона може здатися занадто простою, але ми все одно залишимо її тут через актуальність.

- Скажемо відверто: майбутнє охорони здоров’я — за персоналізованою медициною. У цьому курсі можна дізнатися про її центральне поняття — фармакогенетику. Інший курс, що стосується персоналізованої медицини, відрізняється більшим наголосом на біологічні знання, світові досягнення в галузі генетики, а також етичні та юридичні аспекти персоналізованої медицини. Він доступний за посиланням.

Харчування
Наш дієтолог Христина Шевченко вважає, що здоров’я починається з того, що ми кладемо у тарілки. Про науку здорового харчування можна дізнатися тут:

Stanford Introduction to Food and Health

Nutrition and Health: Macronutrients and Overnutrition

Causes of Human Disease: Nutrition and Environment

Food as Medicine

Спорт
«Теорія без практики — мертва, a практика без теорії — небезпечна». Ви чули цей вислів? Якщо хочете розбиратися в тому, які саме фізіологічні процеси стоять за вашим візитом до тренажерного залу, придбайте книжку «Эндокринная система: спорт и двигательная активность». На нашу думку, вона має бути у кожного, хто хоче свідомо тренуватися. Якщо придбання книжок поки що не входить у ваші плани, можете ознайомитися з підручником «Спортивная медицина», що є у вільному доступі.

Основи біохімії та генетика
Найбільш допитливим та наполегливим пропонуємо вивчати все живе з найменших його складових: молекул та генів. Молекулярна біологія та генетика — дисципліни не з легких, тому запасіться терпінням та завзяттям і беріться за ці курси:

- Introduction to Biology - The Secret of Life. У цьому курсі представлено лекції, які викладають студентам одного з найпрестижніших навчальних закладів США та світу — MIT. Курс читає професор Ерік Лендер — професор MIT, один з керівників проекту «Геном людини», справжній ентузіаст своєї справи.

- Кожному студенту біологічного факультету відоме прізвище Ленінджер. Саме за його підручником у вищих навчальних закладах зазвичай вивчають біохімію, що радимо і вам. Ця книжка давно стала класикою жанру і виховала не одне покоління біологів.

- SyntheticBiology One — проект за підтримки Французького Центру міждисциплінарних досліджень — надав доступ до безкоштовних онлайн-курсів англійською мовою з синтетичної біології. Курси ознайомлять з принципами культивування мікроорганізмів та торкнуться основ генетичної інженерії. Вони стануть у пригоді тим, кого цікавить лабораторна практика. Більш серйозно про цю молоду дисципліну можна дізнатися тут: Principles of Synthetic Biology.

Як читати наукові статті

Біохакінг — це також знання актуальної наукової літератури. Багато хто на цьому моменті опускає руки: для когось перепоною стає англійська мова (англійська — мова науки, без неї ніяк), для когось — незвичний науковий стиль публікацій. Тому, якщо ви хочете розуміти більше, ніж анотації статей, спершу прочитайте цю замітку у Science, вона пояснить, як це робити:

http://www.sciencemag.org/careers/2016/03/how-seriously-read-scientific-paper

А тут детально написано, як шукати наукову інформацію:

http://old.medach.pro/media/guides/science-overdrive/   

Популярна біологія

Хто не хоче занурюватися в усі подробиці, але все ж таки бажає знати біологію краще, ніж школярі, розбирайте книжки на свій смак:

  • Джонатан Сміт. «Псевдонаука та паранормальні явища»
  • Ася Казанцева. «В интернете кто-то неправ! Научные исследования спорных вопросов» або «Кто бы мог подумать! Как мозг заставляет нас делать глупости!»
  • Дарья Саркисян. «Обои-убийцы, ядовитая вода и стул-обольститель»
  • Крис Фрит. «Мозг и душа. Как нервная деятельность формирует наш внутренний мир»
  • Александр Панчин. «Сумма биотехнологии»
  • Джулия Эндерс «Очаровательный кишечник. Как самый могущественный орган управляет нами»
  • Річард Докінз. «Эгоистичный ген»
  • Поль де Крюї. «Мисливці за мікробами»

Короткі відео

Наостанок пропонуємо чудовий канал Kurzgesagt, де є чимало корисних відео (тут з легким почуттям гумору розповідають про гомеопатію, наприклад, або про антибіотики).

Також чудові соціальні ролики створює British Heart Foundation. Можливо, ви навіть бачили їхнє відео, у якому Вінні Джонс робив непрямий масаж серця під Stayin’ Alive.

Ну і, звичайно, рекомендуємо навчальні відео Ted Ed.  

Спробуйте зробити навчальні курси альтернативою вечірньому перегляду серіалів або веб-сьорфінгу, і через деякий час ви вже не зможете зупинитися: пізнання науки про життя викликає звикання!   

ДНК-тест Мій раціон
1950 грн
Замовити тест
ДНК-тест Моє вегетаріанство
1950 грн
Замовити тест
Замовлення тесту
1.
Оформіть замовлення.
Після підтвердження платежу наш менеджер зв'яжеться з вами.
2.
Кур'єр або «Нова пошта» доставить вам набір ДНК.
3.
Візьміть зразок слини і передайте набір кур'єром чи відправте «Новою поштою». Інструкцію з набору залиште собі.